Po netikėtai nutrūkusio neeilinio Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdžio, kada iš salės pasišalino didžioji dauguma rajono politikų, Telšių rajono savivaldybės meras Petras Kuizinas sukvietė rajono žiniasklaidą į spaudos konferenciją. Joje taip pat dalyvavo partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje seniūnas Kęstutis Trečiokas, Liberalų sąjūdžio atstovė Jolanta Rupeikienė bei Tarybos narys Adomas Domarkas.
Antanas NEKRAŠIUS
Spaudos konferencijoje Telšių rajono savivaldybės meras P. Kuizinas žiniasklaidos atstovams dar kartą pabrėžė, jog galiojantys teisės aktai jį įpareigoja formuoti savivaldos valdymą, ką jis, sušaukęs neeilinį Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį, ir bandė daryti. „Tarybos posėdžio metu politikams priminiau galiojančius įstatymus, juose numatytas prievoles bei kadaise jų duotą priesaiką. Išklausėme visų pasisakymus ir nuomones. Posėdžio darbotvarkė buvo patvirtinta, – kalbėjo meras. – Tačiau pristačius pirmąjį klausimą, iš posėdžio salės išėjo 14 iš posėdyje dalyvavusių 27 Tarybos narių. Nebeliko kvorumo, todėl teko nutraukti Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį. Noriu drąsiai pareikšti, kad iš salės išėję Tarybos nariai, priklausantys Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijai, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai, bei Tarybos nariai Algirdas Tarvainis ir Algirdas Bacevičius trukdo formuoti valdymą Telšių rajono savivaldybėje.“
Meras teigė visiškai nesuprantantis posėdžio salę palikusių politikų: „Nerandu motyvo. Jeigu jie nepritarė darbotvarkei, kuri buvo patvirtinta, nėra būtina išeiti iš salės. Galėjo savo nepritarimą išreikšti balsuodami prieš jiems nepatikusį sprendimą. Dabar jie to nepadarė, bet sužlugdė Tarybos posėdį. Tai rodo visišką politinį neišprusimą.“
Partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos Telšių rajono savivaldybės taryboje seniūnas Kęstutis Trečiokas pabrėžė, jog krizė rajono valdžioje susidarė ne vakar ir ne šiandien. Esą ji jaučiama seniai: „Prieš 1,5 metų jau buvo aišku, kad valdančioji koalicija (sudaryta iš Darbo partijos, socialdemokratų, konservatorių ir valstiečių, – red.) nebesusitvarko. Vienas žmogus, viena partija įsigaliojo per daug. Ėmė nieko nepaisyti, su niekuo nesiskaityti <…> Laikas parodė, kad visi interesai buvo sukoncentruoti į vienos partijos ir jos vadovo interesus: Savivaldybės skyriams ir poskyriams vadovauja daugiau kaip pusė vienos partijos atstovų. Yra senas anekdotas, jog antrasis aukštas nesikalba su trečiuoju. Ir jeigu eilinis Savivaldybės darbuotojas užsuka į trečiąjį aukštą, iš antrojo gauna klizmą, esą „ko ten valkiojiesi?“. Žinome, jog per pastarąsias dvi kadencijas daugybė žmonių patyrė atvirą spaudimą dėl savo priklausomybės vienokiai ar kitokiai partijai, jei turėjo pasirinkti arba perstoti į socialdemokratus, arba palikti darbo vietą. Taigi, čia akivaizdus žmogaus teisių pažeidimas.“
Anot K. Trečioko, partija Tvarka ir teisingumas, būdama opozicijoje, galėjo mėgautis savo teisumu dėl valdančiosios koalicijos netvarumo, tačiau nusprendė ateiti į pagalbą merui stabilizuojant rajono valdymo situaciją. „Meras pagal įstatymus privalo teikti Tarybai tokius klausimus (dėl vicemero, Administracijos vadovų skyrimo, – red.), o Tarybos nariai – balsuoti. Tačiau balsavimas kojomis, kada iš posėdžio išeinama, nenumatytas jokiame įstatyme. Bet tai labai rinkėjams naudingas įvykis, kuris parodo, kas yra kas ir kokiais būdais siekiama savo programinių tikslų“, – kalbėjo partijos Tvarka ir teisingumas seniūnas.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi liberalė J. Rupeikienė teigė, jog neeiliniame posėdyje mesti kaltinimai merui, esą jis su kitų partijų atstovais, frakcijomis nesikalba, – laužti iš piršto. „Visi buvo kviesti, su visais kalbėta, – sakė J. Rupeikienė. – Viename iš tokių susitikimų konservatorius Mantas Serva pareikalavo mero pavaduotojo pareigų. Ir manau, kad su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Telšių skyriumi tai nebuvo suderinta.“
Tarybos narys A. Domarkas liberalei antrino, jog meras visada ir su visais kalbasi: „Aš Lietuvos socialdemokratų partiją palikau būtent todėl, kad tai socialdemokratai nesikalbėjo su meru, – teigė politikas. – Kodėl dabar iš posėdžio išėjusių partijų atstovai nenori savo pozicijos – už ar prieš – išreikšti slapto balsavimo metu? Jeigu nubalsuos prieš siūlomą kandidatą – ieškosime kitų.“
Spaudos konferencijos dalyviai pareiškė, jog rugpjūčio 22 d. tarp Telšių rajono savivaldybės tarybos Darbo partijos, Tvarkos ir teisingumas partijos frakcijos, Liberalų sąjūdžio atstovo rajono Taryboje bei frakcijoms ir politinėms partijoms nepriklausančių tarybos narių buvo pasirašyta koalicinė sutartis. Ši detalė, K. Trečioko teigimu, nebuvo viešinta, nes tikimasi, jog prie sutarties prisidės ir kitų partijų atstovai. Joje esą numatyti principiniai darbai, kuriuos būtina atlikti iki kadencijos pabaigos. „Vienas iš jų – tai mažos vertės pirkimų auditas. Iš projekto „Elektroninio bilieto sistemos Telšių viešajame transporte sukūrimas“ matome, kad pirkimai buvo vykdyti labai neatsakingai, – tvirtino partijos Tvarka ir teisingumas frakcijos seniūnas. – Sąlygose tiekėjui nekeliami jokie kvalifikaciniai reikalavimai. Kitaip sakant, bet kas atėjęs iš gatvės gali teikti paraišką dalyvauti konkurse projektui įgyvendinti. Manau, kad ir daugiau yra tokių pirkimų.“
Taip pat koalicinėje sutartyje numatyta į Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotojo pareigas skirti partijos Tvarka ir teisingumas siūlomą kandidatą, į Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus – Darbo partijos, į Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo – Liberalų sąjūdžio kandidatą.
Kur eiliniai žmonės,kyšio prievartautų bendrovių vadovai,kiti verslo atstovai galėtų pranešti žinomus korupcijos faktus dabar tyrimą atliekantiems STT pareigūnams ir kaip ten garantuojamas anonimiškumas?Pabuskim vergai pažemintieji,kada jei ne dabar turim pakovoti už ŠVARIĄ LIETUVĄ be sukčių?Nepalaikantys raginimo nedejuokit,kad tuštėja kišenės ir Lietuva…
Įdomu, kodėl nėra paminėta straipsnyje, kodėl išėjo iš posėdžio dauguma tarybos narių 14 iš 27?
Pats galiu ir atsakyti :). Todėl, kad vienas tarybos narys A. Tarvainis ar dėl apsirikimo, ar dėl technikos sutrikimo, nedalyvavo balsavime. Po balsavimo A.Tarvainis ir kiti tarybos nariai prašė Mero, kad šiam tarybos nariui būtų leista išreikšti savo nuomonę ir perbalsuoti, tačiau Meras paklausė Vyriausybės atstovo nuomonės. Vyriausybės atstovė pasakė, kad niekas nebuvo pažeista. Ir Meras neleido perbalsuoti. Ir gerbiamo tarybos nario A.Tarvainio nuomonė liko neišreikšta. Va taip ir gyvename savo valstybėje, noriu leidžiu išreikšti nuomonę, noriu neleidžiu. Todėl ir išėjo 14 Tarybos narių iš posėdžio.