Praėjusią savaitę Telšių r., Luokės seniūnijoje, kaimo turizmo sodyboje „Auksinio elnio dvaras“ surengta „Tramtatulio akademija“ – teoriniai ir praktiniai kursai Žemaitijos regiono ir Klaipėdos krašto vaikų bei jaunimo folkloro ansamblių vadovams, kultūros darbuotojams.
Aurelija SERVIENĖ
Sveikinimai
Kursų dalyvius pasveikino ir paskelbė jų pradžią Telšių r. kultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Čiučiuruks“ vadovė Rita Macijauskienė.
Už žemaitiškumo puoselėjimą bei jo propagavimą, perdavimą jaunajai kartai kursų dalyviams dėkojo renginyje dalyvavusi Telšių r. savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotoja Eva Stonkevičienė.
Rodoma iniciatyva – saugoti papročius, tradicijas, savo kalbą ir pan. – džiaugėsi Telšių r. savivaldybės kultūros centro direktorė Birutė Juozapavičienė.
Kursai
Lietuvos liaudies kultūros centro (LLKC) Folkloro poskyrio vadovė Jūratė Šemetaitė pristatė 2013 m. Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ apžvalgą bei tikino, jog svarbiausia yra išsaugoti savitą protėvių paliktą tradicinę kultūrą.
LLKC Folkloro poskyrio vyr. specialistas Arūnas Lunys kursų metu ne tik skaitė paskaitą „Žemaitijos ir Klaipėdos krašto tradiciniai instrumentai“, bet ir folkloro ansamblių ,,Čiučiuruks“ (Telšiai) bei „Alksniuka“ (Mažeikiai) narius mokė groti pučiamaisiais instrumentais.
Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblio „Kuršiukai“ vadovas Alvydas Vozgirdas tądien vedė praktinius mokymus „Grojimas Žemaitijos ir Klaipėdos krašto tradiciniais instrumentais“.
Arši diskusija tarp kursų dalyvių kilo temomis „Liaudies kūryba ir dabarties vaikai bei jaunimas“, „Vaikų folkloro sklaidos ir konkurso „Tramtatulis“ aktualijos“, „Ar reikalingas folkloro konkursas?“ Po ilgų ir karštų diskusijų buvo prieita prie išvados, jog būtina skleisti tautos tradicijas ir parodyti Lietuvos mažuosius perliukus.
Kiek vėliau visiems pristatytas filmas, skirtas vaikų ugdymo tradicijoms, „Ūcia lylia“ su autentiškais pasakojimais apie moters gyvenimą.
Įdomu buvo klausytis Šilutės muziejaus muziejininkės ir etnografės Indrės Skablauskaitės. Ji pristatė šišioniškių tarmę, kuria Lietuvoje bekalba vos penki žmonės.
Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centro folkloro ansamblio „Kuršių ainiai“ vadovė Jolita Vozgirdienė kalbėjo apie Klaipėdos krašto dainuojamąjį folklorą.
Ypač daug dėmesio sulaukė LLKC Etninės kultūros skyriaus Folkloro poskyrio vyr. specialistės dr. Loretos Sungailienės pasakojimai apie Žemaitijos regiono dainuojamojo folkloro ir tarmių sąlytį, sakytinės tautosakos tekstų analizę bei paruošimą pasakoti.
Pasak R. Macijauskienės, pasibaigus kursams ir išklausius visų dalyvių nuomones, pastebėta, jog visi nori naujovių: „Žmonėms nebereikia teorijos – trūksta praktinių užsiėmimų, komandinio darbo ir pan.“
Teorinius ir praktinius kursus organizavo LLKC bei Telšių rajono savivaldybės kultūros centras.