Prasidėjus šaltajam sezonui, vis daugiau žmonių pradeda sirgti virusinėmis ir bakterinėmis ligomis. Viena iš jų – skarlatina. Tai – ūminė bakterinė infekcija, dažniausiai sukeliama A grupės streptokoko bakterijų. Šio tipo streptokoko bakterijos taip pat sukelia gerklės ir tonzilių uždegimą, sinusitą, įvairius odos ir organų uždegimus. Bakterija plinta oro lašeliniu būdu, todėl ja užsikrečiama kosint, čiaudint ar kalbant.
Streptokoko bakterijos dažniausiai randamos kvėpavimo takuose ir nosies ertmėje, todėl labai svarbu dažnai plauti rankas, neliesti veido ir vengti artimo kontakto su sergančiais asmenimis. Skarlatina dažniausiai suserga 5–15 metų vaikai, tačiau liga pasitaiko ir suaugusiesiems.
Diana PUZERĖ
Skarlatina yra gydoma antibiotikais, simptomiškai, taip pat rekomenduojami vitaminai imunitetui gerinti.
Telšių rajone šių metų lapkričio mėnesį buvo registruotas 1 skarlatinos atvejis (ligonis nehospitalizuotas). Per gruodžio pirmąją savaitę registruoti 2 atvejai, 1 ligonis hospitalizuotas.
Telšių apskrityje lapkričio mėnesį registruota 11 atvejų (vaikams nuo 1 iki 11 metų) (nehospitalizuoti). Gruodžio pirmąją savaitę registruoti 3 atvejai.
Sergamumas šia liga kasmet vis auga.
Liga dažniausiai pradeda plisti darželiuose ir mokyklose. Vienas pirmųjų skarlatinos simptomų yra gerklės skausmas ir staigiai pakilusi aukšta temperatūra (virš 38 laipsnių). Pirmosiose ligos stadijose skarlatina pasireiškia angina, karščiavimu ir bendru silpnumu. Greitai gerklės skausmas auga, gerklės gleivinė parausta, gali atsirasti pūlingų apnašų ant tonzilių.
Vienas pagrindinių skarlatinos požymių yra ryškus raudonas liežuvis, primenantis braškės paviršių, ir bėrimas ant veido ir kūno, primenantis saulėje nudegusią odą. Raudonos susiliejusios dėmelės pirmiausia atsiranda ant veido. Bėrimas yra vadinamas „skarlatinos trikampiu“, nes išberiami tik žandai, kakta ir pasmakrė. Palaipsniui bėrimas plečiasi į rankas, krūtinę, nugarą ir kojas. Pradėjus gydymą, skarlatinos bėrimas išnyksta per savaitę, bet kartais jis gali užsitęsti ir iki dviejų savaičių. Bėrimui išnykus, paviršinis odos sluoksnis, ypač ant rankų ir pėdų, gali pradėti skilinėti ir luptis.
Tyrimą siekiant nustatyti ligą galima atlikti keliais būdais. Pirmiausia galima pasidaryti greitąjį streptokoko testą. Šį testą galima įsigyti vaistinėse ir atlikti namie, bet svarbu apie rezultatus pranešti gydytojui. Antrasis būdas – atlikti kraujo tyrimus gydymo įstaigoje.
Sunkiausi skarlatinos simptomai trunka apie savaitę, jie pradeda gerėti po poros parų, pradėjus gydymą antibiotikais.
Skiepų nuo skarlatinos nėra, tačiau persirgus dažniausiai įgyjamas imunitetas. Pakartotiniai susirgimai yra galimi, bet itin retais atvejais.