
2025 m. gegužės 27 d. Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose priimtas sprendimas baudžiamojoje byloje, kurioje nagrinėtas smurtinis incidentas prie „Germanto“ progimnazijos. Įvykis sukėlė mokyklos bendruomenės nerimą ir baigėsi baudžiamosios atsakomybės taikymu pilnamečiam jaunuoliui, kuris, kaip pats aiškino, norėjo apsaugoti seserį.
Giedra AKAVICKIENĖ
Užgauliojimai ir patyčios
2024 m. spalio 11 d., apie 13.30 val., prie „Germanto“ progimnazijos Telšiuose šeštokas susitiko su vyresniu moksleiviu G. S., kuris tuo metu jau buvo pilnametis. Konfliktas kilo dėl mergaitės, G. S. sesers, tvirtinusios, kad bendraklasis nuolat ją užgaulioja.
Kaltinamojo sesuo papasakojo, kad nukentėjusiuoju tapęs berniukas – jos klasės draugas ir kad nuo pat pradžių ji susidūrė su patyčiomis. „Jis su savo draugais pradėjo mane vadinti „kurva“, „šliūcha“, o po kurio laiko, prieš istorijos pamoką, pradėjo prie manęs lįsti, parodė „fakinį“, – liudijo mergaitė. – Aš tada jam nestipriai sudaviau per galvą, bet jis pradėjo grasinti, kad mokykloje mane pasigaus ir sudaužys.“
Kaip sakė mergaitė, po šio incidento, po paskutinės pamokos, ji nuėjo į biblioteką. Ten vėl susitiko su bendraklasiu ir jis vėl pradėjo užgaulioti. „Mes susistumdėme, bet mus išskyrė mokytoja“, – teisėsaugai paaiškino moksleivė, apie problemas mokykloje pasipasakojusi savo broliui.
Broliška apsauga
Kitą dieną mergaitė ir jos brolis G. S. ėjo pro mokyklą ir sutiko jos klasės draugą. G. S. nusprendė pasikalbėti ir išspręsti situaciją. „Aš jam pasakiau, kad jis daugiau prie sesers nebeprieitų. Bet jis toliau ją užgauliojo“, – teisme kalbėjo G. S.
Pasak moksleivės, kitą dieną bendraklasis priėjo ir garsiai pasakė: „G. smirdi, niekas jo nebijo, ir jį sudaužyčiau.“ Tai privertė ją nuspręsti veikti: „Aš parašiau broliui, ir jis pasiūlė susitikti po pamokų, kad pasikalbėtume.“
Konfliktas prie mokyklos
Po pamokų mergaitė su dviem draugėmis ėjo pro mokyklą, kai pamatė ją įžeidinėjusį bendraklasį su kitais draugais. Berniukas melavo ir neprisipažino ją vadinęs bjauriais žodžiais. Tada mergaitės brolis supyko ir nusivedė sesers bendraklasį už kampo, kur nefilmuojama. „Brolis smogė jam į petį ir pilvą, o po to paleido, sakydamas, kad jis daugiau niekada prie manęs nebeprieitų“, – prisiminė sesuo.
Teismo proceso metu paaiškėjo, kad nukentėjusysis buvo prispaustas prie sienos, o G. S. stovėjo priešais, smūgiuodamas į kūną. Mergaitė negalėjo aiškiai prisiminti, kaip tiksliai viskas įvyko, tačiau liudijo, kad buvo akivaizdu, jog brolis taip elgėsi dėl jos, savo sesers.
Pasidavė policijai
Beje, po to, kai užpuolė sesers skriaudiką, G. S. nusprendė kreiptis į policiją. Praėjus pusvalandžiui po įvykio pats nuėjo į policiją ir papasakojo, kad jo tikslas buvo ne tik ginti seserį, bet ir parodyti, kad psichologinis smurtautojas turi suprasti, jog neturėtų skriausti mergaitės.
„Norėjau, kad berniukas ne manęs bijotų, o suprastų, kad nėra normalu, kai jis nuolat užgaulioja kitus“, – teisme liudijo G. S. Jis taip pat pabrėžė, kad žino, jog tas berniukas elgiasi negerai ir su kitais vaikais.
G. S. paaiškino, kad gyvena pas tėvus, mokosi, pats neturi pajamų, ir sutiko, kad jei teismas priteistų daugiau nei 100 eurų neturtinę žalą, jis vasarą dirbtų ir stengtųsi sumokėti priteistą sumą. Nors pripažino, kad sukėlė fizinį skausmą, manė, kad smūgiai nebuvo tokie stiprūs, kad vertintų juos kaip rimtą žalą, ir siūlė, kad teismas galėtų apsiriboti maždaug puse ar trečdaliu nukentėjusiojo prašomos sumos, kurią jis galėtų sumokėti.
Be to, jaunuolis savo elgesį įvertino blogai, visiškai pripažino savo kaltę ir gailisi padaręs nusikalstamą veiką, taip pat atlygino žalą, padarytą Privalomojo sveikatos draudimo fondui. Kaltinamasis anksčiau neteistas.
Laiduotoja tapo mama
Telšių apylinkės teismas G. S. veiksmus įvertino kaip nusikalstamą veiką, numatytą Baudžiamojo kodekso 140 straipsnio 3 dalyje – fizinio skausmo sukėlimą mažamečiui. Teismas nusprendė atleisti G. S. nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, suteikiant jam galimybę per 2 metus įvykdyti teismo nustatytas sąlygas. Laiduotoja paskirta jaunuolio mama.
Be to, G. S. buvo paskirta 60 valandų nemokamų darbų socialinėse ar viešosiose įstaigose, kuriuos jis turi atlikti iki 2026 m. sausio 20 d.
Nukentėjusiam moksleiviui buvo priteista 700 eurų neturtinei žalai atlyginti, nes buvo nustatyta, kad nors fizinis skausmas buvo reikšmingas, ilgalaikiai padariniai nesudarė pagrindo didesnei kompensacijai.
Smurtas – ne išeitis
Šis incidentas įvyko netoli mokyklos ir primena apie būtinybę spręsti vaikų tarpusavio konfliktus be smurto.
Teismas aiškiai parodė, kad smurtas niekada nėra sprendimas, net ir tada, kai susiduriama su emociniu užsidegimu dėl patyčių ar įžeidimų.