
Telšiuose, Dariaus ir Girėno gatvėje, tarp daugiabučių namų medžių viršūnėse lizdus susisuko pulkai varnų. Tokie kaimynai – tikras galvos skausmas gyventojams. Varnos nuo ryto iki vakaro krankia, teršia aplinką. Žmonės nebežino, ko griebtis, kaip išguiti šiuos paukščius, kol jie dar neišperėjo jauniklių.
Paaiškėjo, jog išprašyti varnų šiuo laiku jau nepavyks – per vėlu.
Aurelija SERVIENĖ
Lieka tik susitaikyti su nekviestais kaimynais
Telšių miesto seniūnas Česlovas Ubartas teigė, jog su varniniais paukščiais mūsų mieste yra didelių problemų.
„Įsikūrę gyventojų kaimynystėje šie paukščiai sukelia daug nepatogumų – triukšmas, tarša ir t. t. Naikinti lizdus aplinkosaugininkai leidžia iki kovo 1 dienos. Kaip tik kovo pradžioje varnos intensyviai pradeda sukti lizdus ir didinti savo populiaciją. Todėl šiuo metu jau nieko nebegalima padaryti. Ši problema kartojasi kiekvienais metais, o mums lieka tik susitaikyti su nekviestais kaimynais“, – paaiškino seniūnas.
Šiuo laikotarpiu paukščiams reikia ramybės

Telšių rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjos Kristinos Jankauskienės teigimu, šie paukščiai išties gali kelti diskomfortą – jie triukšmauja, teršia aplinką, o kartais net kelia baimę, ypač kai jų susirenka daug. Tačiau svarbu suprasti, kad tai laukiniai paukščiai, kurie tiesiog prisitaikė prie miesto aplinkos ir ieško vietos perėti.
Vedėja informavo, jog šiuo metu – nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d. – galioja draudimas ardyti lizdus – tai nustato Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės. Šiuo laikotarpiu paukščiai peri, todėl jiems reikia ramybės. Tik nuo liepos 1 d. iki vasario 28 d. galima imtis veiksmų ir šalinti lizdus, tačiau tam būtina gauti Aplinkos apsaugos departamento išvadą. Norint ją gauti, reikėtų kreiptis į Telšių rajono savivaldybę el. paštu: info@telsiai.lt.
Pasak K. Jankauskienės, svarbu atkreipti dėmesį, kad jei lizdai yra medžiuose, augančiuose valstybinėje žemėje, pavyzdžiui, gatvės pakelėje ar parke, – jų šalinimu rūpinasi Savivaldybė. Tačiau jei medžiai yra daugiabučių kiemuose ar privačiuose sklypuose, už lizdų šalinimą atsakingi yra tų teritorijų savininkai. Ir jie, žinoma, taip pat privalo gauti leidimą iš Aplinkos apsaugos departamento (kreipiantis į Savivaldybę).
„Raginame gyventojus iš anksto planuoti – nelaukti, kol varnų triukšmas taps nepakeliamas. Geriau pasirūpinti lizdų šalinimu dar žiemą ar rudenį, kai tai daryti leidžiama. Kuo anksčiau bus sprendžiamas klausimas, tuo mažiau nepatogumų teks patirti pavasarį“, – sakė vedėja.
Populiacijos gausos reguliavimas
Aplinkos apsaugos departamento specialistai atkreipia dėmesį, kad šiuo metu šie paukščiai peri ir augina jauniklius, todėl kovų ir pilkųjų varnų gausos populiacijos reguliavimas nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d. neleistinas, išskyrus tokius atvejus: jei nėra kito priimtino sprendimo ir reikia reguliuoti medžiojamųjų paukščių populiacijų gausą terminais, būdais, nenustatytais Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse, ar įrankiais ir priemonėmis, nenurodytais Lietuvos Respublikos medžioklės įstatymo 152 straipsnyje.
Populiacijos gausa gali būti reguliuojama dėl šių priežasčių: žmonių sveikatos ir saugos labui; oro saugos labui; siekiant apsaugoti nuo didelės žalos pasėlius, naminius gyvulius, miškus, žuvininkystę ir vandenį; siekiant apsaugoti florą ir fauną.
Kovų ir pilkųjų varnų gausos populiacijai reguliuoti visada reikia gauti Aplinkos apsaugos departamento išduodamą išvadą.
Efektyvios priemonės
Aplinkos apsaugos departamentas 2024 m. yra išdavęs 101 išvadą šių paukščių gausai reguliuoti daugelyje šalies miestų. Dažniausiai – ardyti lizdus, taip pat naudoti plėšriuosius paukščius ar skleisti plėšriųjų paukščių balsus. Kita efektyvi priemonė – tinkamai genėti medžius, kad paukščiai nesisuktų atitinkamose vietose savo lizdų.