Vos keletas kilometrų nuo Telšių, Ubiškės girininkijoje, Byvainės miške, augo legendomis apipinta Tado Blindos pušis. Vietiniai tikėjo, kad prigludę prie šio medžio pasisems energijos ir sulauks norų išsipildymo. Deja, pušis nuvirto ir keleri metai niekas nesistengė jos prikelti.
Kai jau atrodė, kad ši istorija grimzta gilion užmarštin, „Telšių ŽINIAS“ pasiekė žinia, kad artimiausiu metu bus parinkta nauja pušis – Tado Blindos pušies „antrininkė“.
Aurelija SERVIENĖ
Negailėjo pažadų
„Telšių ŽINIOS“ jau ne kartą rašė apie nugriuvusią Tado Blindos pušį, kad turtingai istorinei praeičiai verkiant reikia dėmesio. Tuomet miškininkai pažadų negailėjo, tvirtino, kad nėra jokių kliūčių rasti ir paskirti kitą Tado Blindos pušį. Laikas bėgo, tačiau niekas nesikeitė…
Apklausa
Feisbuke klausėme „Telšių ŽINIŲ“ skaitytojų nuomonės, ar Blindos pušies istorija galėtų būti prikelta ir garsinti Telšių rajoną. Jie nebuvo itin aktyvūs: pasisakė, jog yra tekę girdėti apie šį objektą, dalijosi sutrešusios ir nuvirtusios senosios Tado Blindos pušies nuotraukomis. Galbūt ir mūsų rajono gyventojai šią istoriją jau šiek tiek primiršo.
Objektu nesidomėjo
Pasidomėjome, ar į Žemaitijos turizmo informacijos centrą užsukę lankytojai domisi ar bent klausinėja apie Tado Blindos pušies vietą. Įstaigos direktorius Egidijus Vaškelevičius teigė, jog šiuo metu turistų, kurie domėtųsi minėtu objektu, nebuvo.
Jo nuomone, jei norima šią istoriją prikelti naujam gyvenimui, pirmiausia reikėtų pradėti nuo rekreacinės zonos įrengimo, padarant ją patrauklią turistams, tada būtų galima kalbėti apie minėtos vietos atgaivinimą.
„Žemaitijos turizmo informacijos centras visada džiaugiasi naujais objektais ir tikrai, sukūrus rekreacinę zoną ir priskyrus naują pušį, kurių toje vietoje yra, galėtume pradėti organizuoti ekskursijas, įtraukti į lankytinų objektų sąrašą“, – kalbėjo direktorius.
Pušis nebėra saugoma
Skaitytojams primename, jog Blindos pušis 1971 m. birželio 23 d. buvo paskelbta saugomu gamtos paveldo objektu. Deja, bėgant metams buvo nuspręsta ją išbraukti iš šių sąrašų.
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) prie Aplinkos ministerijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėja Agnė Jasinavičiūtė „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino, jog Tado Blindos pušis šiandien jau nebėra saugoma: „Sprendimas pripažinti Tado Blindos pušį sunykusiu botaniniu gamtos paveldo objektu buvo priimtas Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2022 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. D1-184, patvirtintos valstybės saugomų gamtos paveldo objektų schemos.“
Pasak Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėjos, tarnybos ir saugomų teritorijų direkcijų specialistai pagal galimybes kiekvienais metais patikrina valstybės saugomus gamtos paveldo objektus. 2016 m. fiksuota, kad Tado Blindos pušis išvirtusi ir sunykusi.
„Kai gamtos paveldo objektai sunyksta ir nebėra jokių galimybių objekto būklę ir jo aplinką pagerinti, yra priimamas sprendimas juos braukti iš valstybės saugomų gamtos paveldo objektų sąrašų“, – pasakojo A. Jasinavičiūtė.
Gamtos paveldo objektai
VSTT prie Aplinkos ministerijos duomenimis, gamtos paveldo objektai gali būti skelbiami tiek savivaldybės, tiek valstybės – apsauga nuo to nesiskiria. Gamtos objektas turi atitikti nustatytus kriterijus, kad galėtų būti paskelbtas saugomu. Pagal LR saugomų teritorijų įstatymą yra gamtos paveldo objektai ir jų apsaugai nustatyti apribojimai. Kai kurie objektai buvo paskelbti saugomais dar iki Lietuvos nepriklausomybės, o po nepriklausomybės jiems buvo suteiktas ne tik gamtos paveldo objekto, bet ir paminklo statusas.
Blindos pušis bus paskirta!
„Telšių ŽINIOS“ dar kartą pabandė kreiptis į VĮ Valstybinių miškų urėdiją, kurios valdose – Byvainės miškas, o kartu ir istorinė Blindos pušies vieta. Pateikėme užklausą, o gal vis dėlto yra nors maža viltis, jog Tado Blindos istorija bus prikelta. Ilgai laukę atsakymo, pagaliau sulaukėme gerų žinių!
Valstybinių miškų urėdijos gamtotvarkos specialistė Edita Lydienė pranešė, jog po ilgų jų diskusijų artimiausiu metu bus parinkta nauja pušis – Tado Blindos pušies „antrininkė“.
„Tado Blindos pušies poilsiavietės vieta nekeičiama, tik joje bus pastatyta krypties nuoroda link naujos pušies“, – sakė E. Lydienė.
Tad belieka tikėtis, jog netrukus mūsų rajonas pasipildys dar vienu unikaliu turistiniu objektu.