Tikriausiai visi esame susidūrę su vynu įvairiose krikščioniškose apeigose ar kituose kultūriniuose renginiuose. Senovės graikai net turėjo vynuogių ir vyndarystės dievą Dionisą, kuris buvo atsakingas už socialinę vyno įtaką žmonėms, kas iš dalies parodo šio gėrimo svarbą. Vyno vertė išliko ir iki šių laikų, net kai tikėjimas ir religinės apeigos nebėra tokios populiarios.
Dabartinėje kultūroje vyną vartojame vakare kartu su maistu, tačiau jis neretai geriamas ir dienos eigoje nedideliais kiekiais. Vynas gali būti labai įvairus, todėl dėl jo skonio žmonių nuomonės gali labai išsiskirti. Visgi kiekvienas galėtume sutikti, jog skoningas šio gėrimo pateikimas prideda vynui vertės, o jo gėrimo ritualas tampa malonesnis.
Tam, kad vynas atsidurtų ant jūsų stalo, pirmiausia turi būti pasodintas vynmedis, kurio vaisiai, vynuogės, yra pagrindinis ingredientas, naudojamas vyno gaminimui. Nors šiandien taip pat populiarėja ir iš kitų uogų gaminami vynai, pavyzdžiui sausmedžio ar vyšnių uogų, iš vynuogių pagaminti vynai siūlo itin kokybišką ir unikalų skonį, kurį taip pat nulemia ir vyno brandinimo laikas.
Vynuogystės tradicija, užgimusi Pietų Europoje
Dažniausiai vynuogių uogų krūmai būna sodinami eilėmis dideliais kiekiais, o tokia vieta vadinama vynuogynu. Mūsų šalyje vynuogynai yra retesnis reiškinys, tačiau jau sutinkamas dėl vis palankesnių klimato sąlygų. Kadangi vynmedžių augimui ir derėjimui reikia šiltesnio klimato, įprastai jie auginami pietiečių. Ne veltui pagrindiniai vyno eksportuotojai yra italai, ispanai ar prancūzai – jų kultūra yra stipriai persipynusi su vyno vartojimu kasdienybėje.
Tad kaip patiekti vyną savo namuose?
1. Atsižvelkite į tiekiamo vyno temperatūrą
Prieš atidarant vyno butelį, pirmiausia vertėtų pasidomėti, kokios temperatūros jis turėtų būti patiekiamas. Pavyzdžiui, baltąjį vyną dažniausiai rekomenduojama atvėsinti ar atšaldyti, o raudonojo vyno skonis geriausiai atsiskleidžia jį patiekiant kambario temperatūros.
2. Atidarę vyną, luktelkite
Lėtai, nesuplakdami vyno, ištraukite kamštį ir palikite vyną atidarytą bent 20 minučių prieš vartojimą. Verta žinoti, kad ilgiau brandintiems vynams reikia ilgesnio kontakto su deguonimi.
3. Vyną laikykite grafine
Vienas iš pateikimo būdų jūsų namuose – tai stiklinis grafinas. Šis indas ne tik talpina vyną, bet ir siūlo sprendimą, siekiantiems estetikos namuose, kadangi grafinas išlaiko ne tik puikų gėrimo skonį, tačiau yra ir unikali interjero detalė. Taip pat svarbu pabrėžti, kad vyną laikytumėte tamsoje, saugodami nuo tiesioginių saulės spindulių, o atidarytą vyną suvartotumėte per 3-5 dienas.
Vyno grafinų galite rasti įvairių formų ir dizainų – itin prašmatnus pasirinkimo variantas jūsų namams gali būti simetriškas kupolo formos grafinas iš krištolo. Jūsų namams tinkantį grafiną galite išsirinkti FORMADORE.
4. Vyną tiekite tik vynui skirtose taurėse
Žinoma, kad svarbiausia vyno pateikimo detalė yra tinkamai pasirinktos taurės. Specialiai vynui skirtos taurės yra pagamintos taip, kad kuo geriau atsiskleistų šio gėrimo aromatas. Vynui gurkšnoti yra skirtos taurės, turinčios ploną ir plačią kojelę, tad pasirinkę klasikinę ir nesenstančią vyno taurę ją pritaikysite tiek baltam, tiek raudonam vynui serviruoti, o šiek tiek mažesnes ir siauresnes nei klasikines taures pritaikysite putojančiam vynui ir šampanui.
5. Laikykite taurę už kojelės
Kadangi didžioji dauguma vyno rūšių yra tiekiama atšaldžius, jokiu būdu nelaikykite vyno taurės apglėbę delnais, taip jį sušildydami. Laikykite taurę už kojelės, švelniai ją pasukite, sudarydami lengvą sūkuriuką, pauostykite vyną ir degustuokite.
Tinkamas vyno pateikimas užtikrina, kad mėgaudamiesi vyno gėrimo ritualu su antrąja puse ar draugų kompanija pasijusite ypatingai. Žinodami, kaip tinkamai patiekti šį gėrimą, namuose galite ne tik kolekcionuoti mėgstamo vyno butelius, bet ir apturėti tikrą vyno degustaciją.