Telšių rajono savivaldybė kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą dėl P. Cvirkos gatvės pavadinimo įvertinimo, t. y. ar viešasis objektas atitinka Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo 3 straipsnio nuostatas. Centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys 2024 m. kovo 18 d. sprendimu Nr. SVOA-36 nurodė, kad viešasis objektas, P. Cvirkos gatvės pavadinimas Telšiuose, Telšių rajono savivaldybėje, turi būti pašalintas.
Giedra AKAVICKIENĖ
Savivaldybės gali pačios keisti gatvių pavadinimus
Sprendimas turi būti įgyvendintas per 3 mėnesius nuo jo gavimo dienos.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius A. Bubnys „Telšių ŽINIOMS“ teigė, jog dėl kitų gatvių pavadinimų įvertinimo centras prašymų iš Telšių rajono savivaldybės nėra gavęs.
Nuo 2023 m. gegužės 1 d. iki 2024 m. balandžio 25 d. centro generalinis direktorius priėmė sprendimus pašalinti arba pakeisti viešuosius objektus, esančius 28-iose savivaldybėse.
„Kita vertus, pagal įstatyminį reglamentavimą savivaldybėms nėra privaloma kreiptis su prašymu į centrą, kad galėtų pakeisti gatvių pavadinimus, jos tai gali daryti ir savo iniciatyva“, – pažymėjo A. Bubnys.
Dauguma gatvių pavadinimų pakeisti prieš 34 metus
Telšių rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Lilijana Smilgevičienė informavo, kad Kultūros ir meno taryba pasiūlė keisti penkių Telšių miesto gatvių pavadinimus: S. Nėries, J. Janonio, L. Giros, P. Cvirkos, V. Montvilos.
L. Smilgevičienės teigimu, gatvių pavadinimai keičiami Tarybos sprendimu, atlikus viešinimo ir suderinimo su gyventojais procedūras.
Telšių mieste jau seniai pakeisti net 9 gatvių pavadinimai: Kosmonautų g. – dabar Dariaus ir Girėno g.; D. Rociaus g. – dabar M. Valančiaus g.; Jogailos g. – dabar Gražinos g.; Komjaunimo g. – dabar Kalno g.; M. Gedvilo g. – dabar Masčio g.; M. Melnikaitės g. – dabar Stoties g.; Nevėžio g. – dabar Sukilėlių g.; Pergalės g. – dabar Karaliaus Mindaugo g.; Pionierių g. – dabar P. Genio g.
Suprantama, jaunoji karta senųjų gatvių pavadinimų net nežino, nes jie buvo keisti 1990–1992 m. Tiesa, kaip minėjo Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja L. Smilgevičienė, tikslių duomenų apie keitimo dokumentus Adresų registras neturi.
Pasidomėjome, ar sovietinių veikėjų vardais pavadintų gatvių yra Telšių rajono seniūnijose. Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus duomenimis, tokių gatvių kaimo seniūnijose ir Varnių mieste nėra.
Kultūros ir meno taryba pasiūlė naujus pavadinimus
Keista, kodėl tiek metų laisvoje Lietuvoje tokie gatvių pavadinimai, kaip P. Cvirkos ir pan., Telšiuose nekeičiami, kas tam trukdė ir kodėl dabar stringa šis procesas? Telšių rajono savivaldybės vicemerė, darbo grupės dėl sovietų režimą propaguojančių gatvių Telšių mieste pavadinimų pakeitimo pirmininkė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė atsakė nesutinkanti su šiuo teiginiu.
„Buvo pakeista visa eilė gatvių pavadinimų. Šiandien likęs klausimas tik dėl penkių Telšių miesto gatvių pavadinimų keitimo: S. Nėries, J. Janonio, L. Giros, P. Cvirkos ir V. Montvilos“, – sakė vicemerė.
Kadangi šis klausimas visuomenėje (ne tik Telšiuose, bet ir visoje Lietuvoje) vis dar kelia daug diskusijų, Telšių rajono savivaldybės mero potvarkiu sudaryta darbo grupė dėl sovietų režimą propaguojančių gatvių Telšių mieste pavadinimų pakeitimo šių metų pradžioje kreipėsi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą su prašymu įvertinti minėtų gatvių pavadinimų atitiktį Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymo 3 straipsnio nuostatoms. Gautas centro raštas, kuriame nurodyta, jog viešasis objektas, P. Cvirkos gatvės pavadinimas Telšiuose, turi būti pašalintas.
A. Jakavičiutė-Miliauskienė priminė, jog Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymas įsigaliojo 2023 m. gegužės 1 d.
Kultūros ir meno taryba šią dieną yra pasiūliusi kelis variantus pervardyti P. Cvirkos gatvę: Durbės, Liepos 13-osios arba Vito Valatkos.
„Gavus Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvadas dėl likusių gatvių pavadinimų – S. Nėries, J. Janonio, L. Giros, ir V. Montvilos – bei parinkus galimus pavadinimų keitimo variantus, taip pat atlikus viešinimo ir derinimo su visuomene procedūras, bus rengiami Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimų projektai minėtų gatvių pavadinimams pakeisti“, – teigė vicemerė.
Demontuotas paminklas, nuimta sovietinė simbolika
Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vyriausioji specialistė (paveldosaugai) Giedrė Gudavičienė papasakojo, kad Savivaldybė, reaguodama į Rusijos invaziją į Ukrainą bei vykdomą ukrainiečių tautos genocidą, 2022 m. priėmė sprendimą dėl Telšių rajone esančių septynių objektų paminklų desovietizacijos: 1. Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta Telšių r. sav., Tryškių sen., Tryškių mstl., Beržų g.; 2. Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta Telšių r. sav., Varnių sen., Varnių m., S. Daukanto g.; 3. Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vieta Telšių r. sav., Telšių m. sen., Telšių m., Šviesos g.; 4. Kapinės Telšių r. sav., Luokės sen., Luokės mstl.; 5. Kapas Telšių r. sav., Luokės sen., Luokės mstl.; 6. Kapas Telšių r. sav., Luokės sen., Petraičių k.; 7. Kapinės I Telšių r. sav., Luokės sen., Luokės mstl.
Telšiuose, Šviesos gatvėje, buvo demontuotas paminklas, likusiuose objektuose buvo nuimta sovietinė simbolika.
„Gal dar ir Leninas kur nors stovi užsilikęs?“
Apie gatvių su komunistinių veikėjų pavardėmis pavadinimų pakeitimą „Telšių ŽINIOS“ skaitytojų nuomonės teiravosi feisbuke savo paskyroje. Telšiškiai aktyviai įsijungė į diskusiją: keisti pavadinimus ar palikti? Daugiausiai buvo pasisakiusiųjų, kad pavadinimų neverta keisti.
Beje, daugelis nuo klausimo nukrypo į kitas problemas, matyt, žmonėms labai aktualias, tokias kaip gatvių remontas.
„Montvilos gatvė sulopyta, žvyruota. Laukiam asfalto, lietaus nuotėkos sutvarkytos, o va kanalizacijos, vandentiekio vamzdžiai 60 metų senumo. Gal nuo to reiktų pradėti? Čia tas pats, kai ant smirdinčios panelės užvilktum naują suknelę. Savivaldybe, savo turtą, laužą nugriaukit šioje gatvėje, o ne gatvės pavadinimą keiskit“, „Aš siūlyčiau pirma gatves, kelius sutvarkyti, kad būtų įmanoma normaliai važiuot, o tik paskui spręsti nereikšmingas problemas“, „Palikit tuos gatvių pavadinimus ramybėje. Geriau gatves nauju asfaltu iškloti, visur duobės“, „Geriau gatves sutaisytų“, „Gatves tegu remontuoja. Dabar Montvilos puse gatvės yra 100 pilkų atspalvių. Lopas ant lopo ir duobė, o dar dalis gatvės žvyrkelio“, „Žinoma, palikti. Šaligatvius geriau baigtų tvarkyti. Pusę padarė, o kita pusė likusi. Čia apie S. Nėries gatvę“… Tokie ir panašūs skundai pasipylė internete.
Buvo ir kitaip mąstančių. Štai Robertas Kalvaitis iš Skuodo stebėjosi: „Ar dar yra tokių gatvių Telšiuose? Gal dar ir Leninas kur nors stovi užsilikęs?“
Vienas kitas vietinis gyventojas sunerimo, kas apmokės registro išlaidas gatvės pavadinimo pakeitimo atveju, nes kiekvienas sklypo, būsto savininkas turės susitvarkyti dokumentus.