Vasario 5 dieną sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Telšiuose, su rajono vadovais aptarė sveikatos reformos įgyvendinimo eigą, susitiko su medikų bendruomenės atstovais, išklausė jų pasiūlymus dėl darbo organizavimo tvarkos. Tačiau, ko gero, svarbiausias tos vizito dienos tikslas – Geriatrijos skyriaus Regioninėje Telšių ligoninėje atidarymas.
Telšių krašto žmonėms pasisekė – įkurtas 20 vietų skyrius sudarys sąlygas pagerinti pagyvenusių asmenų sveikatos būklės ištyrimą, parinkti efektyviausią gydymą, kad jų gyvenimo kokybė būtų kuo geresnė. Aktyvus gydymas vyresnio amžiaus žmones sugrąžina į visavertį gyvenimą.
Giedra AKAVICKIENĖ
Prisiminė įveiktus sunkumus
Į svarbią Telšių regionui šventę pasveikinti medikų ir apžiūrėti Geriatrijos skyriaus atvyko gausus būrys svečių: Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė ir Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, buvęs meras Kęstutis Gusarovas, kuriam vadovaujant rajonui buvo pradėtos derybos ir įgyvendinimo darbai dėl naujo skyriaus ligoninėje atsiradimo, Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius, ligoninės kapelionas prelatas Juozas Šiurys, medikai kolegos iš kitų miestų ir kiti.
Šventinį renginį pradėjo Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė. Džiaugdamasi ligoninėje atsiradusiu labai reikalingu Geriatrijos skyriumi, direktorė prisiminė sunkumus, kuriuos teko įveikti. Tai pandemijos metai, per kuriuos strigo projekto įgyvendinimas, po to prasidėjęs karas Ukrainoje, tiek pabranginęs statybos darbus, kad ligoninė nebegalėjo jų įpirkti. Teko rašyti raštus Sveikatos apsaugos ministerijai.
„Ačiū ministerijai, kad suprato, buvo perskirstytos lėšos. Šitas projektas iš viso kainavo daugiau kaip milijoną eurų. Iš jų per 700 tūkst. eurų panaudota statybos darbams, 300 tūkst. – medicinos aparatūrai įsigyti, – sakė ligoninės direktorė J. Seiliuvienė, pakvietusi ministrą ir rajono merą perkirpti atidarymo juostelę.
Po to sveikinimo žodį tarė Telšių vyskupas A. Jurevičius: „Džiugu, kad Telšiuose atsidaro naujas ligoninės skyrius, kuris teiks sveikatą. Ir ypatingai šį mėnesį, kai netrukus minėsime Pasaulinę ligonių dieną. Tai yra ženklas, nes mūsų Viešpats Jėzus taip pat gydė ligonius.“ Sukalbėjus maldą vyskupas pašventino patalpas ir darbuotojus.
Ministras: „Geriatrai padeda žmogui norėti gyventi“
Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys pabrėžė, kad prieš dešimt metų Lietuvoje buvo pradėta kalbėti apie geriatriją. Labai daug žmonių nesuprato, kas tai yra.
Pasak ministro, kelios politikų kadencijos prisideda, kol projektas įgauna pagrindą, nes sveikatos sistemoje visi svarbiausi dalykai yra tokie, kad per vieną kadenciją niekaip nepadarysi.
„Užtat yra labai svarbu, kad visą laiką atsirastų žmonių, kurie nebijotų inicijuoti dalykų, kuriais galbūt savo darbo metu neturės galimybės pasidžiaugti. Šiandien pirmas mūsų „ačiū“ yra tiems, kas dirbo iki mūsų. Yra daugybė žmonių, kurie dėl geriatrijos ir geriatrijos dėstymo universitetuose kovojo. Dabar mes turime pirmuosius geriatrijos specialistus Lietuvoje. Yra nueitas ilgas kelias, kad geriatrija taptų atskira sritimi. Ačiū tiems žmonėms, kurie tai darė“, – teigė ministras A. Dulkys.
Ministerijos vadovo teigimu, Lietuvoje geriatrijos tinklą šiuo metu sudaro 29 įstaigos, įsitraukusios į šį projektą. Pradžioje buvo siūloma ir daugiau kam, tačiau ne visi tuomet norėjo įsijungti, nesuprato, kokia tai paslauga, kai kas painiojo su slauga, globa.
Šiandien kai kuriose savivaldybėse gailimasi, kad jie neįšoko į tą traukinį, kai buvo galima gauti ir investicijų, ir galėjo būti daugiau tokių centrų. Mes dabar turime devynis stacionarinius centrus su Kaune esančia metodologinio vadovavimo „širdimi“ ir dar dvi dešimtis dienos stacionarų.
Ministras dėkojo Telšių rajono savivaldybei, esamiems ir buvusiems vadovams, pažymėdamas, kad visų savivaldybių vadovai turėjo spręsti dėl papildomo finansavimo, prisidėjimo. Tai bendras reikalas.
„Prisipažinsiu, kad tapau neabejingas geriatrijai, nes man labai svarbu, kai supranti tos specialybės dvasinį gylį, kai geriatrija gydo ne šiaip sau atskirą ligą, nes labai daug žmonių turi daugybę visokiausių ligų. Šios srities specialistai, geriatrai, padeda žmogui norėti gyventi“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
Kol kas deficitinė specialybė
Po sveikinimų susirinkusieji buvo pakviesti apžiūrėti naująjį Geriatrijos skyrių. Svečių dėmesį patraukė jaukus poilsio kambarys, kur pacientai gali susėdę pabendrauti su atėjusiais artimaisiais, ir relaksacijos kambarys, kur stovi masažinis fotelis, pritemdžius langus įjungiama muzika ir sensorinė įranga.
Pacientų sveikata rūpinasi du gydytojai geriatrai – Benediktas Radavičius ir Jonas Mačiukaitis. Skyriui vadovauja vedėjas B. Radavičius.
Dar būdami rezidentai jaunieji gydytojai atvyko dirbti medicinos gydytojais Priėmimo skyriuje. Iš pradžių buvo tik vienas – B. Radavičius, vėliau jis įkalbino atvykti į Telšius ir mokslo draugą J. Mačiukaitį.
Beje, Geriatrijos skyrius turėjo būti atidarytas anksčiau, tačiau dėl pandemijos įkurtuvės nusikėlė. Ligoninės direktorė J. Seiliuvienė dėkinga, kad gydytojai sutiko palaukti, kol bus įkurtos darbo vietos, daug padėjo „kovidiniame“ skyriuje, vėliau prisidėjo prie Geriatrijos skyriaus įkūrimo.
Iš tiesų Telšiams pasisekė su geriatrijos gydytojais, nes kol kas šie specialistai šalyje – deficitas. Universitetai šios specialybės atstovų per metus parengia vos po kelis.
Projektą finansavo Europos Sąjunga
Ligoninės direktorė J. Seiliuvienė kalbėjo, kad senėjant visuomenei auga sergančiųjų skaičius. Apie 85 proc. visų ligoninėje stacionarinių vidaus ligų paslaugų suteikiama vyresniems kaip 60 metų asmenims, vidutinė jų gulėjimo trukmė – 8 dienos. Dažnai šių asmenų gydymo metu išryškėja, jog reikia gydyti ne tik pagrindinę ligą, bet ir lėtines ligas.
Siekiant vyresnio amžiaus gyventojams užtikrinti specializuotos medicinos pagalbos prieinamumą, įkurtas Geriatrijos stacionarinis skyrius, investuojant į patalpų pritaikymą ir remontą bei reikalingos medicinos ir kitos įrangos įsigijimą.
Dar 2020 m. balandžio 22 d. Regioninė Telšių ligoninė pasirašė sutartį dėl projekto „Geriatrijos paslaugų plėtra VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje“ įgyvendinimo. Jis finansuojamas iš Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšų. Projekto tikslas – pagerinti ligoninės teikiamų specializuotų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą vyresnio amžiaus gyventojams.
Pacientai – 60 metų ir vyresni žmonės
Senyvų žmonių ir jų artimųjų didžiausias noras, kad žmogus galėtų savarankiškai apsitarnauti, netaptų našta kitiems. Deja, kai paūmėja ligos, ligoninės lovoje praleista savaitė padaro savo – dėl senatvės greičiau atrofuojasi raumenys. Todėl svarbu gydant paūmėjimą kartu reabilituoti, išjudinti pacientą, kad namo grįžtų su tokiomis funkcijomis, kokias turėjo anksčiau. Po tokio gydymo žmogus gali kur kas ilgiau savimi pasirūpinti be kitų didesnės pagalbos.
Vedėjo B. Radavičiaus teigimu, geriatriniai pacientai – tai 60 metų ir vyresni žmonės, kai senėjimą lydi keletas ūmių ir paūmėjusių lėtinių ligų, mažinančių paciento funkcinį savarankiškumą, todėl esminis geriatrijos tikslas – ne tik pagerinti pacientui sveikatą, bet ir sustiprinti jo psichikos, socialines funkcijas, sugrąžinti galimybę gyventi savarankiškai.
Tad skyriuje geriatrams padeda ir kiti specialistai: kineziterapeutai, ergoterapeutai, psichologai, socialiniai darbuotojai ir kt.