Šiandien Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijos nariai planuoja svarstyti daugiau nei metus dirbusios komisijos ataskaitą dėl šilumos ūkio vystymosi perspektyvų, pasibaigus 2015 m. nuomos sutarčiai su UAB „Litesko“ Telšių mieste ir Rainių kaime. „Komisija nerado vieno, konkretaus sprendimo. Mes atlikome analizę, apsilankėme rajonuose, kurie naudoja skirtingą šilumos tiekimą, – „Telšių ŽINIOMS“ praėjusią savaitę pasakojo minėtos komisijos pirmininkas, Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Anglickas.– Kolegijai pateikėme keletą variantų dėl tolimesnio Telšių rajono šilumos ūkio vystymosi perspektyvų.“
Antanas NEKRAŠIUS
2013 m. balandžio mėnesį Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegija sudarė komisiją dėl šilumos ūkio vystymosi perspektyvų pasibaigus 2015 m. nuomos sutarčiai su UAB „Litesko“. Komisijos pirmininku išrinktas Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas K. Anglickas. Siekdami detaliau susipažinti su LR šilumos ūkio valdymo ypatumais, komisijos nariai nusprendė aplankyti kaimyninių savivaldybių skirtingomis formomis valdomus šilumos ūkius. „Aplankėme Plungę, Pakruojį, Tauragę, Kelmę, Palangą, – „Telšių ŽINIOMS“ pasakojo K. Anglickas, – UAB „Plungės šilumos tinklai“ pasirinkome, nes šilumos ūkį valdo Savivaldybė, 70 proc. šilumos pagamina nepriklausomas šilumos tiekėjas, jų šilumos kaina – nedidelė. UAB „Pakruojo šiluma“ pasirinkta taip pat dėl to, kad įmonę valdo Savivaldybė, tačiau jų tiekiamos šilumos kaina yra viena iš didžiausių Lietuvoje. UAB „Tauragės šilumos tinklai“, nes visą laiką ši įmonė buvo laikoma pavyzdiniu šilumos tiekėju Lietuvoje. Ją taip pat valdo Savivaldybė, o tiekiamos šilumos kaina – viena iš mažiausių šalyje. UAB „Litesko“ filialas „Kelmės šiluma“ pasirinktas todėl, kad tai UAB „Litesko“, kaip ir Telšiuose, valdomas šilumos ūkis. Jie pratęsė nuomos sutartį iki 2030 m. Na, ir galiausiai UAB „Litesko“ filialas „Palangos šiluma“. Čia taip pat šilumos ūkį valdo UAB „Litesko“, tačiau skirtingai nei Kelmėje – palangiškiai nusprendė nuomos sutarties su minėta bendrove nepratęsti.“ Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo teigimu, komisija apžiūrėjo, kaip kituose rajonuose vystomi šilumos ūkiai, kokie iškelti prioritetai, klausinėjo vadovų, kaip jiems sekasi dirbti.
Pasak K. Anglicko, aplankiusi minėtas įmones, komisija nerado Telšių veidrodinio pavyzdžio: „Kiekvienas miestas, kiekviena įmonė yra specifiniai. Valdymas taip pat skiriasi. Tačiau kada tiek vienų, tiek kitų paklausi, atsakymas vienodas – jų šilumos ūkio valdymas teisingiausias.“
Komisija Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijai pateikė išvadas, kuriose nurodė, kad privataus verslo valdomose įmonėse yra mažesnis darbuotojų skaičius, geriau vykdomi skolų išieškojimai, laiku vykdomos būtinos investicijos, efektyviau prižiūrimi šilumos tinklai, likviduojamos avarijos. Taip pat visos privačios bendrovės yra apdraustos nuo rizikos.
Savivaldybių valdomose įmonėse pastebimos kiek kitokios tendencijos: gyventojams tiekiamos šilumos kainos yra nuo mažos iki maksimalios, darbuotojų skaičius – ženkliai didesnis nei privataus verslo valdomose įmonėse, delsiama priimti sprendimus dėl būtinų investicijų.
„Komisija nusprendė siūlyti Telšių rajono savivaldybės tarybos Kolegijai, kad ši inicijuotų galimybių studijos parengimą, – „Telšių ŽINIOMS“ teigė K. Anglickas, – studija įvertintų mūsų siūlomus variantus dėl tolimesnio Telšių rajono šilumos ūkio vystymosi perspektyvų: pratęsti sutartį su UAB „Litesko“, skelbti naują konkursą siekiant išnuomoti šilumos ūkį naujam operatoriui ar šilumos ūkio valdymą perimti Savivaldybės įmonei UAB „Telšių šilumos tinklai“.“
Apie tai, kokį sprendimą priims Kolegijos nariai – kitame „Telšių ŽINIŲ“ numeryje.
O gal ponai, jau senai esate viską nusprendę ir katilinę naują statote, o mums, ubagams tik smegenis pūdrinate? Neblogas bizniukas- malkų perpardavinėjimas, ar netiesa?
Telšių Savivaldybė neturi specialistų pajėgių sukurti Šilumos ūkio eksploatacijos galimybių studiją. Vien tik kalbos, o dėl nuomos turėjo būti apsispręsta jau prieš pusmetį, nes sutartis su Litesku baigiasi 2015 m. sausį. Pritariu „Telšiškiui”, jog bus pratęsta sutartis su „Litesku”, nes Telšių Savivaldybė iš esmės silpna ir nesiims atsakomybės. Ar Telšių savivaldybėje yra analizuojamos „Litesko” gyventojams teikiamos šilumos kainos. Apsilankius VKEKK internetinio puslapio suvestinės skyriuje „šiluma”, galime susipažinti su Šilumos kainomis visoje Lietuvoje. Įspūdis ne koks – pagal šilumos kainą esame antrojoje sąrašo vidurio pusėje ir taip buvo visą laiką. Šilumos kaina sudaro vieną iš pagrindinių žmonių biudžeto išlaidų straipsnių, tačiau savivaldybės specialistai, jeigu juos taip galime pavadinti, nesistengia informuoti savo rinkėjus, kodėl, pingant dujoms, už spalio mėn. šilumos kaina padidėjo, lyginant net su rugsėjo mėn.? Ką galvoja Savivaldybė dėl suvartotos šilumos energijos apskaitos sumontavimo daugiabučių butuose? Renovacija tęsis dešimtmetį, o apskaita reikalinga šiandien. Mąstykite ponai ir draugai