Šventinį – Valstybės dienos minėjimo – savaitgalį kaimo sodyboje „Auksinio elnio dvaras“ (Luokės sen.) 16 aktyviai veikiančių Telšių rajono bendruomenių susibėgo į bendrą būrį. Per 300 bendruomenininkų dvi dienas dalijosi naujomis idėjomis, demonstravo savo kultūrinį ir kulinarinį paveldą, galynėjosi įvairiose sporto – tiek asmeninėse, tiek komandinėse – rungtyse.
Bendruomenių sąskrydis buvo surengtas įgyvendinant Lietuvos kaimo tinklo finansuojamą projektą „Telšių rajono kaimo bendruomenių partnerystės stiprinimas“. Kadangi projekto tikslas buvo skatinti aktyvią rajono bendruomenių veiklą ir bendradarbiavimą, demonstruoti kultūrinio paveldo produktus ir jų gamybą bei įtraukti kuo daugiau jaunimo į bendruomeninį judėjimą, šventė įgavo vardą – „Amatai ir kulinarinis paveldas sugrįžta“.
Šventės organizacinių darbų ėmėsi Eigirdžių miestelio bendruomenės pirmininkė Adelė Srėbalienė.
Liepos 6-oji paskelbta Lauko diena. Tądien vyko visi renginio ruošybos darbai. O kaitrią liepos 7-ąją į „Auksinio elnio dvarą“ sugužėjo itin gausus būrys gerai nusiteikusių sąskrydžio dalyvių. Kiekviena bendruomenė atvyko su savo atributika: vėliavomis, apranga, suvenyrais ir sumaniai bei išradingai įrengtuose kiemeliuose pristatė tradicinius rankdarbius bei kulinarinį paveldą. Buvo galima pasivaišinti žuviene, vėdarais, kastiniu, cibulyne, šiupiniu, žirnių koše su spirgais, cepelinais, gira, įvairiausiais sūriais, saldžiais ragaišiais bei gaivia beržų sula.
Sąskrydžio pradžią simbolizavo Gabrielės Vitkauskaitės įžiebta šventinė ugnis. Aukuras įteiktas projekto „dūšiai ir kūnui“ (taip A. Srėbalienę susirinkusiesiems pristatė renginio vedėjas Albinas Šmukšta) – Eigirdžių miestelio bendruomenės pirmininkei Adelei. Dideliu būriu bendruomenininkų, nepabūgusių nei saulės kaitros, nei vasarinės liūties, pasidžiaugė, už įkvėptą gyvybę kaime dėkojo ir už pirmą, bet tikrai neprisvilusį blyną organizatorius pagyrė Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva, Telšių miesto seniūnijos seniūnas Kazys Lečkauskas, Ryškėnų ir Degaičių seniūnijų seniūnai Benediktas Šniaukas ir Antanas Kontrimas, Telšių vietos veiklos grupės pirmininkas Vytautas Barsteiga.
Daugiausiai emocijų sąskrydyje sukėlė ir sportinės ištvermės reikalavo įvairios rungtys: tinklinio žaidimas su paklodėmis, smiginis, užvarsčio mėtymas, baudų metimas poromis, kamuolio smūgiavimas į vartukus, krepšinio 3 x 3 varžybos ir kitos komandinės estafetės. Varžybų nugalėtojai apdovanoti medaliais ir pagyrimo raštais.
Įvertintas 16 Telšių rajono bendruomenių atsivežtas kultūrinis ir kulinarinis lobynas. Kiemeliams apžiūrėti buvo sudaryta speciali komisija. Ji nusprendė, kad išradingiausio kiemelio, kuris labiausiai išsaugojo tautines tradicijas, vardą pelnė Mitkaičių bendruomenė. Kaunatavos ir Viešvėnų bendruomenių kiemeliai paskelbti originaliausiais. Vaišingiausi buvo janapoliškiai. Gal dėl to, kad Janapolės bendruomenei sąskrydyje atstovavo dauguma vyrų. Nuotaikinga muzika ir smagiomis dainomis visus žavėjo Žarėnų ir Ryškėnų bendruomenių kiemeliai. Jiems skirti linksmiausiųjų prizai. Puošniausio kiemelio prizas įteiktas Nevarėnų bendruomenei „Ratas“.
Kiekviena bendruomenė paruošė originalias prisistatymo programas.
Vėliau šventės dalyviai vakarojo prie bendro vaišių stalo ir dalijosi mintimis apie tokių renginių reikalingumą tiek jaunam, tiek pagyvenusiam bendruomenės nariui. Tai – proga pabendrauti, susipažinti, pasidalinti naujomis idėjomis ir pristatyti savo vietoves.
Bendruomenininkai išsiskirstė pažadėję kitais metais vėl susitikti, tik dar nenutarę kaip, kur, kada ir kas antrąjį sąskrydį organizuos.