
Nuo vasario 13 dienos Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje eksponuojama Lietuvių kalbos dienoms skirta paroda „Kuskelės monologas“, kurioje – Birutės Gibiežaitės-Sutkienės skarelių kolekcijos eksponatai.
Kartūninės, štapelinės, vilnonės, atlasinės, šilkinės… – tai vis apie „kuskeles“. Lietuvoje skara būdavo būtinas ištekėjusios moters galvos apdangalas. Aukštaitės šaltesniuoju metų laiku gobėsi vilnonėmis languotomis skaromis, o žemaitės dėvėjo po kelias: ant galvos, kaklo, pečių.
Žarėnuose (Telšių r.) gimusi ir Gedikėnų kaime (Rietavo sav.) užaugusi B. Gibiežaitė-Sutkienė šiuo metu gyvena Dirvonėnuose (Šiaulių r.). Margosios „kuskelės“ jos akis patraukė dar vaikystėje, kai Žarėnų bažnyčioje įsitaisiusi jomis gėrėdavosi.
Rinkti Birutė skareles pradėjo 2010 metais, kai mirė mama ir suprato, kad liko tik jos skarelės… „Tų skarų ir skarelių buvo įvairiausių. Suvokiau, kad tai – ne tik audinių skiautės.
Skarose – mamos istorija, mano šeimos moterų istorija. Vėliau kolekciją papildė iš krikštamotės paveldėtos ir kitų žmonių dovanotos skarelės. Brangiausios tos, kurios atėjo su savo istorijomis: tą mamai sūnus po tarnybos parvežęs, aną – krikšto tėvai vaikystėje dovanoję. Kaupdama savo kolekciją, prisiliečiu prie vis daugiau likimų“, – pasakoja kolekcininkė B. Gibiežaitė-Sutkienė.
Šiuo metu kolekciją sudaro 500 „kuskelių“. Pirmoji Birutės skarelių paroda vyko 2017 m.
Birutės Gibiežaitės-Sutkienės skarelių kolekcijos paroda „Kuskelės monologas“ bibliotekos IV aukšte bus iki kovo 13 d.
Telšių r. sav. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos inf.