
Lietuvoje sparčiai daugėja planuojamų statyti vėjo elektrinių. Situaciją atspindi padidėjęs Agentūroje gautų nagrinėti atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo ir poveikio aplinkai vertinimo dokumentų.
Palyginus paskutinių penkių metų duomenis, 2023 m. poveikio aplinkai vertinimo procesų metu suplanuota daugiausiai vėjo elektrinių. Pagal Agentūros 2023 m. priimtas atrankos išvadas, kad poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas ir priimtus sprendimus, kad planuojama ūkinė veikla atitinka aplinkos apsaugos ir kitų teisės aktų reikalavimus, sausumoje galėtų būti statomos 417 vėjo elektrinių, kurių bendra galia sudarytų iki 3127,5 MW. Poveikio aplinkai vertinimo metu vertinamas maksimalių parametrų vėjo elektrinių poveikis aplinkai, kurių įprastai bendras aukštis gali siekti iki 260 m, o galia dažniausiai svyruoja nuo 6 MW iki 8 MW.
Daugiausia vėjo elektrinių sausumoje suplanuota Pakruojo, Pasvalio ir Telšių rajonuose
2023 m. Agentūra priėmė 23 atrankos išvadas, kad planuojamų 110 vėjo elektrinių įrengimui poveikio aplinkai vertinimas neprivalomas. Palyginimui: 2022 m. buvo priimtos 25 tokios atrankos išvados dėl 192 vėjo elektrinių, 2021 m. – 9 atrankos išvados dėl 49 vėjo elektrinių, 2020 m. – 11 atrankos išvadų dėl 47 vėjo elektrinių įrengimo, 2019 m. – 12 atrankos išvadų dėl 107 vėjo elektrinių įrengimo.
2023 m. Agentūra, išnagrinėjusi poveikio aplinkai vertinimo ataskaitas, priėmė 11 sprendimų dėl 307 vėjo elektrinių įrengimo sausumoje.
Pagal 2023 m. priimtas atrankos išvadas ir sprendimus dėl poveikio aplinkai vėjo elektrines sausumoje suplanuota statyti Pakruojo r. – 86, Pasvalio r. – 79, Telšių r. – 73, Anykščių – 39, Panevėžio r. – 24, Radviliškio r. – 23, Alytaus r. – 15, Kelmės r. – 14, Akmenės r. – 9, Kauno r. – 7, Marijampolės – 6, Joniškio r. – 6, Tauragės r. – 6, Ukmergės r. – 6, Zarasų r. – 6, Kaišiadorių r. – 5, Kupiškio r. – 4, Jurbarko r. – 4, Biržų r. – 3, Vilkaviškio r. – 2.
Suplanuotas vėjo elektrinių parkas Baltijos jūroje
Agentūra 2023 metų spalio mėnesį priėmė sprendimą ir dėl jūrinių vėjo elektrinių parko įrengimo ir eksploatacijos Lietuvos jūrinėje teritorijoje poveikio aplinkai, t. y. pritarė vėjo elektrinių parko vystymui Baltijos jūroje, kai vėjo elektrinių įrengimo vietos atitraukiamos 2 km atstumu nuo Klaipėdos-Ventspilio plynaukštės biosferos poligono teritorijos ribos ir naudojami vėjo elektrinių modeliai iki 350 m aukščio.
Jūrinėms vėjo elektrinėms išskirta teritorija Baltijos jūroje nutolusi 29,5–33,7 km nuo kranto linijos. Planuojama statyti iki 90 jūrinių vėjo elektrinių, kurių preliminari galia siektų 20 MW ar daugiau, maksimalus elektrinės aukštis iki aukščiausios menties taško – 350 m, maksimalus rotoriaus diametras – 320 m. Planuojamo įrengti jūrinių vėjo elektrinių parko didžiausia leistina generuoti galia bus 700 MW.
Palyginus paskutinių 5 metų bendrus duomenis apie suplanuotas statyti vėjo elektrines sausumoje ir jūroje, aiškiai matyti, kad planuojamų statyti vėjo elektrinių skaičius Lietuvoje vis dar sparčiai didėja. Štai 2019 metais jų buvo 107, 2020 m. – 47, 2021 m. – 194, 2022 m. – 331, o 2023 – net 507.
2023 m. Agentūra taip pat išnagrinėjo 207 statybos projektus ir pritarė 119 vėjo elektrinių statybai: Kelmės r. sav. – 43 vnt., Akmenės r. – 18 vnt., Telšių r. – 18 vnt., Jurbarko r. – 15 vnt., Pagėgių sav. – 12 vnt., Šilutės r. – 7 vnt., Tauragės r. – 3, Pakruojo r. – 2., Kauno r. – 1. Jei visoms šioms elektrinėms bus išduoti statybą leidžiantys dokumentai, vien per 2023 m. suprojektuotų vėjo elektrinių bendra galia siektų 892,5 MW.
Statybą leidžiančius dokumentus išduoda Savivaldybė
Skaitytojams įdomu, ar tokių elektrinių statytojai derina su Savivaldybe? Ar Savivaldybė yra priėmusi sprendimą, kiek maksimaliai mūsų rajone gali būti pastatyta tokių elektrinių.
Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Statybos poskyrio vyriausioji specialistė Dalia Jonylienė, teigė, kad „visa informacija, susijusi su statinių projektavimu, statybos leidimų išdavimu, deklaracijomis apie statybos užbaigimą, yra vieša ir prieinama Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“ tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims, statytojams ir projektuotojams.
Statybą leidžiančius dokumentus (toliau – SLD) išduoda rajono savivaldybė, kurioje yra statomas statinys, tačiau projektą, prieš išduodant SLD, tikrina daug institucijų pagal situaciją, pavyzdžiui, vėjo elektrinių atveju: AB „Energijos skirstymo operatorius“ Klaipėdos tinklų projektų valdymo skyrius, Aplinkos apsaugos agentūra, AB „Litgrid“, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamentas, Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyrius, Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyrius, Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyris, Transporto kompetencijų agentūra (aviacija) ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos Klaipėdos teritorinis skyrius. Taip pat projektų sprendinių atitiktį teisės aktų ir technologinių procesų reikalavimams, prieš pateikiant prašymą SLD gavimui, tikrina ir ekspertai.
Telšių rajono savivaldybės administracija yra išdavusi SLD vėjo elektrinėms. Šių metų sausio 1 dienai yra išduoti 72 statybą leidžiantys dokumentai.
Nusiskundimų negauta
Ar rajono vadovams įvairaus pobūdžio susitikimuose su gyventojais tenka išgirsti nusiskundimų dėl vėjo elektrinių, atsakė Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus:
– Konkrečių nusiskundimų žodžiu ar raštu dėl vėjo elektrinių nesu gavęs. Tačiau yra tekę girdėti pastebėjimų, kad arčiau vėjo elektrinių gyvenantys žmonės girdi jų keliamą garsą, taip pat socialinių portalų erdvėje esu skaitęs žmonių atsiliepimus dėl pakitusio rajono vaizdo atsiradus vėjo elektrinėms, bet komentarų šiuo aspektu buvo ir teigiamų, ir neigiamų.
Parengta pagal Aplinkos apsaugos agentūros inf.
Mitai ir faktai apie vėjo jėgaines. Demaskuojam žalią smegenų plovimą. Šviečiamės ir dalinamės faktais apie industrinių vėjo jėgainių parkus, pseudožalią energetiką. Pilietinis monitoringas ir kontrolė. Aplinkos ir bendruomenių apsauga. https://www.facebook.com/groups/417914976268546/?hoisted_section_header_type=recently_seen&multi_permalinks=1166836454709724