Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Telšių skyrius Telšių apskrities žiniasklaidos atstovus pakvietė į susitikimą. Renginio metu pristatytos nelegalaus darbo tendencijos, individualių darbo ginčų sprendimo aktualijos, nelaimingų atsitikimų darbe priežastys, padariniai, statistika šalyje ir Telšių apskrityje.
Monika KRIŠČIŪNAITĖ
Kovoja su dirbančiais nelegaliai
Susitikime dalyvavę šalies vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Arūnas Lupeika, VDI Telšių skyriaus vedėjas Stanislovas Ričkus pabrėžė, kad vienas iš Darbo inspekcijos prioritetų – kova su nelegaliu darbu.
Per 9 šių metų mėnesius darbo inspektoriai Telšių apskričiai priklausančiuose Plungės, Mažeikių, Telšių rajonuose bei Rietavo savivaldybėje nustatė 17 neteisėtai dirbusių asmenų. Telšių rajone šiemet aptikti 5 nelegaliai dirbę asmenys. Daugiausiai neteisėtai dirbusių asmenų nustatyta statybose, žemės ūkyje. Palankiausios sąlygos neteisėtam darbui pasireikšti – mobiliosios darbo vietos, sezoniniai darbai.
S. Ričkus informavo, kad VDI Telšių teritoriniame skyriuje per 2014 metus gauti 39 skundai ir pranešimai iš Telšių rajono gyventojų ir įstaigų. Dažniausiai gaunama pranešimų dėl nelegaliai dirbančių žmonių, darbo užmokesčio neišmokėjimo, darbo laiko apskaitos vedimo, kasmetinių atostogų nesuteikimo, blogų darbo sąlygų. Dėl tikrinimo metu nustatytų pažeidimų šiemet Telšių rajone surašyta 11 Administracinių teisės pažeidimų protokolų.
Telšių rajone sužalotas 1 darbuotojas
VDI Telšių skyriaus duomenimis, šiais metais Telšių apskrities įmonėse sunkiai sužaloti 3 darbuotojai, vienas iš jų – Telšių rajone. 2 asmenys susižalojo atlikdami statybų darbus (UAB „Intega“ ir UAB „Darstamas“), 1 asmuo sužalotas eismo įvykio metu transporto įmonėje (UAB „Holo kapitalas“).
Telšių apskrities įmonėse šiemet mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe neužfiksuota. O pernai apskrities įmonėse žuvo 2 žmonės.
„Negaliu pasakyti, kokiame rajone situacija dėl nelaimingų įvykių darbe yra problemiškiausia. Tai nenuspėjama: statistika bet kada gali pasikeisti“, – komentavo S. Ričkus.
A. Lupeika pažymėjo, kad dauguma nelaimingų atsitikimų šalyje įvyksta dėl paprasto žmonių požiūrio į nelaimę darbo metu. Dažniausiai susižalojama pačiam darbuotojui ar daiktams, ruošiniams, kroviniams nukritus iš aukščio ar jiems nuvirtus.
Taip pat dažnos nelaimių darbe priežastys: netinkamai organizuoti ir vykdyti pavojingi darbai, darbo priemonės neatitiko saugos ir sveikatos norminių teisės aktų reikalavimų, darbuotojai pažeidė jiems privalomų vykdyti instrukcijų reikalavimus.
Darbo ginčai – dėl atlyginimų mokėjimo pažeidimų
VDI Telšių skyriaus vyriausiasis darbo inspektorius, Telšių darbo ginčų komisijos pirmininkas Leonidas Glatkinas pristatė darbo ginčų aktualijas, sprendimo būdus.
Jis informavo, kad per šių metų tris ketvirčius Telšių darbo ginčų komisija Telšių apskrityje išnagrinėjo 138 asmenų prašymus. Iš jų 28 gauti iš Telšių rajone dirbančių asmenų.
Pastebėta, kad darbo ginčų objektai, palyginti su praėjusiais metais, išlieka panašūs – apie 80 procentų ieškovų kreipėsi dėl neišmokėto darbo užmokesčio ir kitų su darbo teisiniais santykiais susijusių išmokų išieškojimo (kompensacijų už kasmetines nepanaudotas atostogas, dienpinigių, lauko priedų, vidutinio darbo užmokesčio už uždelstą atsiskaityti laiką).
Likusioji dalis skundų – prašymai panaikinti drausmines nuobaudas, atlyginti materialinę žalą, pakeisti darbo sutarties sąlygas ir t. t.
Pranešama, kad iš 28 nagrinėtų darbo ginčų 14-os ieškovų prašymai patenkinti visiškai, trijų – iš dalies. Kitos bylos atmestos, nutrauktos šalims pasirašius taikos sutartis ar ieškovui iki posėdžio atsisakius visų pareikštų reikalavimų. Taip pat keli skundai atsisakyti nagrinėti nesant Darbo ginčų komisijos kompetencijos.