Pasibaigus dar vieneriems aktyviems ir turiningiems mokslo metams, Telšių trečiojo amžiaus universiteto (TAU) bendruomenė susirinko į tradicinę Mokslo metų užbaigimo šventę. Jos metu netrūko padėkų, gerų žodžių, meninių pasirodymų ir bendrystės džiaugsmo.
Mokslo metų užbaigimo šventė prasidėjo TAU vėliavos įnešimu į Telšių katedrą, kur šv. Mišias aukojo kanauninkas Vygintas Gudeliūnas.
Po bendros maldos vieningai susikibę už rankų studentai ir šventės svečiai sugiedojo TAU himną, o vėliau visi klausėsi Telšių meno mokyklos muzikinio sveikinimo. Koncertavo mokinės Vytautė Ruvelytė, Karina Ruvelytė, Eva Mažrimaitė, Irūna Kazielaitė, Urtė Višniauskaitė, kurias paruošė mokytojos Violeta Udelcovienė, Gedimina Paulikaitė, Dalytė Praspaliauskienė. Koncertmeisterė – Asta Radzienė.
Susirinkusiuosius pasveikino TAU direktorė Danutė Juškienė. Ji akcentavo, kad tomis akimirkomis, kai studentai susirenka drauge švęsti, laikas tarsi sustoja, o visi gali pasidžiaugti vieni kitais ir bendryste.
Šventėje dalyvavo gausus būrys svečių: Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorė Lina Leinartienė, Seimo narės Agnės Jakavičiutės-Miliauskienės patarėja Iveta Žakevičienė, Savivaldybės tarybos narys Egidijus Narmontas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Telšių skyriaus pirmininkas, Seimo nario Mindaugo Lingės patarėjas Julijonas Šileika, Žemaitijos verslo centro direktorė Reda Raginskienė, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos direktorė Jolanta Zubienė, Telšių „Atjautos“ pirmininkė Reda Sabaliauskienė ir kt.
Sveikindami studentus svečiai džiaugėsi aktyvia TAU veikla, prasmingai leidžiamu laiku, bendryste ir nuolatiniu siekiu mokytis ir tobulėti.
Iškilmingai iš katedros išnešus TAU vėliavą, visi buvo pakviesti šventę pratęsti Kunigų seminarijos penktajame aukšte. Čia TAU direktorė D. Juškienė pristatė universiteto veiklą ir vykdomus projektus.
Turininga ir įvairi suaugusiųjų švietimo veikla vyko TAU fakultetuose: Dvasinio tobulėjimo (seniūnė Viktorija Pašilienė, lektoriai kunigas socialinių mokslų dr. Saulius Stumbra, psichologė Lilija Vitkauskienė) – paskaitos, ekskursija „Pažintis su Telšių vyskupijos Vyskupų rūmais“, dalyvavimas Adventinėje padėkos popietėje; Kultūros ir pilietinės savimonės (dekanė ir lektorė D. Juškienė, seniūnė Paulina Kybartienė) – paskaitos apie žymius literatūros, kultūros ir meno žmones, bendrų renginių organizavimas, edukacinės išvykos po Lietuvą ir Žemaitiją, šventės; Užsienio kalbos (anglų k.) (dekanė ir mokytoja Janina Banienė) – sudarytos keturios grupės pagal anglų kalbos gebėjimų lygį, kiekvienos grupės mokymasis vyko 4 kartus per mėnesį; Istorijos (seniūnė Genovaitė Kaminienė, lektorius istorikas Vaclovas Vaičekauskas) – vestos paskaitos apie Žemaitiją, istorines asmenybes, pasaulio aktualijas; Geografijos (seniūnė Jūratė Lemežienė, lektorė mokytoja ekspertė Laima Uosytė) – paskaitos apie mokslo ir gamtos pasiekimus, keliones, surengta edukacinė išvyka į Latviją; Saviraiškos (dekanė Renė Gudauskienė, seniūnė Julita Švėgždavičienė) – paskaitos, lankymasis kultūros renginiuose: susitikimuose, parodose, koncertuose.
Sveikatinimo fakultete (dekanės pareigos iš Valdonės Pikiotienės neperimtos, seniūnė Danutė Žutautienė) skaitytos paskaitos sveikatinimosi tema, vyko išradingos popietės. Šio fakulteto studentai pasižymi fiziniu aktyvumu: mankštos, žygiai, išvykos. Turizmo fakultetas (dekanė Valerija Jonušienė) organizavo išvykas po Lietuvą ir užsienį, į renginius, koncertus, spektaklius; STEAM (dekanė Rita Vargalytė, seniūnė Angelina Kavaliauskienė) – 15 dalyvių įteikti pažymėjimai užbaigus 2 metų programą, kuri skatino pažinti gamtą, tyrinėti, atlikti laboratorinius darbus.
Menų fakulteto Rankdarbių grupėje (dekanė Eugenija Buivydė, seniūnė Birutė Jurkuvienė) edukaciniai užsiėmimai vyko kiekvieną ketvirtadienį. Fakulteto padaryti darbeliai, suvenyrai puošia TAU erdves, dovanojami svečiams įvairių švenčių proga, vežami lauktuvių lankantis kitų rajonų TAU ir kt. Studentės mokosi verslumo, mugėse reklamuoja savo darbelius, juos pardavusios nusiperka naujų priemonių ir medžiagų naujiems rankdarbiams. Menų fakulteto Dainavimo grupės (dekanė Daiva Lingienė, seniūnė Nijolė Pelenienė) vokalinis-instrumentinis ansamblis „Akimirka“ visiems TAU bendriems renginiams parengia menines programėles, dalyvauja rajono ir šalies TAU renginiuose, koncertuose. Asmeniniu indėliu įsigyti nauji rūbai. Menų fakulteto Šokių grupės (seniūnė Romualda Remėzienė, šokių studijos „Linelis“ vadovė Genovaitė Lukauskytė) studentai aktyviai įsijungia į TAU bendrus renginius rajone ir Lietuvoje, dalyvauja šventėse, koncertinėse išvykose. TAU lėšomis ir asmeniniu indėliu įsigyti nauji rūbai, kurie sukuria puikų estetinį vaizdą scenoje.
Kūrybingai, bendradarbiaudami su gyvenamosios vietos institucijomis veikė du Telšių TAU filialai: Tryškių (koordinatorė J. Banienė, jai talkina klebonas Darius Povilaitis, Jūratė Vielienė) – mokosi anglų kalbos, organizuoja edukacines išvykas, renginius, paskaitas; Varnių (koordinatorė Janina Šileikienė, jai talkina kan. Andriejus Sabaliauskas, Rita Galkontienė). Aktyviai veikia Dvasinio tobulėjimo, Kultūros fakultetai, dalyvauja edukacinėse išvykose po Lietuvą.
Abiejų filialų studentai aktyviai įsijungia į į gyvenamosios vietos miestelių kultūrinę veiklą, yra aktyvūs bendrų TAU renginių, išvykų dalyviai.
Telšių TAU puoselėjamos tradicijos: Mokslo metų užbaigimo, Mokslo metų pradžios šventės, Advento ir Kalėdų padėkos popietė, Užgavėnės ir kt.
Inovatyvios veiklos vykdant projektus: psichologų paskaitos ir praktiniai užsiėmimai, diktanto žemaičių kalba rašymas, paskaitos ir edukaciniai užsiėmimai netradicinėje aplinkoje, STEAM laboratorija, mugės, parodos, išvykos, žygiai, susitikimai su Lietuvos TAU: Panevėžio, Vilniaus Medardo Čoboto, Skuodo ir kt.
Telšių TAU organizuoja respublikinius Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos (NTAUA) ir regiono renginius. 2025 m. lapkričio 26 d. Telšių TAU surengta respublikinė konferencija „Tautos dvasios gelmių liaudies dainose beieškant“ (lektorės prof. dr. Rita Aleknaitė-Bieliauskienė, folkloristės Rita Macijauskienė ir Diana Bomblauskienė), NTAUA ir kitų senjorų dainavimo kolektyvų sambūris-šventė „Liaudies daina – širdyje virpanti jautri styga“, skirta Lietuvių liaudies dainos ir M. K. Čiurlionio jubiliejiniams metams paminėti. Šventėje dalyvavo 14 kolektyvų iš visos Lietuvos. Organizuojamos bendros kelionės į užsienį: aplankyta Šveicarija, Milanas, Vietnamas. Jas organizavo D. Juškienė. Telšių TAU aktyviai dalyvavo NTAUA, regiono, rajono bendruose renginiuose (konferencijose Vilniuje, Kaune, dainavimo Žarėnuose, šokio sambūriuose, surengtuose Telšių kultūros centro, Klaipėdos rajono TAU „Šokio bangoje“ Gargžduose, Telšių miesto šventėje „Telšē linGOun“, mugėse Varniuose, Luokėje ir kt.).
Universiteto veiklą paįvairina, sudaro didesnes finansines galimybes sumokėti lektoriams už paskaitų vedimą, įsigyti techninės įrangos, praplėsti TAU veiklas, suburiant naujas mokymosi grupes, įgyvendinami projektai.
2025–2026 m. m. Telšių TAU parengė Neformaliojo suaugusiųjų švietimo programos, finansuojamos Telšių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis, projektą „Keičiančios pasaulį: moterų vaidmuo moksle, politikoje ir visuomenėje (XX–XXI a. Lietuvos ir Europos retrospektyva)“. Programos trukmė – 56 akademinės valandos, 62 dalyviai. Įgyvendinama Anglų kalbos, Istorijos, Geografijos, Kultūros ir pilietinės savimonės, Dvasinio tobulėjimo fakultetuose. Lektoriai – J. Banienė, V. Vaičekauskas, L. Uosytė, D. Juškienė, Lilija Vitkauskienė. Projektas vykdomas 2026 m. gegužės–gruodžio mėnesiais.
Kitas projektas – vyresnio amžiaus žmonių visuomeninės veiklos skatinimo dalinio finansavimo iš Savivaldybės biudžeto projektas „Telšių trečiojo amžiaus universiteto intelektualinės, meninės, kūrybinės, sveikatinimo veiklos plėtra rajone, bendradarbiaujant su Lietuvos ir Žemaitijos regiono TAU: edukacinės-kūrybinės dirbtuvės, puoselėjant lietuvių ir žemaičių kalbą, istoriją, kultūrą bei meną“. Jis apima visas TAU sritis ir sudaro sąlygas dalinai padengti išlaidas už patalpų šildymą, elektrą, vandenį, internetą, dalinai apmokėti už darbą meno kolektyvų vadovams, apmokėti koncertinių išvykų transporto išlaidas, surengti Žemaitijos regiono TAU konferenciją, skirtą vyskupo M. K. Valančiaus gimimo 225 metų sukakčiai, surengti edukacines-kūrybines dirbtuves ir kt. Projektas vykdomas visus 2026 metus.
Neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų, skirtų asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos projektas „Mokymosi galimybių senjorams plėtra“ (Nr. 10-028-P-0001) rengiamas vadovaujantis 2024 m. kovo 7 d. švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu Nr. V-272 patvirtintu Trečiojo amžiaus universitetų ir kitų neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjų, vykdančių asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi, finansavimo tvarkos aprašu. Trečiojo amžiaus universitetai ir kiti neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjai, vykdantys asmenų, sukakusių senatvės pensijos amžių, neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymąsi, teikia paraiškas. Projektas vykdomas 2026 m. gegužės–spalio mėnesiais. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pildo programų užsakymo elektroninę paraišką. Programų skaičius priklauso nuo TAU studentų skaičiaus. 2025 m. buvo užpildyta paraiška, Telšių TAU skirta 3 dalių Meninio ir kultūrinio pažinimo programa, kuri vykdoma 2026 m. gegužės 8 d.–spalio 6 d., 4 akademinių valandų paskaitos „Pasaulio tradicinė muzika“ (prof. habil. dr. Rimantas Sliužinskas), „Veikianti literatūra“ (Dainius Vaitiekūnas, literatūros tyrinėtojas, vertėjas, humanitarinių mokslų daktaras, VU), 2026 m. birželio 26 d. edukacinė išvyka „Architektūrinis Kaunas“. Dalyviai privalo dalyvauti visose 3 programos dalyse.
Ketvirtas – Vietos veiklos grupės kvietimu parengtas ES bendrai finansuojamas projektas 11-199-K-0002 „Vyresnių žmonių įtrauktis į socializacijos, intelektualinės, kultūrinės, sveikatinimosi, meno bei pilietinės savimonės ugdymosi veiklas“. Tikslas – vyresnių žmonių socialinės atskirties problemų sprendimas, juos įtraukiant į socializacijos, intelektualinės, kultūrinės, sveikatinimosi, meno ir pilietinės savimonės ugdymosi veiklas. Projekto trukmė – 12 mėn. Jam įgyvendinti skirta 21 385 Eur: 85 proc. sumos – ES bendrai finansuojama, 15 proc. – Telšių rajono savivaldybės prisidėjimas. Lėšos bus panaudotos: 30 proc. – techninei įrangai įsigyti, 63 proc. – mokymams surengti 4 tikslinėms grupėms po 20–21 TAU narį (anglų kalba – 28 užsiėmimai po 4 akademines valandas; kultūra, menas, saviraiška – 14 valandų užsiėmimų; sveikatinimas, fizinis aktyvumas – 9 valandos užsiėmimų, kompiuterinio raštingumo gebėjimų ugdymas – 11 valandų užsiėmimų). 7 proc. lėšų – projekto administravimo išlaidoms. Projekto partneriai: Telšių rajono savivaldybė, Telšių „Atjauta“, Telšių krizių centras. Užsiėmimus ves profesionalūs kiekvienos srities lektoriai, mokytojai. Visus keturis projektus parengė ir koordinuoja jų įgyvendinimą direktorė D. Juškienė.
Telšių TAU – organizacija, atvira bendrystei su socialiniais partneriais: ne pirmus metus bendradarbiauja su Telšių švietimo centru, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešąja biblioteka, Telšių „Atjauta“, Telšių krizių centru, Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos bei Švietimo skyriais, Telšių visuomenės sveikatos biuru, Telšių kultūros centru, Telšių meno mokykla, Telšių katedros, Varnių ir Tryškių parapijomis, Tryškių ir Varnių seniūnijomis ir kt.
Direktorė supažindino su 2026–2027 m. m. veiklomis, kelionėmis po Lietuvą ir užsienį (2027 m. pavasarį planuojama organizuoti kelionę į Japoniją, Balkanų šalis).
Susirinkusiuosius taip pat pasveikino ir žodį tarė TAU Tryškių filialo koordinatorė J. Banienė ir Varnių filialo koordinatorė J. Šileikienė.
Renginyje skambėjo TAU vokalinio-instrumentinio ansamblio „Akimirka“ (vadovė D. Lingienė) atliekami kūriniai. Meninę programą dovanojo ir šokių studijos „Linelis“ (vadovė G. Lukauskytė) šokėjos.
Vėliau tęsėsi svečių sveikinimai ir linkėjimai, buvo pagerbti jubiliatai. Prie kavos puodelio dalytasi praėjusių mokslo metų įspūdžiais ir prisiminimais.
Šventės metu padėkota fakultetų dekanams ir lektoriams, TAU filialų koordinatorėms ir jų padėjėjams, fakultetų seniūnams, Menų fakulteto Dainavimo, Šokių ir Rankdarbių grupėms bei jų vadovams už nuoširdų darbą ir indėlį į universiteto veiklą. Užsiėmimai, kelionės bus organizuojami ir vasarą, kuri netruks prabėgti, o rugsėjį TAU studentai vėl susirinks tęsti bendrų veiklų.
Telšių TAU direktorė Danutė JUŠKIENĖ






