Jau rašėme apie tai, kad Telšių rajono savivaldybės administracija abipusiu sutarimu neapmokamų atostogų išleidžia visus administracijos bei Savivaldybei priklausančių įstaigų darbuotojus. Toks sprendimas buvo priimtas po to, kai LR Seimas pritarė Vyriausybės siūlymui apkarpyti nacionalinį biudžetą, kuriuo mūsų rajonui buvo nurėžta bemaž 4,5 mln. Lt. Tačiau ne visi Telšių rajono savivaldybės administracijos darbuotojai vejami neapmokamų atostogų – dalis pastarąsias pakeis į sutrumpintą darbo savaitę.
Administracijai už „ačiū“ gali tekti ilsėtis 8 dienas
Pasak Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Kęstučio Trečioko, Savivaldybėje dirba dviejų tipų darbuotojai – valstybės tarnautojai ir asmenys pagal darbo sutartį: „Vieniems galioja Valstybės tarnybos įstatymas, kitiems – Darbo kodeksas. Jis prieš keletą metų buvo redaguotas ir pagal jį tokio dalyko kaip neapmokamos atostogos nebeliko. Darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį, abipusiu šalių susitarimu sutrumpinamas darbo laikas arba darbo savaitė“. Skirtingai nuo asmenų, išėjusių neapmokamų atostogų, darbuotojui, dirbančiam pagal darbo sutartį, pasiėmus sutrumpintą darbo savaitę ar dieną, bus užtikrinamos socialinės garantijos, tačiau atlyginimas už tą laikotarpį mokamas nebus. „Valstybės tarnautojai, kurie yra didžiausi parazitai, eis neapmokamų atostogų ir neturės jokių socialinių garantijų, – kalbėjo K. Trečiokas, – tai, aišku, juodas humoras, deja, valstybės tarnautojo niekas negina, o tik „skalbia“. Ėjimas neapmokamų atostogų, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus teigimu, yra grįstas abipusiu – tiek darbuotojo, tiek darbdavio – susitarimu, tačiau nė vienas dėl jų nejaučiantis didelio džiaugsmo.
Tiesa, K. Trečiokas „Telšių ŽINIOMS“ užsiminė, kad gal neprireiksią, kaip anksčiau buvo teigiama, neapmokamų atostogų išeiti 12 dienų, o užteks tik 8 dienų: „Kadangi situacija nuolat keičiasi, yra duotas uždavinys perskaičiuoti mokos fondą. Mes planavome visi solidariai iki rugsėjo mėnesio išeiti neapmokamų atostogų po 12 dienų. Šiandien dėl darbo užmokesčio mažinimo valstybės tarnautojams gal užteks ir 8 dienų“.
Atsikando neapmokamų atostogų duonos
„Visi iki vieno, išskyrus gaisrininkus, valstybės tarnautojai bei pagal darbo sutartį dirbantys asmenys eis neapmokamų atostogų ar dirbs sutrumpintą darbo savaitę, – dar kartą patvirtino Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius, – visi tai darys solidariai. Aišku, yra vienas kitas žmogus, kuris to nenori daryti, bet manau, jog laikui bėgant supras tokio veiksmo svarbą. Jei jis neišeitų, tada iš mano, iš kitų darbuotojų darbo užmokesčio sąskaitos jam tektų išmokėti visą algą“. K. Trečioko teigimu, iš aukštesnes pareigas užimančių pareigūnų neapmokamų atostogų duonos yra paragavęs jis pats, taip pat jų skonį žino Telšių rajono savivaldybės mero kabinetas, administracijos direktoriaus pavaduotojai, kai kurie skyrių vedėjai: „Kol kas dar neapmokamų atostogų nėjo Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Mikienė bei Telšių rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjas Algirdas Žebrauskas, tačiau manau, kad jie greitu laiku tai padarys“.
Pasak K. Trečioko, kiekvienos Savivaldybei priklausančios įstaigos vadovai patys sprendžia, kaip jiems išgyventi su apkarpytais asignavimais: „Jei jis turi kitų asignavimų, kuriuos gali sutaupyti, neapmokamų atostogų pavaldiniai gali ir neiti ar sutrumpintos darbo savaitės nedirbti, tačiau tokių įstaigų praktiškai nėra“.
Administracijos aparatą ketinama mažinti 30 etatų
Dešimčiai Telšių rajono savivaldybės administracijos darbuotojų per mėnesį įteikti įspėjimai apie atleidimą iš darbo. Darbo neteksiančių sąraše atsidūrė valytojos ir keli vairuotojai. Toks valstybinio masto fenomenas, kada „Saulėlydis“ visų pirma paliečia mažiausiai uždirbančius, kurių sąskaita kamšomos šiltesnės kėdės, matyt, neaplenkė ir Telšių rajono savivaldybės administracijos. Anot K. Trečioko, tai yra tik pradžia, etatų mažinimo banga dar tik žada atsimušti į Savivaldybės administracijos aparatą, nuplaudama dešimtis darbo vietų. „Valytojos, vairuotojai bei sargai atleidžiami pirmiausia dėl to, kad yra aišku, kas juos pakeis, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius, – pavairuoti mes ir patys galėsime, vietoje sargų bus įvesta signalizacija, o vietoje valytojų bus samdomos firmos, kurios mums valys patalpas“. K. Trečioko tvirtinimu, yra paskaičiuota, kad, atsisakius išvardintų etatų, išmokėjus išeitines išmokas bei perkant paslaugas, rajono biudžetui tai kainuosią žymiai pigiau.
„Tačiau tai dar ne viskas – galiu pasakyti, jog kiekviename Savivaldybės skyriuje, seniūnijoje ar Savivaldybei priklausančioje įstaigoje bus peržiūrėti etatai, jų poreikis, darbuotojų patirtis, tai, kas yra vykdoma ir administruojama, bei mažinamas etatų skaičius, – neslėpė K. Trečiokas, – sumažinimas bus skaičiuojamas keliomis dešimtimis. Aišku, dėl to ilgės terminai, sprendimų parengimas, tačiau atėjus geresniems laikams mes tikrai grįšime prie dabartinės apimties administracinio aparato“.
Klerkų skaičius – normalus
Viešai paskelbtoje statistikoje nurodoma, kad Telšių rajono savivaldybės administracijoje dirba net 367 klerkų, kai tuo tarpu tokios pat apimties kaip ir Telšių, Skuodo rajone, Savivaldybėje išlaikomi vos 160 administracijos darbuotojų. Atrodo, jog panaikinus 10 techninio personalo etatų bei dar pridėjus gerus norus nubraukti 20 įvairios srities specialistų etatų – situacija administraciniame aparate nelabai pasikeis. „Visų pirma tai netiksli informacija – vietoje 367 administracijos darbuotojų dirba tik 353, – patikslino K. Trečiokas, – tačiau tai ne esmė. Esmė yra tame, kad kitos šalies savivaldybės rodo tik išgrynintą valstybės tarnautojų, dirbančių pačioje Savivaldybės administracijoje, skaičių. Pas mus įskaičiuoti visi – nuo valytojų, vairuotojų, sargų, seniūnijos darbuotojų, gaisrininkų iki skyrių vedėjų. O dar pridėkime 80,5 etatų valstybės deleguotų funkcijų ir pamatysime, kad tas administracijos personalas visai normalus“. K. Trečiokas pritarė, jog administracijos aparatas per kelerius metus yra išaugęs: „Kiekvienoje seniūnijoje turime įsteigę po 1 žemės ūkio specialisto, socialinių darbuotojų etatą. Yra įsteigti sporto metodisto etatai, turime net 4 gaisrines, kurios priklauso seniūnijų struktūrai, o jos priskiriamos Savivaldybės administracijai“.