
Paskutinį rugsėjo sekmadienį Žemaičių kaimo muziejus sulaukė bemaž 600 lankytojų. Jau tradicija tapęs nemokamas sekmadieninis muziejų lankymas kaskart pritraukia vis daugiau žmonių. Kartu tądien atšvęstas Telšių kultūros centro folkloro ansamblio „Spigėns“ 16-asis gimtadienis!
Aurelija SERVIENĖ
Sveikinimai
Į Žemaičių kaimo muziejų lankytojai skubėjo sveikinti sukaktuvininkų ir nemokamai apsižvalgyti po kaimo teritoriją, paglostyti čia gyvenančių naminių gyvulių, paskanauti gardžiųjų muziejaus sodo obuolių, papildyti turimą žinių bagažą pamatytomis ekspozicijoje istorinėmis vertybėmis.
Gimtadienio šventė ir koncertinė programa vyko turtingojo ūkininko sodybos kieme. Sukakties proga „Spigėns“ kolektyvą ir vadovę Dianą Bomblauskienę sveikino LR Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, kolegos iš Telšių (Telšių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Mastis“ šokių studija (vad. R. Laurinavičienė), vaikų ir jaunuolių tautinių šokių studija „Masčiukai“ (vad. R. Laurinavičienė, A. Laurinavičiūtė), pagyvenusių žmonių šokių kolektyvas „Džiugas“ (vad. J. Reinienė), muzikos grupė „Audra“, svečiai iš Rietavo savivaldybės kultūros centro Tverų „Kermušie“ (vad. A. Gedmantas), Varnių kultūros centro tradicinės muzikos grupė „Vo kap…“ (vad. A. Gedmantas), Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „Gondinga“ (vad. D. Stasikėlienė). Muzikantams už įneštą gyvybę kaimo muziejuje įteiktos simbolinės Žemaičių muziejaus „Alka“ dovanos ir direktorės Evos Stonkevičienės padėkos raštai.
Spektaklio ištraukas parodė Telšių Žemaitės dramos teatro aktoriai (rež. D. Žilinskas), malūne kipšiuką ir raganą apgyvendino jaunieji Žemaitės dramos teatro studijos „Savi“ aktoriai (rež. L. Pocevičienė).
Sukaktis
Telšių kultūros centro folkloro ansamblio „Spigėns“ vadovė D. Bomblauskienė, pasitikdama 16-ąjį kolektyvo gimtadienį, džiaugėsi jo nariais – nuoširdžiais ir labai aktyviais XIX a. žemaičių folkloro propaguotojais. Kai kurie jų jau daugiau nei trisdešimt metų savo laiką mielai leidžia su autentiška daina, šokiu, muzika, kai kurie – su nuostaba ir džiaugsmu atranda folkloro žavesį.
„Mes, visi kartu, be išimties, esame spigiai. Išvertus iš žemaičių kalbos, spigis – gyvas, judrus žmogus. Mes tikrai tokie… Tai viena iš ansamblio pavadinimo prasmių. O kita… Spiginas – tai sala Biržulio ežere (Telšių r.). Šioje saloje rastas akmens amžiaus kapinynas, kurie taip retai aptinkami visoje Europoje. Ten palaidoti mūsų krašto žmonės, gyvenę beveik prieš 8–9 tūkstančius metų. Galime tik spėlioti, kaip žemaičiai vadino šią salą – Spigins ar Spigėnas. Na, o jei koncerto ar vakaronės metu mums pavyksta „spiginti“ muzikavimu taip, kaip kartais spigina saulė ar šaltis žiemą, tai jaučiamės pakylėti ir labai dėkingi klausytojams už supratimą ir įvertinimą“, – sakė D. Bomblauskienė.
Vadovės teigimu, visi šešiolika metų buvo labai įdomūs, aktyvūs, spalvingi, darbingi. Daug valandų praleista mokant tradicinių šokių įvairaus amžiaus žmones, dainuojant kartu, kuriant ir pristatant įvairias programas, reprezentuojant žemaičių folklorą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Aktyvi veikla
Ansamblis yra labai daug koncertuojantis, vien tik 2019-aisiais turėjo net 82 koncertus. Atstovavo Telšių miestui Vokietijoje, Austrijoje, Turkijoje (Vezirkopriu) tarptautiniame liaudies meno, folkloro ir turizmo festivalyje. Penkeri metai telšiškiai gražiai draugauja su Sakartvelo technikos universiteto Lietuvių kalbos ir kultūros centru ir jo vadovu profesoriumi Vidu Kavaliausku. Profesoriaus dėka užsimezgė tvirta ir įdomi draugystė su Sakartvelu, keletą kartų dalyvauta tarptautiniame Batumio folkloro ir sakralinės muzikos festivalyje, kituose festivaliuose šitoje šalyje. Šiais metais surengta Joninių šventė Sakartvelo lietuvių bendruomenei. Draugystė išaugo iki draugavimo miestais, apsikeitimo meno kolektyvais. „Spigėns“ dalyvauja Lietuvos dainų šventėse, miestų ir miestelių šventėse, mokyklose veda vakarones jaunimui.
„Spigėns“ turi programą, skirtą Užgavėnėms, su kuria jau dešimt metų dalyvauja Rumšiškėse vykstančiose Užgavėnėse ir visada savo mieste. Penkeri metai organizuoja Telšiuose tradicinių šokių akciją „Visa Lietuva šoka“. Yra iniciatoriai, organizatoriai ir dalyviai Telšiuose keletą metų vykstančių naktišokių. Turi atskirą romansų programą, daug su ja koncertuoja. Programoje, be populiarių romansų, yra ansamblio narės močiutės dainuotos dainos ir romansai. Kolektyvo veikloje – labai daug edukacinės veiklos jaunimui, programų senjorams.
Kolektyvo nariai
Kolektyvas per tuos šešiolika metų narių atžvilgiu, žinoma, kito. D. Bomblauskienei visada malonu geru žodžiu prisiminti buvusius ansamblio narius, kurie trumpiau ar ilgiau skyrė savo laiką ir jėgas žemaičių folklorui skleisti, tradicijoms puoselėti: „Visi spigučiai buvote nuostabūs, aktyvūs, muzikalūs, ypatingi savaip… Ačiū Jums…“
Gerų žodžių vadovė negaili ir dabartiniams kolektyvo nariams. Nuo pat pirmų įsikūrimo dienų ansamblyje šoka ir dainuoja sesutės Zita ir Regina Sabaliauskaitės – kolektyvo mis šypsenos, energija, entuziazmas. Jos moka daugybę tradicinių šokių, dainų. Turbūt mažai tėra žmonių, kurie nežinotų jų kaip didelių folkloro entuziasčių. Dar viena beveik visų ansamblio gyvavimo metų aktyvi narė yra Ramunė Žvirzdinienė. Ramunė, būdama aukštaitė, seniai norėjo pabandyti dainuoti žemaičių folklorą. Tik niekaip nesiryžo to daryti, džiaugėsi savo vaikų dalyvavimu gražiame vaikų folkloro ansamblyje, o pati vis atidėliojo saviraiškos bandymą. Atsitiktinė vadovės ir jos pažintis vienoje šventėje nulėmė, kad beveik visus ansamblio gyvavimo metus Ramunė yra puiki „Spigėns“ narė, daranti viską, ką reikia, smagi, visais pasirūpinanti.
Savo jaunyste, grakštumu, gerumu, gabumais ir dideliu noru šokti, groti ir dainuoti keletą metų džiugina Simonas Jokubauskas. Labai aktyviai prie ansamblio prisijungė Agnė Petrulytė, jauna, labai gabi šokiui ir dainai mergina. Kolektyvo gretose – ir daugiau neseniai pradėjusių dalyvauti „Spigėns“ veikloje įvairaus amžiaus žmonių: Eligijus Gelžinis, Alma Andrijauskienė, Birutė Narmontienė, Milda Barkienė.
Vadovė dėkinga ansamblio dalyviams, kurie ne tik skiria daug savo laiko ir jėgų mokytis dainų, šokių, bet ir įsigijo asmeninius tautinius kostiumus! Viena jų – šiuo metu jauna mama smuikininkė Gabrielė Narmontaitė. Ypač gražu, kai jauna moteris asmeniškai įsigyja žemaitišką tautinį kostiumą kaip savo svajonės įgyvendinimą.
Pagrindinis ansamblio armonikininkas dabar yra Ramūnas Šileika. Kolektyve Ramūnas bene penkeri metai. Jis – grojantis pareigūnas ir labai aukštas vyras, tobulėjantis kaip muzikantas ne dienomis, bet valandomis. D. Bomblauskienė dėkinga ansamblio narei Mildai Mušauskienei, kuri ją ir supažindino su Ramūnu. „Su Milda be galo derame dainuodami jau irgi beveik dešimtmetį. Visi žino, kad jei Milda bus koncerte, vadinasi, sudainuosime puikiai“, – kolegę gyrė Diana.
Bene dešimtį metų ansamblyje muzikuoja Franko ir Julijanos Gnadl šeima. Frankas yra vokietis, kuris gyvendamas Žemaitijoje ją garsina ir myli. Kiekvieną dieną jis skiria tam tikrą laiką, kad pasikartotų dainų žodžius, groja įvairiausiais lamzdeliais, psalteriu, mokosi šokių. Vadovė dėkinga Julijanai ir Frankui už dainavimą, šokius ir už tautinio kostiumo įsigijimą.
Džiugu, kad prie kolektyvo prisijungė nauji nariai – Jonas Jurevičius, Ilona Jonušienė. Ilonos entuziazmas ir aksominis balsas labai padės visiems ansamblio nariams. O Jonas – ansamblio naujos basetlės virtuozas, armonikininkas, dainininkas, jau dabar stebina savo gabumais ir linksmumu.
„Visi mes spigiai, o kartu esame Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“. Savo kasdieniu tradicijos puoselėjimu, gerai atlikdami mažus darbus, muzikuodami, norime pasiekti kuo daugiau žmonių sielų. Padaryti jų gyvenimą prasmingesnį, šviesesnį, širdis jautresnes ir imlesnes gėriui, skatinti bendravimą ir gyvenimą su daina, šokiu, muzika. Mūsų „vizitinė kortelė“ – smagumas, nuoširdumas, paprastumas. Paprasti, bet ne prasti… mylintys ir mylimi“, – sakė vadovė.