
Gegužės 16-ąją Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vykęs iškilmingas renginys pažymėjo svarbų etapą beveik 700 Lietuvos moksleivių gyvenime – jie sėkmingai baigė „Sumanaus moksleivio akademijos“ eksperimentinių klasių 2024–2025 m. m. I arba II lygio programas. Tarp jų – net 37 Telšių rajono atstovai.
Edukacinė patirtis, formuojanti sprendimus ateičiai
Projektas „Sumanaus moksleivio akademija“, kuris šiemet vyksta jau devintus metus, skirtas 10–12 klasių mokinių kūrybiškumui, savarankiškumui bei praktiniams įgūdžiams lavinti pasirinktoje mokslo srityje – nuo inžinerijos iki ekologijos, nuo energetikos iki maisto sistemų tvarumo. Programa įgyvendinama glaudžiai bendradarbiaujant su aukštųjų mokyklų dėstytojais, verslo atstovais ir vietos bendruomenėmis.
Mokiniai iš Telšių rajono Luokės Vytauto Kleivos, Tryškių Lazdynų Pelėdos, Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijų ir Telšių „Džiugo“ gimnazijos aktyviai įsitraukė į visas projekto veiklas. Jie ne tik gilino žinias universiteto aplinkoje, bet ir lankėsi vietos versluose bei ūkiuose, kur galėjo praktiškai susipažinti su agrosektoriaus realybe.
Tarp teorijos ir praktikos – penki susitikimai, kupini atradimų
Per visus mokslo metus vyko net penki projekto susitikimai. Kiekviename jų – nauji horizontai: nuo paskaitų apie mikroskopinius tyrimus ar lyderystę iki pažintinių vizitų į tarptautinę žemės ūkio parodą „Ką pasėsi…“. Vienas ryškesnių akcentų – išvykos į Telšių rajono ūkius ir įmones. Šių apsilankymų metu mokiniai išgirdo, ką reiškia būti šiuolaikiniu ūkininku, kaip planuoti veiklą esant neapibrėžtoms gamtos ir rinkos sąlygoms, kokios profesijos būtinos agrosektoriuje.
„Ūkininkavimas – tai ne tik fizinis darbas, bet ir žinios, strategija, gebėjimas prisitaikyti. Tai gyvenimo būdas, kuriam reikia ne tik raumenų, bet ir proto“, – įžvalgomis dalinosi aplankytų ūkių šeimininkai Tomas Palekas, Ramūnas Kulevičius ir Virginijus Vaitkevičius. Ingridos Šeršniovienės įkurtame edukaciniame ūkyje „Laumžirgių slėnis“ mokiniai suprato, kad svajonės tikrai gali tapti verslu, tik svarbiausia – niekada nepasiduoti.
Mokiniai apie projektą: „Tai padėjo žengti žingsnį arčiau savęs“
Mokiniai atvirai dalijosi savo įspūdžiais po dalyvavimo projekte:
„Visos naujos veiklos veda link lengvesnio apsisprendimo gyvenime.“
„Buvo naudinga tuo, kad daugiau praplėtėme akiratį – daug ką pamatėme, nemažai sužinojome naudingos informacijos, kurią pritaikysime ateityje.“
„Veiklos gana įtraukė.“
„Buvo galima įsigilinti į visas studijų kryptis, įvertinti savo jėgas, greitį, smegenų veiklą, praleisti smagiai laiką.“
„Buvo naudinga, nes padėjo geriau suprasti studijų pasirinkimo galimybes, susipažinti su universiteto aplinka ir išbandyti įvairias praktines veiklas.“
Šie atsiliepimai parodo, kad projektas ne tik suteikė žinių, bet ir padėjo moksleiviams geriau pažinti save, savo interesus bei stiprybes.
Baigiamasis akcentas – pažymėjimai ir Studijų festivalis
VDU Studijų festivalio metu mokiniai galėjo išbandyti įvairias veiklas, susipažinti su studijų kryptimis, o kulminacija tapo iškilminga pažymėjimų įteikimo ceremonija.
Investicija į Telšių rajono jaunimo ateitį
Telšių rajono savivaldybės dalyvavimas projekte – tai dar vienas įrodymas, kad investicija į jaunimą yra geriausias kelias į regiono ir visos šalies ateitį.
Projektas vykdomas vadovaujantis Telšių rajono savivaldybės ir Vytauto Didžiojo universiteto 2024 m. rugsėjo 30 d. bendradarbiavimo sutartimi bei atsižvelgiant į savivaldybėje vystomų žemės, miškų ir vandens ūkio sektorių aukštos kvalifikacijos žmogiškųjų išteklių pasiūlą.
Mokinius šiame pažinimo ir apsisprendimo kelyje lydėjo Telšių švietimo centro karjeros specialistės Eglė Karpavičienė, Jolanta Stonienė, Skaistė Žaliaduonienė ir Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos IIg klasės auklėtoja Valentina Žeimienė.
Telšių švietimo centro inf.