Balandžio 5 dieną Telšių rajono savivaldybės didžiojoje salėje vyko Lietuvos probacijos tarnybos iniciatyva „Proaktyvi bendruomenė“. Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus viršininkė Renata Mikaliūnė pristatė 2023 m. veiklos ataskaitą, pasakojo apie tarnybos veiklą, diskutavo su renginio svečiais.
Meida GAIŽAUSKAITĖ
Probacijos pristatymas
R. Mikaliūnė pabrėžė, jog Probacijos tarnybos vizija – moderni, atsakinga, atvira organizacija, inicijuojanti nusikaltusio asmens pozityvius pokyčius.
Probacija – tai nuteistųjų priežiūra laisvėje, jiems suteikiant sąlyginę alternatyvą paskirtai laisvės atėmimo bausmei (arešto ar bausmės vykdymo atidėjimas ir lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigų). Specialistai tikrina, kaip nuteistieji atlieka pareigas, teismo paskirtus įpareigojimus, laikosi draudimų, taip pat vykdo visas resocializacijos priemones, bendradarbiauja su partneriais.
Pagal pateiktą 2023 m. statistiką, Telšių rajono savivaldybėje 262 asmenims vykdyta priežiūra. Nuo 2019 m. prižiūrimųjų skaičius nuolat mažėja. Išregistruotų iš registro asmenų skaičius pasibaigus bausmės laikui – 127, už vengimą atlikti bausmę – 16, nutraukus priežiūrą prieš terminą – 3 ir kiti atvejai – 17. Lyginant pagal seniūnijas, daugiausia prižiūrimų asmenų buvo Telšių miesto (129) ir Tryškių (22) seniūnijose.
2023 m. Telšių rajono savivaldybėje nepilnamečių priežiūra buvo vykdyta 3 jaunuoliams.
2023 m. asmenų, teistų ar atleistų nuo baudžiamosios atsakomybės už smurtą artimoje aplinkoje, buvo 100 – 85 vyrai ir 15 moterų. „Kadangi stipriai vykdoma prevencija, žmonės nebebijo kreiptis dėl smurto, daugėja skaičius ir smurtavusių moterų, o kiekvienam smurtavusiam artimoje aplinkoje yra paskiriama pareiga dalyvauti elgesį keičiančiose programose. Manome, kad padaugėjo ne smurtaujančių, o tiesiog nebebijančių kreiptis į įstaigas“, – kalbėjo Lietuvos probacijos tarnybos Šiaulių regiono skyriaus viršininkė.
Elektroninis asmenų stebėjimas apykojėmis
Vyresnioji specialistė Mantė Zelmikaitė pristatė elektroninio monitoringo įrangą, apykojes, kurios naudojamos stebėti asmenis, kuriems paskirta intensyvi priežiūra. Tokie asmenys apykojes dėvi 3 mėnesius, sudaromas buvimo vietų ir laiko grafikas, privaloma jo laikytis. „Šiuo metu Telšiuose turime tik vieną asmenį, kuris yra grįžęs iš pataisos namų ir vis dar dėvi apykoję, ir penkis asmenis, kuriems apykojė uždėta tik stebint buvimą namuose teismo įpareigotu laiku, kai privalo būti namuose. Iš viso 2023 m. Telšių rajone dėvėjo monitoringo įrangą 31 asmuo“, – teigė M. Zelmikaitė.
Specializuotos kompleksinės pagalbos centro 2023 m. statistika
Telšių krizių centro direktorė, Specializuotos kompleksinės pagalbos centro koordinatorė Dalia Pušinaitė trumpai pristatė 2023 m. statistinę informaciją Smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisijai.
2023 m. buvo registruoti 435 asmenys, patyrę smurtą artimoje aplinkoje ar patyrę smurto artimoje aplinkoje pavojų. Svarbu paminėti, jog, priėmus naują Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje redakciją, apie smurto pavojų patiriantį asmenį Specializuotos kompleksinės pagalbos centrui privalo pranešti policija, prokuratūra, VTAĮT, socialinių paslaugų centras, sveikatos priežiūros įstaiga ir švietimo įstaiga.
Kadangi nuo 2023 m. liepos 1 d. keitėsi Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, todėl išaugo pranešimų skaičius. Iki liepos 1 d. iš viso registruoti buvo 129 asmenys, o po liepos 1 d. – 306.
Statistika rodo, kad daugiausia asmenys nukenčia nuo sugyventinio ar sutuoktinio, nuo asmens, su kuriuo sieja intymus partnerystės ryšys. Taip pat mamos, kurios nukenčia nuo savo suaugusių vaikų, kurie vartoja alkoholį.
Smurtaujančių asmenų pasiskirstymas pagal seniūnijas. 2023 m. pirmasis pusmetis: daugiausia Telšių seniūnijoje – 77, Tryškių – 11, Upynos – 9, Viešvėnų ir Luokės – po 7. Antrasis pusmetis: daugiausia Telšių seniūnijoje – 155, Tryškių – 22, Ryškėnų – 21, Varnių – 18, Viešvėnų ir Degaičių – po 14.
„Statistika yra tokia, kokia yra. Būtų svarbu ir Smurto artimoje aplinkoje prevencijos komisijoje turėti omenyje šias seniūnijas ir ten padirbėti. Sugalvoti tam tikrų veikų, kaip padėti šiems žmonėms“, – pabrėžė Telšių krizių centro direktorė.
Po pristatymo susirinkusieji diskutavo, padėkos ir pabaigos žodį tarė Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas prelatas Juozas Šiurys.