Septyniasdešimt dvejų telšiškis Romas Čenkus džiaugiasi kiekviena gyvenimo duota diena ir nežino, ką reiškia nuobodulys. Per gyvenimą lekia kupinas geros nuotaikos, jėgų ir energijos. Vyriškiui nesuprantama, kaip pensinio amžiaus žmonės užsidarę namuose nuobodžiauja, kai jam vos pakanka dienos visoms veikloms: sportui, medžioklei, sodybai, miškui ir kt. Tai jo gyvenimo variklis.
Romas – Telšių rajone žinomas ir gerbiamas sportininkas, kuris jau daugiau nei penkiasdešimt metų užsiima svarsčių kilnojimu. Jis yra vienas iš nedaugelio Lietuvos veteranų, kurie gali pasigirti tokiais rezultatais: 86 dalyvavimai varžybose ir 64 pergalės.
Aurelija SERVIENĖ
Pamėgo svarsčių kilnojimo sportą
Sportuoti Romas pradėjo devintoje klasėje, mokydamasis Kelmės vidurinėje mokykloje – mėtė ietį ir stūmė rutulį. Vėliau išėjo į armiją, kur tęsti šių sporto šakų nebuvo sąlygų, todėl po truputį perėjo prie svarsčių.
„Armijoje dirbau autobuso vairuotoju ir šalia autobuse visada turėjau pasidėjęs svarsčių. Vežiodavau lakūnus iš karinio miestelio į aerodromą. O kai vežioti nieko nereikėdavo, kilnodavau svarsčius“, – pasakojo pašnekovas. Po dvejų metų tarnybos Romas įsikūrė Telšiuose, kur gyvena iki šių dienų.
Svarbiausia – jėga ir ištvermė
Anot sportininko, svarsčių kilnojimo sporte ne tiek svarbus fizinis pasiruošimas, kiek reikalinga jėga ir ištvermė. Šias savybes jis ugdėsi nuo mažumės. Gyveno kaime, ūkyje darbų netrūko. Baigęs aštuonias klases dirbo melioracijoje – rankomis plėšė velėnas, susukdavo jas į kamuolius ir veždavo pakloti ant kanalų šlaitų. Sulaukęs aštuoniolikos dirbo kroviku, nešiojo žuvų pašaro pilnus maišus. Kol jo kolegos neskubėdami darbus atlikdavo, Romas bėgte su maišais lakstė.
„Tikriausiai todėl aš turiu tiek ištvermės, reikalingos svarsčių kilnojimo sporte“, – sakė R. Čenkus.
Siekia rezultatų
Treniruojasi sportininkas namo rūsyje, ten turi štangą ir jam reikalingus penkis įvairaus svorio svarsčius. Kartais apsilanko sporto salėje Degaičiuose. Smagu Romui su bendraminčiais pabendrauti, pasivaržyti ir kartu varžybose dalyvauti.
R. Čenkus yra Lietuvos rinktinės narys, neseniai pasaulio žaidynėse, svarsčių kilnojimo čempionate jam pavyko pelnyti trečiąją vietą. Pašnekovas tikino, jog galėjęs iškovoti ir aukštesnį rezultatą, jei ne kažkada patirta peties trauma. Todėl rungtį, kurią jis galėjo atlikti abiem rankomis, atliko viena. Per 12 minučių išrovė 283 kartus!
Vyriškis svarsčių kilnojimo varžybose yra dalyvavęs net 86 kartus ir 64 kartus iš jų tapo nugalėtoju. Sportininkas didžiuojasi namuose sukaupęs visą lentyną apdovanojimų: medalių, diplomų, taurių. Jis labai dėkingas žmonai, kuri jį palaiko, visada lydi į varžybas, padrąsina, fotografuoja, filmuoja, didžiuojasi vyro pasiekimais – tapo tikra komandos nare.
„Mano amžiaus sportininkų nėra daug. Važiuodami į varžybas jungiamės su Židikais ir pasivadiname „Žemaitija“. Šioje komandoje mes trys veteranai iš Telšių, kaip mėgstu pajuokauti, „Trys muškietininkai“, – šmaikštavo pašnekovas. Telšiškius sunku nugalėti, dažniausiai jie pelno prizines vietas ir iš varžybų retai kada grįžta be apdovanojimų.
Sportuoja Romas visą savo amžių, tik dėl patirtos traumos 2005–2018 m. teko sportą pamiršti. Bet po kurio laiko paragintas Kęstučio Kasparavičiaus kaipmat sugrįžo prie mėgstamos veiklos ir toliau stebina visus aukštais sporto rezultatais.
Asmeniniai Romo rekordai: rovimas dešine ranka: 32 kg svarstis, 167 kartai (1979 m.); 24 kg svarstis, 150 kartų (2003 m.); 16 kg svarstis, 204 kartai (10 min., 2023 m.); 12 kg svarstis, 283 kartai (12 min., 2023 m.).
72-ejų Romas teigė, kad tikrai nesijaučia esantis tokio amžiaus. Vyras įsitikinęs, kad sportas jam duoda sveikatos, energijos.
Kaimo vaikas
R. Čenkus – ne tik aktyvus sportininkas, nemažai veiklos jis turi ir sodyboje, kur augina danielius ir braškes.
„Turiu 15 danielių, turiu 9 ha mišką, kurį reikia prižiūrėti, o labiausiai man patinka auginti braškes. Viską darau pats – sodinu, laistau, auginu, žmoną prileidžiu tik skinti“, – juokėsi vyriškis.
Šilutės rajone kaime užaugęs Romas nesibaido ūkiškų darbų. „Aš kaimo vaikas. Nuo mažumės dirbau ūkio darbus, matyt, ta ištvermė, kuri reikalinga sporte, nuo to ir atsirado“, – sakė pašnekovas.