Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė ir Tryškių seniūnijos seniūnas Antanas Jokubauskis įsipainiojo į ganėtinai nemalonią istoriją. Pernai skyriaus vedėja iš Savivaldybės gavo kompensaciją už esą savo ūkyje Ubiškės kaime pasistatytą tvorą. Komisijai, skyrusiai V. Lukoševičienei pinigus, Tryškių seniūnas pateikė pažymą, kad tvora yra pastatyta. Tačiau po bemaž mėnesio Administracijos darbuotojams nuvykus patikrinti tvoros pastatymo fakto – jokios tvoros nerado…
Antanas NEKRAŠIUS
Gavo kompensaciją už tvorą, kurios nėra
„Telšių ŽINIŲ“ redakciją pasiekė informacija, neva Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja V. Lukoševičienė, kaip ūkininkė, pasinaudojo finansine parama medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencinėms priemonėms diegti. Savo ūkyje Ubiškės kaime 1 hektaro plotą aptvėrė segmentine tvora. Pagal galiojančią finansinės paramos medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencinėms priemonėms diegti Telšių rajono savivaldybėje teikimo tvarką, ji turėjo teisę kreiptis dėl kompensacijos. Taip V. Lukoševičienė ir pasielgė: pateikė paraišką dėl finansinės paramos lėšas skirstančiai komisijai (kuriai pati dar ir priklauso). Prašoma suma – 9 471 Eur.
Reikia pabrėžti, kad finansinės paramos medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos prevencinėms priemonėms diegti teikimo komisija (pirmininkas Administracijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Adomaitis) kompensacijas skiria tik pagal įdiegtų prevencinių priemonių faktą. Kitaip tariant, pinigai V. Lukoševičienei galėjo būti skirti tik už pastatytą tvorą, o skiriama kompensacija apsiriboja tik įsigytomis medžiagomis.
Taigi, Kaimo plėtros skyriaus vedėjos pareigas einanti ūkininkė, norėdama gauti kompensaciją, komisijai turėjo pateikti tvoros faktą patvirtinantį dokumentą. Juo tapo 2022 m. spalio 25 d. pasirašytas įgyvendintų darbų perdavimo-priėmimo aktas, kurį pasirašė darbų perdavėjas – V. Lukoševičienė ir darbų priėmėjas – Tryškių seniūnijos seniūnas A. Jokubauskis.
R. Adomaičio vadovaujamai komisijai tokio rašto užteko. Abejonių nebuvo, nes raštą pasirašė tos pačios komisijos narė, Kaimo plėtros skyriaus vedėja bei gerbiamas Tryškių seniūnijos seniūnas. Buvo nuspręsta skirti 7 671 Eur siekiančią kompensaciją.
Tačiau šį pirmadienį Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Katkaus įsakymu sudarytai komisijai nuvykus į V. Lukoševičienės ūkį patikrinti tvoros pastatymo fakto, paaiškėjo tiesa: jokios segmentinės tvoros nebuvo.
T. Katkus: „Pasiimti kompensaciją būnant komisijos nare – ypatingai ydingas dalykas“
„Taip, jūsų turima informacija yra teisinga, – „Telšių ŽINIOMS“ patvirtino Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius T. Katkus. – Šiandien dėl abiejų valstybės tarnautojų veiksmų yra atliekami tarnybiniai patikrinimai.“ Anot T. Katkaus, tvoros įrengimo fakto nuvykusi į V. Lukoševičienės ūkį patikrinti komisija užfiksavo, jog jokios naujos tvoros nėra. Gulėjo tik tvorai statyti reikalingos medžiagos.
„Tačiau kompensacijos skiriamos tik įdiegus prevencines priemones. V. Lukoševičienė būdama komisijos, kuri tas kompensacijas skirsto, nare tai puikiai žinojo. O ir pasiimti kompensaciją būnant komisijos nare – ypatingai ydingas dalykas <…> Kiek žinau, ji nusišalino nuo kompensacijos sau skyrimo svarstymo“, – teigė Savivaldybės administracijos direktorius. – A. Jokubauskis surašė pažymą, kad tvora tikrai pastatyta. Kaip galėjo komisija netikėti seniūnu? Kaip ir minėjau, šiandien vyksta tarnybiniai patikrinimai ir, jeigu pradės ryškėti nusikalstamos veikos požymiai, visa medžiaga bus perduota tam tikroms institucijoms.“
Į klausimą, kodėl V. Lukoševičienei skyrus kompensaciją po daugiau kaip mėnesio nuspręsta siųsti komisiją tikrinti tvoros pastatymo fakto, T. Katkus atsakė, jog praėjusią savaitę pamatęs direktoriaus įsakymuose paminėtas „kelias įdomesnes pavardes“ į jį kreipėsi Tarybos narys Algirdas Bacevičius. Esą politikas pasišovė patikrinti. Tad jam buvo suteiktas tarnybinis automobilis. Kartu su A. Bacevičiumi vyko Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėja Kristina Jankauskienė. Jie ir pranešė, jog V. Lukoševičienės ūkyje turėjusios būti tvoros nėra. Tada įsakymu buvo sudaryta komisija.
Įžvelgia nusikalstamos veikos požymių
Rengiant publikaciją apie visą šią istoriją viešai pasisakė ir Tarybos narys A. Bacevičius. Pasak jo, kartu su K. Jankauskiene nuvykus į V. Lukoševičienės ūkį, jie įrengtos tvoros nerado, tačiau sutiko pačią Kaimo plėtros skyriaus vedėją, kuri aiškino, jog aptvaro darbai nebuvo atlikti, kadangi, prasidėjus šaltajam sezonui, tvoros tvėrimo darbus vykdyti yra sudėtinga. Anot A. Bacevičiaus, kadangi aptvėrimo darbai nebuvo padaryti, kilo įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir oficialaus dokumento suklastojimo. Todėl surašęs skundą.
„Manau, kad tiek V. Lukoševičienės, tiek Tryškių seniūnijos seniūno A. Jokubauskio veiksmuose yra nusikalstamos veikos požymių: V. Lukoševičienės veiksmuose yra LR baudžiamojo kodekso 228 straipsnis (piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi), o A. Jokubauskio – 229 straipsnis (tarnybos pareigų neatlikimas), – teigia A. Bacevičius. – V. Lukoševičienė, žinodama, kad numatytas vieno ha plotas nėra aptvertas segmentine tvora (tinklais, viela, varteliais, nėra sumontuoti gelžbetoniniai stulpai), siekdama gauti negrąžintiną finansinę paramą, pasinaudodama savo, valstybės tarnautojos, tarnybine padėtimi, galimai darė įtaką kitam valstybės tarnautojui, tai yra Tryškių seniūnijos seniūnui A. Jokubauskiui, ir pateikė neteisingus duomenis, o Tryškių seniūnijos seniūnas A. Jokubauskis, ar iš anksto susitaręs su V. Lukoševičiene, ar spontaniškai, šių duomenų teisingumo nepatikrino, ir tokiais veiksmais tiek V. Lukoševičienė, tiek A. Jokubauskis padarė nusikalstamas veikas, numatytas LR Baudžiamojo kodekso 228 ir 229 straipsniuose.“
A. Jokubauskio komentaras
„Spalio pabaigoje apžiūrėjau 1 ha ploto ūkininkės V. L. žemės valdą, kurią ji turėjo aptverti tinklo tvora nuo laukinių žvėrių daromos žalos. Tvoros įrengimui lėšos numatomos iš Aplinkos ministerijos, o jas išmoka Telšių rajono savivaldybė. Ūkininkė savo lėšomis įgijo reikiamas medžiagas iš UAB ,,Žilevana“ ir UAB ,,Telšių gelžbetonis“ tik spalio 25 d. (Kompensuota buvo tik gruodžio mėnesį). Šią vasarą dėl pokovidinės situacijos prekių tiekimo grandžių sutrikimų UAB ,,Telšių gelžbetonis“ vėlavo pristatyti pagamintus stulpelius. Ūkininkė ilgai negalėjo gauti reikiamų fiksavimo elementų (jie nebuvo finansuojami). Tvoros įrengimas turėjo būti atliktas iki lapkričio 1 d. Dėl vėluojančio medžiagų tiekimo ūkininkei darbų laiku atlikti nepavyko. Pasirašymui turėjau rimtą pagrindą, nes medžiagos buvo įgytos. Finansinių nuostolių valstybei nepadaryta. Tvoros įrengimo ir pastatymo darbai perkami nebuvo. Juos atliks patys ūkininkai. Tvora tikrai stovės. Tenka remtis protingumo, geranoriškumo ir supratingumo principais. Būti keblioje situacijoje atsidūrusio žmogaus pusėje.
Manau, jog yra ydinga praktika, kad projektas privalo būti įgyvendintas iki lapkričio 1 d., kadangi vėlai paskelbiamas paraiškų patvirtinimas. Ūkininkai ilgai nežino, ar jų projektas bus finansuojamas. Derėtų jautriau pažvelgti į ūkininkų situaciją.“
Susisiekti nepavyko
Pati Telšių rajono savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja V. Lukoševičienė yra pasiėmusi nedarbingumo pažymėjimą. „Telšių ŽINIOS“ ne kartą bandė telefonu susisiekti su ūkininke, tačiau nepavyko.
seniūno patiklumas stebina, tai kas, kad medžiagos supirktos, svarbiausia, kad tvora nepastatyta, o ar ta tvora bus išvis statoma ?, gal medžiagas parduos ir gautus pinigus į kišenę įsidės ? Pasakoti pasakas mes visi mokame, bet tikėti jomis nereikia. Kompensacijos suma didelė, tai ne 70 ar 700 eurų (o gal valdininkams 7000 tūkst. maža suma?)
BACEVIČIUS JĖGA
Ech tie valstiečiai