Tikriausiai kiekvienas žmogus nori turėti sveikus ir gražius dantis. Apie burnos higieną kalbamės su Pirminės sveikatos priežiūros centre dirbančia burnos higieniste Nijole Mitkevičiene. Moteris jau aštuntus metus konsultuoja pacientus, kaip tinkamai valyti dantis, prižiūrėti burnos ertmę ir taikyti apsaugos nuo ėduonies priemones bei teikia profilaktines dantų priežiūros paslaugas – šalina dantų apnašas ir akmenis.
– Kodėl dantims valyti nepakanka šepetėlio ir dantų pastos? Kodėl reikalinga profesionali pagalba?
– Kasdien patiems valant dantis, burnos ertmėje lieka vietų, kurias sunku pasiekti ir kokybiškai išvalyti įprastu dantų šepetėliu, pavyzdžiui, tarpdančiai, dantenų kišenės, ypač krūminių dantų. Ilgainiui pradeda kauptis dantų apnašos.
Profesionalios burnos higienos tikslas – pašalinti minkštąjį ir kietąjį dantų apnašą (dantų akmenis), gerinti dantenų būklę, mažinti dantų jautrumą, stabdyti periodonto ligas.
– Ar dažnai žmogui reikia lankytis pas burnos higienistą?
– Lankymasis pas burnos higienistą turėtų tapti įpročiu. Savo dantimis ir dantenomis besirūpinantys žmonės čia turėtų apsilankyti du kartus per metus.
Profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti prieš pradedant odontolognį gydymą, protezuoti, balinti dantis ir kt. Kuo blogesnė burnos higiena, kuo ilgiau nevalomos apnašos, tuo stipriau jos tvirtinasi prie dantų paviršiaus, susidaro palanki terpė bakterijoms daugintis.
Profesionali burnos higiena ypač svarbi, jei buvo taikomas ortodontinis gydymas briketais.
– Kaip žmogui suprasti, kad reikalinga specialisto pagalba. Kokie požymiai, verčiantys susirūpinti?
– Kad reikalinga specialisto pagalba, rodo paraudusios, pabrinkusios ar kraujuojančios dantenos. Ant dantų matomos apnašos ar akmenys.
– Kokiais instrumentais valomos dantų apnašos? Ar tai neskausminga?
Kietosios ir minkštosios apnašos, esančios virš dantenų ir po jomis, nuvalomos ultragarsiniu skaleriu. Pašalinus dantų akmenis ir apnašas, dantys nupoliruojami specialiais šepetėliais ir pasta.
Profesionali higiena atliekama per vieną ar kelis vizitus. Jei dantys jautrūs, atliekamos ypač efektyvios fluoro aplikacijos. Procedūra neskausminga.
– Ar telšiškiai rūpinasi burnos higiena, ar dažnai naudojasi Jūsų paslaugomis?
– Per aštuonerius darbo metus pastebėjau, kad telšiškiai pamažu pradeda rūpintis savo dantų būkle ir dažniau užsuka pas profesionalus.