Prieš pat Velykas vykusiame Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos posėdyje politikai vėl ėmėsi „Germanto vilos“ vystymo perspektyvų klausimo. Daugiau kaip dešimtmetį negalintys apsispręsti, ką daryti su viena iš gražiausių rekreacinių rajono vietų, Tarybos nariai prie svarstymų grįžo sulaukę viešosios įstaigos „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ pasiūlymo sutvarkyti teritoriją ir pritaikyti ją visuomenės poreikiams.
Minčių – išnuomoti, parduoti ar net už 1 eurą atiduoti pastatų kompleksą – politikams buvo kilę ir anksčiau. Tačiau, kaskart pajudinę problemą, apie ją tarsi pamiršdavo. O kadaise savo patrauklumu garsėjusi „Germanto vila“ nyko: pastatų būklė prastėjo, teritorija apaugo žolėmis, ėmė mėtytis šiukšlės.
Antanas NEKRAŠIUS
Atsiuntė pasiūlymą
Šių metų vasario mėnesį VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ vadovas Valdas Katkus, argumentuodamas tuo, jog rajono turizmo srityje yra neišnaudotų ir nepritaikytų visuomenės poreikiams erdvių, išsiuntė Telšių rajono savivaldybės merui Kęstučiui Gusarovui ir Tarybos nariams pasiūlymą.
„Viena iš gerai žinomų Telšių rajono žmonėms vietų yra „Germanto vila“. Esame suinteresuoti šią vietą pritaikyti visuomenės poilsio, kultūros, švietimo ir laisvalaikio poreikiams, – teigiama VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ pasiūlyme. – Būdami ne pelno siekiančia organizacija, norime atgaivinti ir sutvarkyti šios vilos infrastruktūrą. Todėl prašome sustabdyti privatizacijos procesinius veiksmus ir leisti VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ išsinuomoti „Germanto vilai“ priklausančią teritoriją su pastatais.“
Pasiūlyme rašoma, jog, matydama nusidėvėjusius „Germanto vilos“ pastatus, sporto aikšteles, iš vandens kyšančias metalines konstrukcijas ir nepritaikytas žmonių poilsiui ežero pakrantes, VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ yra suinteresuota pakeisti, rekonstruoti ir sutvarkyti „Germanto vilos“ erdves. „Numatome pritraukti investicijų iš įvairiausių fondų ir programų bei investuoti savo lėšas. Sutvarkę sporto aikštynus, rengsime sporto renginius, varžybas, stovyklas. Paruošime viešas erdves vasaros poilsiui. Vykdysime edukacines, kultūrines programas. Planuosime nemotorinių valčių ir vandens dviračių pramogas. „Germanto viloje“ taip pat teiksime miesto svečiams trumpalaikes apgyvendinimo paslaugas. Pasitelkę įvairias viešinimo priemones, didinsime Telšių rajono patrauklumą turizmo ir laisvalaikio sektoriuje“, – žada viešoji įstaiga.
Kvietė diskutuoti
Dar prieš imantis svarstyti „Germanto vilos“ klausimą, iš Kolegijos darbotvarkės jį pasiūlė išimti Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Kęstutis Trečiokas. Anot jo, klausimas dėl „Germanto vilos“ vystymo perspektyvos visiškai nėra paruoštas – nėra žinoma, kas minėtoje vietoje turėtų atsirasti, kokia turi būti vilos paskirtis, objektą išnuomoti ar parduoti ir pan. „Neturime šiandien ko svarstyti. Taip, yra pasiūlymas, bet pirmiausia mes patys turime apsibrėžti, ką norime matyti, kokių investicijų tikimės ir t. t.“, – pabrėžė K. Trečiokas.
Kitas Kolegijos narys – Rimantas Adomaitis – paprieštaravo. Esą klausimą posėdyje būtina svarstyti ir politiniu lygmeniu bent jau sutarti, ko iš „Germanto vilos“ norima.
Telšių rajono savivaldybės meras K. Gusarovas pripažino, jog su turima informacija sunku būtų šiandien priimti vienareikšmišką sprendimą. Tačiau ragino kolegas diskutuoti dėl „Germanto vilos“ ateities bei suformuluoti Savivaldybės administracijai užduotis, pagal kurias kitam Kolegijos posėdžiui būtų pateikta platesnė informacija.
„Kodėl „Germanto vilos“ klausimas šiandien atsirado Kolegijos posėdžio darbotvarkėje? Jeigu pamenate, buvo priimtas politinis sprendimas „Germanto vilą“ privatizuoti. Tačiau privatizuoti tik tada, kai prie esamo sklypo bus prijungti šalia esantys du miško paskirties sklypai. Taip buvo siekta objektą padaryti patrauklesnį potencialiems pirkėjams, – Kolegijos posėdžio metu kalbėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus. – Savivaldybė kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą su paklausimu, ar būtų galima prijungti minėtus žemės sklypus, ir gavo neigiamą atsakymą. Todėl šiandien Kolegijos klausiame, ką toliau daryti – privatizuoti ar išnuomoti, nes pagal ankstesnį politikų reikalavimą sklypų sujungti negalime.“
Galiausiai Kolegijos nariai nusprendė diskutuoti dėl „Germanto vilos“ perspektyvų.
Investicijų suma neapsiribotų 2 mln. Eur
Prieš pradedant diskusijas meras paprašė Kolegijos narių išklausyti posėdyje dalyvaujančio VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ vadovo V. Katkaus pasiūlymą.
Pasitelkdamas vizualizaciją V. Katkus trumpai pristatė viešosios įstaigos viziją. Pirmiausia, anot VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ vadovo, būtų siekiama sutvarkyti aplinką – sutvarkyti takus, žolynus, įrengti paplūdimį, atnaujinti poilsio namelius, pastatyti tiltą, kuris sujungtų jachtų prieplauką su kitu įlankos krantu. Kitu etapu būtų atnaujinti seni ir įrengti nauji sporto aikštynai, vaikų žaidimų aikštelės, rekonstruota jachtų prieplauka.
Paskutinis darbų etapas – „Germanto vilos“ pastatų rekonstrukcija. Šiai užduočiai, V. Katkaus teigimu, būtų pasitelktos partnerių lėšos. Esą viešoji įstaiga pati komercinės veiklos vykdyti neketina. Poilsio komplekso pastatuose būtų kviečiamos įsikurti kitos įmonės, kurios teiktų maitinimo, laikino apgyvendinimo bei kitas paslaugas.
VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ vadovo tvirtinimu, šiandien įstaiga turi platų ratą žmonių, kurie pasiruošę ir turi galimybes įgyvendinti pasiūlytą idėją. Esą, neturint visos dokumentacijos, sunku yra pasakyti, kiek iš viso ji pareikalautų investicijų. Preliminari suma pirmam darbų etapui siektų apie 120 tūkst. Eur, o visa suma neapsiribotų 2 mln. Eur.
Pačius „Germanto vilos“ pastatus ir teritoriją viešoji įstaiga siektų išsinuomoti minimaliai 25-iems metams.
Sudarė darbo grupę nuomos konkurso sąlygoms paruošti
Išklausęs V. Katkaus kalbos, Kolegijos narys Algirdas Bacevičius pabrėžė, kad šis turėtų aiškiai suprasti, jog jeigu ir vyktų, tai vyktų viešas „Germanto vilos“ nuomos konkursas, kuriame dalyvautų ir kiti norintieji išsinuomoti minėtą teritoriją.
„Tai yra pasiūlymas, o ne prašymas suteikti „Germanto vilą“ be konkurso, – į Kolegijos nario pastebėjimą atsakė V. Katkus. – Mes nenorime sau. Mes ateiname su viešąja įstaiga, su mintimi pritaikyti „Germanto vilą“ visuomenės poreikiams. Jeigu norėtume pelno – būtume įsikūrę uždarąją akcinę bendrovę.“
Kolegijos narys R. Adomaitis pasiūlė suformuluoti Savivaldybės administracijai užduotį parengti „Germanto vilos“ nuomos sąlygas, kuriose atsispindėtų, kas minėtoje vietoje turėtų būti padaryta – ar tai kemperių aikštelė, ar teniso kortai, ar vaikų žaidimų aikštelės, ar kt. „Svarbiausia susidėlioti, ko mes iš „Germanto vilos“ norime, politiškai apsispręsti, kad mes ją ne parduodame, o nuomojame, ir tada pačiam verslui bus paprasčiau įvertinti, kokių investicijų jam reikės, – kalbėjo R. Adomaitis. – Kai būsime apsisprendę dėl nuomos sąlygų, duosime užduotį Administracijai, kad pagal jas skelbtų konkursą.“
Tačiau su R. Adomaičiu nesutiko Kolegijos narys Sigitas Motuzas. Anot jo, nereikėtų skubėti atsisakyti „Germanto vilos“ privatizavimo idėjos: „Pietų už dyką nebūna. Nebe tie laikai, kad ateis kažkas su investicijomis ir už dyką vykdys veiklą. Utopija… Pasižiūrėkite, Plateliuose – viskas privatu, bet ten niekas netrukdo žmonėms naudotis sukurta infrastruktūra.“
Jolanta Rupeikienė antrino S. Motuzui, jog nereikėtų priimti skubių sprendimų ir iš planų išbraukti galimą „Germanto vilos“ privatizaciją. Politikė ragino merą sudaryti darbo grupę, kuri apibrėžtų visas sąlygas, o tada spręsti – objektą nuomoti ar parduoti.
„Sutinku. Privatizavimo idėjos nereikėtų atmesti, – pritarė K. Trečiokas. – Siūlau suformuluoti Savivaldybės administracijai užduotį, kad pradžioje paruoštų nuomos konkurso sąlygas. Kai jos bus ruošiamos, norom nenorom turės būti sudėliotos ir visos specifikacijos, ir kvalifikaciniai reikalavimai, nuomos kaina ir t. t. Ir tada matysime, jeigu nuoma atrodys nepatraukli verslui – tada grįšime prie „Germanto vilos“ privatizavimo klausimo.“
Galiausiai po ilgų diskusijų nuspręsta sudaryti darbo grupę, kurioje kartu su Savivaldybės administracija dirbs ir politikai. Jai duota užduotis iki kito Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos posėdžio paruošti „Germanto vilos“ nuomos konkurso sąlygas.
Reikia tikėtis, jog šios kadencijos politikams pavyks išspręsti per daug metų surambėjusią „Germanto vilos“ problemą ir neišsipildys VšĮ „Germanto sporto ir laisvalaikio centras“ vadovo V. Katkaus išsakyta kritika dėl vangumo ją spręsti: „Pajudina ir palieka… Nejudinama problema yra lengvesnė negu sprendžiama.“
Vasiukai-Maskva. Kažkaip į Benderio istorija panašėja. Savivaldybė niekada neužkurs ten gyvybės, nes žmogiškųjų išteklių neturi ir pinigų. Verslas neinvestuos jei neprivatizuos. Vieša įstaiga kuriai tik du mėnesiai ir vienas darbuotojas, irgi nerealu. Sakyčiau reikia privatizuoti, o gautus pinigus pragerti. Arba rupšio namą suremontuoti, taip dalinai nusiplaunant kvailių etiketės.
Nori sužlugdyti procesą, sukurk komisija. Kokia nauda iš valdžiažmogių sudarytos komisijos, teko ne kartą tuo įsitikinti.
JAU SENIAI ZADEJO TĄ VILĄ TVARKYTI BET GAL KAS NORS JĄ NUPIRKS
Klausimėlis: Tomas ir Valdas Katkai kas tai, broliai, pusbroliai, dėdės, tetos ar pan.?????