
Seniūnija reikalinga žmonėms
Prie Telšių miesto, rajono vakaruose, įsikūrusi Ryškėnų seniūnija apima 10,53 tūkst. ha plotą, kuriame gyvenamąją vietą yra deklaravę 2 353 gyventojai.
Nedidelėje, bet gana aktyvioje seniūnijoje veikia kultūros centras, kelios bendruomenės, bibliotekos filialai, darželis, bažnyčios, parduotuvės, vystomi verslai, ūkiai, įsteigtos seniūnaitijos ir kt.
Trečius metus seniūnijai vadovaujantis seniūnas Saulius Širvys teigė, jog šiais metais laukia svarbūs ir prasmingi darbai.
Gyvenimas priemiestyje
Seniūno S. Širvio teigimu, gyventi prie Telšių miesto – Ryškėnų seniūnijoje – didelis pliusas: arti miestas, geras susisiekimas, yra atvestas vandentiekis, kanalizacija, gamtinės dujos, didžioji dalis gatvių asfaltuotos, apšviestos, važiuoja miestinis autobusas ir kt. privalumai.
Ryškėnų seniūnijoje veikia kultūros centras su 300 vietų žiūrovų sale ir diskotekų sale. Ryškėnuose, Lauko Sodoje ir Lieplaukėje yra Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos filialai; Lieplaukėje ir Lauko Sodoje – bažnyčios, Ryškėnuose – koplyčia. Veikia vienas darželis – Telšių „Atžalyno“ progimnazijos Ryškėnų skyrius. Įsikūrusios trys kaimo bendruomenės: Ryškėnų, Lieplaukės, Lauko Sodos, ir Lieplaukiškių draugija. Yra įsteigtos keturios seniūnaitijos: Ryškėnų, Užgirių, Lauko Sodos ir Lieplaukės.
Ryškėnų seniūnijoje veikia net kelios verslo įmonės: G. Jankausko įmonė prekiauja naudotų mašinų detalėmis, kooperatyvas „Eko Žemaitija“ gamina pieno produktus, UAB „Gopala“ turi dėvėtų rūbų sandėlius, UAB „Enli-5“ – siuvimo cechą, Sodalės kaime UAB „Mojodas spa“ užsiima kubilų gamyba, neseniai įsikūrė UAB „VIVA“. Taip pat yra keturios parduotuvės: Lieplaukėje, Lauko Sodoje, Ryškėnuose, Užgiriuose.
Seniūnijos valdose sėkmingai ūkininkauja Saulius Mileikis, Rimantas Aušinskis ir Arnas Aušinskis, Vytautas Rimkus, Snieguolė Baranauskienė, Tadas Geidukis ir kt.
Problema – keliai
Pasak S. Širvio, didžiausia seniūnijos bėda – prasti keliai. Vietinės reikšmės kelių ilgis Ryškėnų seniūnijoje siekia 134 km, iš jų kelių su žvyro danga – 33 km, grunto kelių – 92 km, kelių su asfaltbetonio danga gyvenvietėse – 9 km.
Šiais metais, seniūno teigimu, Savivaldybė skyrė gerokai didesnį finansavimą kelių būklei pagerinti, tad situacija turėtų pasikeisti. Ypač prasta būklė sodų bendrijos kelių, Gaubelių ir Žaliosios gatvių. Galima pasidžiaugti, jog praėjusiais metais kapitalinis remontas atliktas Aušros gatvėje (I etapas).

Svarbūs darbai
Seniūnas džiaugiasi, jog šiais metais buvo numatyti nauji asignavimai sodų keliams prižiūrėti. Tam iš Savivaldybės biudžeto ketinama skirti 28 000 Eur. Dar 20 000 Eur numatyta transporto priemonei įsigyti. Gavusi šias lėšas seniūnija planuoja pirkti nedidelį traktoriuką šaligatvių sniegui stumdyti, žolei pjauti ir kitiems darbams atlikti.
Taip pat yra numatytas finansavimas Lauko Sodos miestelio kapinių tvorai tvarkyti – 10 000 Eur, bei miestelyje esančiam prižiūrimam garažui (avarinės būklės) nugriauti – 3 000 Eur.
Gautas finansavimas ir Ryškėnų seniūnijos administracijos pastatui remontuoti, seniems mediniams langams keisti. Kartu bus tvarkomas įstaigos vidus, nutrupėjusios išorės sienos, dažomas fasadas, jungiamasis koridorius tarp seniūnijos ir kultūros centro pastato. Šių darbų kaina iš viso siekia 18 000 Eur.
Šiais metais 33 700 Eur numatyta vietinės reikšmės kelių priežiūrai. Didžioji dalis lėšų bus skirta žvyravimui.
„Tikimės, kad Tarybos nariai pritars ir paminėtos sumos bus skirtos seniūnijai“, – sakė S. Širvys.
Darbuotojai
Ryškėnų seniūnijoje dirba 9 žmonės (11 etatų). Anot seniūno, darbuotojų yra pakankamai, gal kiek sudėtingiau vasarą, kai prasideda šienavimas. Tada ypač pasijaučia žmonių trūkumas. Tokioje situacijoje gelbsti Savivaldybės rėmimo ir užimtumo programos. Šienaujamos teritorijos plotas seniūnijoje užima apie 17 ha.
Nelengva užduotis ir šaligatvių priežiūra. Jų yra apie 2 km. Dabar, seniūno teigimu, šiuos darbus atlikti bus daug lengviau, nes seniūnija jau įsigijo valymo darbams atlikti reikiamą techniką, o iki šiol darbininkai viską darė rankiniu būdu.
Dirba dėl žmonių
Trejus metus seniūnu dirbantis S. Širvys pastebi, jog gyventojai vis drąsiau ir aktyviau kreipiasi pagalbos į seniūniją. Taip ir turėtų būti, nes ji dirba dėl žmonių. Geru žodžiu paminėjo Ryškėnų bendruomenės pirmininką Kazį Lečkauską. „Aš ramus, nes viskuo pasirūpina pirmininkas“, – sakė S. Širvys.
Ryškėnams suteiktas 2024 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės vardas. Todėl seniūnija kaip galėdama padeda kultūros centrui pasiruošti artėjantiems renginiams: atlieka visus ūkinius darbus, skiria transportą ir pan.
Ryškėnai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė

Didžiausias šių metų akcentas Ryškėnuose – 2024 metų Lietuvos mažosios kultūros sostinės titulas, todėl šiemet visa veikla, visi renginiai bus skirti būtent šiai progai paminėti.
2024-aisiais Ryškėnai vadinsis „Žiedų ir muzikos sostine“ ir jau netrukus – pavasarį – sužydės. Šiam tikslui pasiekti kultūros centras, bendruomenė ir seniūnija pasiruošė iš rudens – viešąsias erdves apsodino hortenzijomis. Prie žydinčių Ryškėnų jungsis gyventojai, pažadėję dar labiau stengtis tvarkyti savo kiemus ir papuošti juos gėlėmis.
Ryškėnų kultūros centro direktorė Romualda Virketienė kalbėjo, jog šių metų akcentas Ryškėnuose – visos bendruomenės telkimas. Pasak direktorės, šiemet kaip niekada seniūnija, bendruomenė, biblioteka, kultūros centras susitelkė bendram tikslui: „2024-ieji bus be galo atsakingi: kultūros darbuotojams, bendruomenei, seniūnijai. 2024-ieji turi išsiskirti iš kitų metų, turime būti gražesni, visko turtingesni, ir svarbiausia, kad būtų didelis žmonių telkimas. Džiugu, jog daug ūkinių dalykų mes jau esame pasidarę. Už tai labai dėkingi seniūnijos komandai.“
Kad mažoji kultūros sostinė turėtų išliekamąją vertę, planuose – didelis atminimo ženklas „Ryškėnai – Lietuvos mažoji kultūros sostinė 2024“. Autorius – vietinis kalvis Evaldas Rimkūnas.
Kultūros centro direktorė džiaugiasi, jog į pabaigą eina salės scenos darbai: „Mūsų scena atrodo žavingai. Iki kovo 1 dienos jau bus pakabintos šviesos, naujos užuolaidos. Likusios salės remontas numatytas 2025 metais.“
Vasario 22 dieną Ryškėnų kultūros centro komanda išvyksta į Lietuvos parodų ir kongresų centrą „Litexpo“, kur kartu su devyniomis buvusiomis ir esamomis mažosiomis kultūros sostinėmis pristatys savo veiklą ir renginius. „Vykstame ten kartu su nevarėniškiais. Jie pristatys save kaip buvusią sostinę, o mes – kaip esamą. Pasisiuvome specialius rūbus, atspindinčius pagrindinę mūsų mintį – gėlių žydėjimą, kartu pristatysime Žemaičių karaliaus Ringaudo dvarą, dalysime kvietimus ir raginsime visus atvykti į mažosios kultūros sostinės renginius Ryškėnuose“, – pasakojo R. Virketienė.
Pirmasis Lietuvos mažosios kultūros sostinės renginys numatytas kovo 10 dieną. Vyks iškilmingas mažosios kultūros sostinės atidarymas, jos vėliavos pakėlimas ir šventinis koncertas.
Šiais metais Ryškėnuose numatyti septyni didieji kultūros sostinės renginiai, kartu neprarandant tradicinių švenčių ir kasmet minimų kalendorinių švenčių. Į visus renginius planuojama įtraukti Ryškėnų kultūros centro kolektyvus. Didelis dėmesys bus skiriamas gyvenvietėje esančiam Žemaičių karaliaus Ringaudo dvarui ir jo šeimininkei Magdutei Gedvilienei.
Telšių rajono savivaldybės inf.