Rugsėjo 22-ąją ant aukštesnių kalvų degė laužai – buvo paminėta Baltų vienybės diena, rudens lygiadienis. Vyko Kalnų sąšauka.
Baltų vienybės diena
Baltų vienybės diena – Lietuvos ir Latvijos atmintina diena, minima rugsėjo 22 d., pažymint 1236 m. Saulės žemėje įvykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė ir sunaikino į kryžiaus žygį išvykusį Kalavijuočių ordiną. 2000 m. Lietuvos ir Latvijos Seimai Saulės mūšio dieną – rugsėjo 22-ąją – paskelbė Baltų vienybės diena.
Dabar baltų vienybės simbolis – ugnis, uždegama aukščiausiose apylinkės kalvose ir piliakalniuose, prisimenant, kad baltų gentys signaliniais laužais įspėdavo viena kitą apie artėjantį priešą.
Rudens lygiadienis
Rugsėjo 22-ąją arba jai artimomis dienomis saulė pasiekia rudens lygiadienio tašką.
Lygiadienis – metas, kai diena susilygina su naktimi. Rudens lygiadienis yra astronominio rudens pradžia. Nuo šios dienos nakties trukmė jau tampa ilgesnė už dienos trukmę ir toliau ilgėja.
Kaip ir kiekvienas ryškus gamtos pokytis, taip ir ši diena Lietuvoje buvo nuo seno laikoma švente. Senovės lietuviai, kaip ir jų protėviai, tą dieną džiaugdavosi skalsa, dėkodavo už ją, aukodami aukas ir uždegdami ugnį atsisveikindavo su žiemos poilsio iškeliaujančia saule. Tradicijos puoselėjamos ir šiomis dienomis.
Kalnų sąšauka
Sekmadienį ant piliakalnių, didesnių kalvų rinkosi žmonės, kad maždaug apie 20.30 val. uždegtų laužus – vienybės ugnį. Ugnį, kuri vienija, šildo, gelbsti, naikina blogį, padeda atverti gėriui mūsų širdis – kadaise tuo tikėjo mūsų protėviai, tuo ir dabar tiki vis daugiau žmonių, nes vis gausiau per lygiadienį susirenka ant kalvų. Mūsų krašte jų tikrai daug – Šatrija, Žąsūgala, Širmė, Sprūdė, Gaudkalnis ir kt. Ant visų jų sekmadienį buvo uždegti laužai.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.