Telšių rajono savivaldybės administracijoje vyko verslo galimybėms ir ES paramos perspektyvai regionuose skirtas Ūkio ministerijos organizuotas renginys „Atraskite galimybių savo verslui“. Jame dalyvavo Ūkio ministras Evaldas Gustas su viceministrais Kęstučiu Trečioku ir Mariumi Skarupsku, Telšių apskrities rajonų merai, ministerijai pavaldžių įstaigų atstovai.
Skaistė SADONYTĖ
Verslo perspektyvoms skirtą renginį vedė istorikas, žurnalistas, įvairių televizijos ir radijo laidų vedėjas Virginijus Savukynas. Jį maloniai nustebino Telšių rajone esantys žemaitiški užrašai. „ Jūs žinote, kad Vilniuje daug diskutuojama apie dvejopą miestų pavadinimų rašymą ir daug lietuvių kovoja, kad tų dvigubų pavadinimų nebūtų“, –
renginį pradėjo Virginijus Savukynas. „Bet štai aš, atvažiavęs į Telšius, pamačiau, kad jūs visiškai to nebijote ir netgi įvedėte viengubus pavadinimus: Telšė, Varnė. Kalbėjome apie tai su Telšių rajono meru, jis sakė, kad yra ir bendrine lietuvių kalba užrašas. Gal dulkės užpūtė, bet aš tikrai nepamačiau“, – teigė svečias.
Pirmaujantis regionas
Ūkio ministras E. Gustas pristatė Telšių regiono pozicijas kitų šalies regionų kontekste ir regionams skiriamą ES struktūrinių fondų paramą. 2014–2020 metų laikotarpio lėšos, lyginant su praėjusiu laikotarpiu, bus labiau orientuotos į smulkųjį ir vidutinį verslą: Ūkio ministerijos administruojamos priemonės smulkiajam ir vidutiniam verslui sudarys 1,8 mlrd. litų, o parama palankesnėmis sąlygomis bus teikiama regionuose verslą vykdančioms įmonėms.
Telšių regione gyvena 5 proc. visų Lietuvos gyventojų, regionas sukuria 4 proc. viso bendrojo vidaus produkto. E. Gustas pažymėjo, kad Telšių apskritis yra viena pirmaujančių Lietuvoje pagal tiesiogines užsienio investicijas (8,6 proc. visų investicijų Lietuvoje) ir antra po Vilniaus pagal tiesiogines užsienio investicijas, tenkančias vienam gyventojui. Praėjusiais metais tiesioginės užsienio investicijos regione augo 5,5 proc. daugiau nei kituose šalies regionuose. Telšių regionas taip pat patenka į trejetuką, daugiausia investicijų skyrusį laboratoriniams tyrimams atlikti.
Pranešimai
Telšių regiono rodikliais pasidžiaugęs Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva pabrėžė mūsų regiono išskirtinumą kitų regionų atžvilgiu ir prisiminė 2007–2013 metų laikotarpio ES paramos teikimą, priimtus iššūkius ir pasiektus tikslus. Vienu metu buvo vykdoma apie 50 projektų, kuriuos įvykdyti, mero teigimu, pavyko kompetentingų savivaldybės darbuotojų pastangomis.
Gerų žodžių Telšių rajono savivaldybės vadovams negailėjo po Žemaitijos sostinę pasivaikščiojusi tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ atstovė. Jos teigimu, Telšiai prilygsta Šveicarijai, o tai įrodo, jog rajono vadovų komandiruotės į užsienį duoda teigiamų rezultatų formuojant miesto erdves.
Ūkio viceministras M. Skarupskas skaitė pranešimą apie 2014–2020 metų laikotarpio ES paramos perspektyvas ir priemones. Ūkio ministerijos Ūkio politikos departamento atstovas pristatė sąžiningo kainų perskaičiavimo, įvedant eurą, kampaniją.
Telšiškis ūkio viceministras K. Trečiokas patarė savivaldybių atstovams dalyvauti Ūkio ministerijoje vyksiančiuose svarstymuose dėl paramos priemonių ir ES lėšų įsisavinimo ieškant ne lyderio, o čempiono, nes varžybos esą būsiančios itin sudėtingos: reikia žinių ir greičio. „Greitis yra nesvarbus, jeigu nežinai, kuria kryptimi judėti. Svarbiausia – pasirinkti kryptį“, – patarė K. Trečiokas.
Diskusija
Po pristatymų vyko diskusija apie Telšių regiono plėtrą, potencialą ir kryptis. Joje dalyvavo E. Gustas, V. Kleiva, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas Ramūnas Banys, Telšių smulkiųjų verslininkų asociacijos atstovas Mantas Vaškys, UAB „Robmona“ savininkas Vidas Kolesinskis. Diskutuota apie kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą, poreikį steigti naujas studijų programas aukštosiose mokyklose ir kt.
Po diskusijų tęsėsi darbas dviejose sekcijose: viena skirta verslininkams – apie verslo finansavimo galimybes, paramos priemones verslui, eksporto kompetencijas, kita – savivaldybių darbuotojams – apie komunikaciją su investuotojais.
There's the implicit (Sunday Sun) and the explicit (What I Believe). While stylistically I prefer the former (in its simplicity), I see the appeal of both implicit&explicit (and naoegtive&allrarry).