Daugelis besidominčių Telšių miesto istorija, puikiai žino, kad iki II pasaulinio karo Telšiai turėjo gausią žydų bendruomenę, kuri turėjo įtakos ne tik kultūrinam, bet ir ekonominiam regiono vystymuisi. Vienas svarbiausių jos religinių ir moralinių objektų buvo ilgus metus veikusi ir prestižine laikoma Telšių Ješivos aukštoji mokykla (Iždinės g. 11), kurioje mokėsi studentai iš viso pasaulio. Toros mokymo metodologija, išsivysčiusi būtent Telšių Ješivoje, iki šiol gyva stipriausiose pasaulio valstybėse – Jungtinėse Amerikos Valstijose, Izraelyje. Deja, po holokausto ši veikla nutrūko. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, ilgus metus šis objektas buvo apleistas. Tačiau Telšių rajono savivaldybei gavus finansavimą iš ES struktūrinių fondų, 2021 m. Telšių Ješiva atstatyta ir prikelta naujam gyvenimui. Siekiant tinkamai pristatyti žydiškojo gyvenimo palikimą mūsų mieste, objekte veiklą pradėjo vykdyti Žemaičių muziejus „Alka“. Šiandien šis pastatas – tarsi naujai atgyjantis paveldo paminklas su besitęsiančia gyva istorija visame pasaulyje.
Telšių Ješiva traukia ne tik vietos turistus, tačiau yra labai svarbi išlikusiai žydų bendruomenei kitose valstybėse. Izraelyje šiandien veikia dešimtis tūkstančių studentų skaičiuojantis, pagal Telšių Ješivos mokymo metodologiją veikiantis, galingas ir įtakingas Ješivų tinklas. Šventojoje žemėje šių Ješivų tinklas išdidžiai vadinamas Telz Yeshiva. Žydų bendruomenei ryšys su Telšiais yra neapsakomai reikšmingas, morališkai svarbus, netgi jautrus kiekvienam asmeniškai. Jiems labai svarbi gyva jungtis su savo protėvių ištakomis, su pirminiu mokslo ir religijos židiniu Lietuvoje. Todėl Aterat Shlomo Ješivos – Telz Ješivos vyriausiojo Rabino Sholem Ber Sorotzkino kvietimu Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, kartu su Žemaičių muziejaus „Alka“ direktore Eva Stonkevičiene š. m. gegužės 29–birželio 2 dienomis vyko su oficialiu vizitu į Izraelį, kad turėtų galimybę susitikti su visa bendruomene ir aptarti tolimesnes bendradarbiavimo galimybes. Vizitas buvo inicijuotas Izraelyje gyvenančios žydų bendruomenės, siekiant kuo plačiau atskleisti, kaip veikia Ješivų tinklas ir suprasti, kodėl Telšiai turi išskirtinę reikšmę jų širdyse.
Parengta intensyvi vizito darbotvarkė, kad Telšių rajono savivaldybės meras ir Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė turėtų galimybę pamatyti kuo daugiau Telšių istorinių ženklų Izraelyje, susitikti su asmenimis, tiesiogiai turinčiais ryšį su mūsų miestu. Uždara ortodoksų bendruomenė, kurioje be atskiro leidimo negalima lankytis svetimiems asmenims, su džiaugsmu pasitiko ir pakvietė svečius aplankyti Aterat Shlomo Ješivos – Telz Ješivos patalpas, kuriose studijuoja daugybė jaunuolių ir vyrų, siekiančių pažinti Torą. Vizito metu labiausiai nustebino, kad kiekvienoje Ješivoje pravėrus duris pasitinka didžiulis medžio meistrų kūrinys, kuriame atvaizduota būtent Telšių Ješiva. Prieigose įrengtos vitrinos, kuriose eksponuojami mažyčiai Telšių Ješivos reliktai – plytų gabalėliai, istorinės nuotraukos, dokumentai iš Telšių. Didžiosiose duryse į mokymo erdvę, po stiklu įmontuoti restauruotų durų fragmentai iš Telšių Ješivos. Kiekvienas pastato kampelis pripildytas pasakojimu apie Telšių Ješivą. Delegacijos atstovus Ješivoje pasitiko Modien Ilit miesto meras, Rabinas Yaakov Gutterman su savo komanda. Tomas Katkus ir Eva Stonkevičienė pakviesti į oficialų susitikimą vyriausiojo rabino Sholem Ber Sorotzkino kabinete. Telšių meras pasidžiaugė, kad istorinės gijos atgimsta naujais bendradarbiavimo pavidalais, padėkojo už galimybę pamatyti, kaip iš tiesų veikė istorinė Telz Ješiva ir kokią reikšmę ji turi žydų bendruomenei. Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorė vyriausiajam tinklo rabinui perdavė mokslinių tyrinėjimų dokumentus iš Lietuvos archyvų, kuriuose surinkta naujausia medžiaga apie Rabino Sorotzkino šeimą, senelius, jų buvimo vietas. Susitikimo iniciatorių tai be galo sujaudino ir sužavėjo. Taip pat perduota Žemaičių muziejaus „Alka“ iš Jidiš ir Hebrajų kalbų į Lietuvių kalbą išversta Telšių atminties knyga. Rabinas Sholem Ber Sorotzkino išreiškė lūkestį, kad galbūt su atrinktais studentais galėtų atvykti į Telšių Ješivą ir surengti mokymo stovyklas. Pasak jo, tai būtų tarsi prisilietimas prie Toros mokymo pradžių pradžios, inspiracija pajausti tikrąją jų bendruomenės prigimtį.
Meras ir muziejaus vadovė turėjo galimybę įsitikinti, kad Telšių ženklai išsaugoti ne tik Ješivose. Neįtikėtina, tačiau Izraelyje net gatvės ir apvažiavimo žiedai pavadinti Telšių Ješivos pavadinimais. Dar labiau nustebino faktas, kad, pakeliui į Jeruzalę, yra visas miestas, pavadintas Telz Stone vardu. Žmonės, gyvenantys jame save laiko telšiečiais dėl savo senelių ir prosenelių prigimties. Šio miesto meras Yitzchuk Ravitz taip pat inicijavo delegacijos atstovų susitikimą ir pakvietė miestus bendradarbiauti. Iškilmingame renginyje, skirtame atstovų iš Telšių priėmimui, dalyvavo ir visus pasveikino Lietuvos ambasadorė Izraelyje Lina Antanavičienė, konsulas Laimis Rubinskas, daug oficialių asmenų iš Izraelio vyriausybės – Izraelio ministro pirmininko pavaduotojas Rabinas Yisraeli Meir Uri Maklev, ministras religiniams klausimams Meir Porush bei daugybė kitų svarbių politikų. Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus pakviestas kartu su Telz Stone meru pasodinti medį, simbolizuojantį besitęsiančią ir augančią draugystę, pagrįstą istorinio palikimo ištakomis. Tomas Katkus pasveikino visus susirinkusius ir padėkojo už iniciatyvą atgaivinti istorinę praeitį bei tuo pačiu užmegzti produktyvius bendradarbiavimo ryšius. Telšių meras džiaugėsi, kad žydų bendruomenė Izraelyje taip nuoširdžiai saugo savo protėvių palikimą ir kurdami paprastus gyvenimus pirmiausia atsigręžia į savo šeimą, istoriją ir prigimtį.
Delegacijos dalyvių laukė dar vienas netikėtas, ypatingas susitikimas, kuris nuo kelionės pradžios buvo kruopščiai slepiamas dėl Izraelyje griežtai kontroliuojamų saugumo reikalavimų. Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus ir Muziejaus direktorė Eva Stonkevičienė asmeniškai buvo pakviesti susitikti su Izraelio valstybės Jeruzalės miesto meru Moshe Lion – vienu įtakingiausių asmenų visoje šalyje. Susitikimo metu merai pasidalino savo patirtimis, Moshe Lion dėkojo Tomui Katkui už atvykimą ir siekį plačiau suprasti Telšių istorinę, kultūrinę ir geopolitinę reikšmę Izraelyje. Jeruzalės meras atskleidė paslaptį, kad jau parengtas projektas statyti Ješivą Jeruzalėje, kurios architektūra – identiška Telšių Ješivos pastatui. Suprantama, šis objektas bus pavadinta ne kitaip – Telz Yeshiva – Telšių Ješiva. Delegacijos atstovai, Rabinas Sholem Ber Sorotzkinas ir Jeruzalės meras pasirašė simbolinę deklaraciją, kurioje skelbiama, kad Telšių Ješiva buvo, yra ir bus gyva. Šis dokumentas – tarsi inspiracija ir įsipareigojimas kurti naujus tiltus tarp Telšių ir Izraelio. Miestų vadovai taip pat aptarė galimybes bendradarbiauti ne tik kultūrinėse, bet ir kitose veiklos srityse. Jeruzalės meras Moshe Lion pažadėjo atvykti į Telšius ir asmeniškai aplankyti naujam gyvenimui prikeltą Telšių Ješivą.
Telšių rajono savivaldybės mero Tomo Katkaus ir Evos Stonkevičienės vizitas Izraelyje sulaukė didžiulio vietos bendruomenės ir žiniasklaidos dėmesio. Kaip sakė Tomas Katkus, „labai svarbu, kad tokie susitikimai stiprintų mūsų miesto – Telšių – geopolitinį dėmenį ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje“.
„Tai nebuvo tik paprastas mandagumo ir draugiškumo vizitas. Tai yra neįtikėtinai plačios naujų galimybių alternatyvos visomis prasmėmis, pradedant kultūriniais ir turizmo ryšiais, baigiant ekonominėmis investicijų galimybėmis“, – įsitikinęs Telšių rajono savivaldybė vadovas.