Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos abiturientai aplankė ramią ir gražią Žemaitijos vietą – Sedą, kuri yra žinoma ne tik savo turtinga istorija, bet ir talentingo poeto, „Metų sonetų“ ir „Vizijų“ autoriaus Vytauto Mačernio atminimo saugojimu. Kelionės gidė Genoveita Gricienė supažindino mokinius bei lietuvių kalbos mokytojas G. Narmontienę ir G. Gustienę su Sedos istorija ir tragiško likimo modernisto V. Mačernio gyvenimu. Ko gero, nė vienas neliko abejingas vaizdingiems gidės pasakojimams.
Pirmoji mūsų aplankyta vieta mena senovę – tai 1508 metais pastatyta Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Pabuvota prie paminklų, menančių svarbius įvykius ne vien šiam miesteliui, bet ir visai Lietuvai.
Turbūt visus sudomino kraštotyrininko, muziejininko, Žemaičių Kalvarijos kultūros ir gamtos saugotojo bei puoselėtojo Konstantino Bružo namai. Nors šios iškilios asmenybės, įvertintos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu, jau nėra tarp gyvųjų, tačiau šio žmogaus pamiršti neleidžia jo sukaupta gausi istorinė medžiaga. Mus pasitiko rūpestingai vyro palikimą sauganti Julijona Bružienė.
K. Bružo darbų galime pamatyti ir Telšiuose – „Alkos“ muziejuje, bet, žinoma, jie nepaliks tokio įspūdžio kaip natūralioje šio kraštotyrininko namų aplinkoje esantys eksponatai.
Toliau tęsėme kelionę Šarnelės, Mačernio gimtinės, link, kur gyvai susipažinome su reikšmingiausiu V. Mačernio eilėraščių ciklu „Vizijos“. Stebėjome apylinkes, kur Šarnelės „kalna kap dounas kepala“. Tarp aukštų pušų, eglių ir ąžuolų pamatėme poeto kapą. Tylūs ir susimąstę uždegėme žvakelę, padėjome gėlių, paskaitėme sonetų. Kiekvienas abiturientas galėjo apmąstyti poeto žodžio prasmę ir galią, pajusti gamtos harmoniją.
Diena, praleista Sedoje, Žemaičių Kalvarijoje ir Šarnelėje, suteikė mums daug žinių apie šį didį poetą.
Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos abiturientės A. JANUŠAUSKAITĖ ir R. MIKALČIUTĖ