Šiandien pati svarbiausia ir opiausia problema – sistemingas asmenybės ugdymas, moralinis, dvasinis žmogaus tobulinimas. Lietuvos ateičiai reikia laisvų, kūrybingai mąstančių, gerbiančių savo kraštą žmonių. Atsigręždami į savo tautos palikimą, jos papročius, apeigas, kalendorines šventes, dainuojamąją ir pasakojamąją tautosaką, mes atrasime svarbiausias tautinės socializacijos priemones. Vaikams pačios artimiausios ir suprantamiausios yra kalendorinės lietuvių liaudies šventės, kuriose jie patys dalyvauja: šoka, žaidžia, dainuoja.
Telšių lopšelio-darželio „Saulutė“ bendruomenė, ugdydama tautiškumą, puoselėja lietuvių liaudies tradicijas. Darželyje yra minimos lietuvių liaudies kalendorinės šventės: Šv. Martyno diena, Pusiaužiemis, Šv. Agotos diena, Kaziuko kermošius, Velykos, Gandrinės, Jurginės.
Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šio lapkričio darganotą dieną, darželio auklėtiniai buvo pakviesti į kiemą švęsti Šv. Martyno dienos. Lietuvių kalendoriuje tai – ganiavos pabaiga, kitaip dar vadinama Ožio diena. Lauke vaikus pasitiko „gaspadinė“ (mokytoja Vaida Jokšienė) su dukra (mokytoja Daiva Narmontienė). Jos pasiūlė mažiesiems pro „laiko vartus“ nukeliauti į senus laikus ir pavirsti piemenėliais. Vaikus tai suintrigavo, ir jie noriai leidosi kelionėn į praeitį. Ten juos pasitiko piemenėliai (mokytojos Ilona Kazlauskienė, Vilma Angelienė ir meninio ugdymo mokytoja Jolanta Vaitkuvienė). Visi kartu gyvulėlius ganė, žaidimus žaidė, dainas dainavo, per laužą šokinėjo. Taip vaikai pajautė ir išgyveno piemenukų kasdienybę, džiaugsmus ir vargus. Pastebėję, kad ožkelei (mokytoja Jolanta Rubinienė) šalta, nusprendė ją vesti aplink beržą, kad pradėtų snigti ir baigtųsi ganiava. Vedant ožką apie beržą ir dainuojant apeiginę dainą, visų džiaugsmui, pradėjo „snigti“. Baigėsi ganiava, visi gavo „metų uždarbį“ ir, pro „laiko vartus“ sugrįžę į dabartį, vaišinosi duonos skrebučiais ir arbata.
Laikas vaikams neprailgo, jie patyrė gerų emocijų ir dar labiau pravėrė duris į gimtojo krašto pažinimą.
Telšių lopšelio-darželio „Saulutė“ mokytoja metodininkė Vaida JOKŠIENĖ