
Gegužės 12–16 dienomis Telšių Žemaitės gimnazija tapo priimančiąja institucija tarptautinio „Nordplus“ projekto „Mūsų Baltijos jūra“ (angl. „Our Baltic Sea“) dalyviams. Iš Suomijos, Švedijos, Danijos, Estijos ir Latvijos atvyko 28 jaunuoliai (16–20 metų) ir 19 mokytojų, norėdami ne tik pažinti Lietuvą, Telšius, bet ir geriau suprasti Baltijos jūros regiono situaciją, aktyviai diskutuoti apie tvarumą, jūros biologinę įvairovę ir jos išsaugojimą.
Pirmoji projekto dienos dalis buvo skirta susipažinimui, pristatymams apie Lietuvą, Telšius ir Žemaitės gimnazijos unikalumą, taip pat apie kitą projekto partnerę – Šilalės rajono Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnaziją. Svečiai pramoko lietuvių kalbos žodžių, kuriuos aktyviai vartojo viso vizito metu. Programą akordeono garsais užpildė talentingasis Ignas Narvydas. Linksma meškų paieška Telšių gatvėmis ir paežere sujungė jaunimą tarptautinėse komandose, o mokytojams buvo surengta ekskursija po miesto istorines vietas, kurią vedė anglų kalbos mokytoja ir gidė Elena Kakanauskienė. Antroji dalis kvietė į konferenciją „Baltijos jūros tiltai: mokinių požiūris į jūrą, kuria dalinamės“, kurioje išklausėme aštuonis pranešimus iš skirtingų šalių apie organizuojamas bendruomenes įtraukiančias tvarumo akcijas ir iniciatyvas mokyklose ir miestuose. Žemaitės gimnazijos mokinės Justė Ruvelytė ir Evelina Stankutė pristatė savo atliktą tyrimą apie Baltijos jūros paplūdimių taršą.
Antroji diena buvo skirta ekskursijoms. Kelionė į Palangos gintaro muziejų leido susipažinti su Baltijos jūros turtais, apsilankymas ant Olando Kepurės skardžio – su gamtos grožiu, o Lietuvos jūrų muziejus – su jūros biologine įvairove ir gyvūnais. Delfinų ir jūros liūtų pasirodymo metu nuolat buvo atkreipiamas dėmesys į tai, kad žmogus saugotų ir tausotų šių gyvūnų natūralią aplinką – jūrą. Vėliau jaunimui skirta edukacinė programa „2050 Baltija. Distopija ar realybė?“ Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre privertė jaunus žmones susimąstyti apie ateitį. Keliaudami iš skirtingų vietų taip pat rinkome vandens pavyzdžius tyrimui, kurį mokiniai atliko Telšių STEAM atviros prieigos centre.
Trečioji diena prasidėjo susitikimu su Telšių rajono savivaldybės meru Tomu Katkumi. Buvo pristatytos aplinkosaugos, tvarumo, kultūros ir renginių tradicijos Telšiuose, taip pat aptartas viešųjų erdvių pritaikymas neįgaliesiems. Po susitikimo organizacija JKL (Jaunimas, Kuriantis Lietuvą), kurios Telšių rajono skyriaus pirmininkė yra Žemaitės gimnazijos mokinė Rugilė Čekaitė, su renginiu „Europietiškumo mokykla“ jaunimą įtraukė į simuliacinę Europarlamento sesiją. Moksleiviai turėjo galimybę įsijausti į europarlamentarų pozicijas, komitetuose diskutuoti aktualiu Baltijos jūros regiono ekonominio potencialo tvarumo kontekste klausimu, dalyvauti debatuose ir galiausiai balsuoti už geriausius sprendimus. O tuo metu Žemaitės gimnazijoje mokytojai stebėjo atvirą fizikos pamoką „Kietųjų kūnų slėgis“ (mokytoja L. Mušinskienė) ir geografijos pamoką „Išorinės jėgos keičia žemės paviršių. Pakrančių kraštovaizdžiai“ (mokytoja A. Šviežikienė). Po pietų moksleiviams vyko du STEAM užsiėmimai, skirti vandens taršai mažinti, o mokytojus maloniai priėmė AB „Žemaitijos pienas“ ir mineralinio vandens kompanija „Tichė“. Paskutinis susitikimo vakaras buvo praleistas jaukioje „Senamiesčio“ kavinėje, ragaujant tradicinius žemaičių patiekalus, klausantis Žemaitės gimnazijos prezidentės Augustės Vaivos Klingerytės ir jos draugų atliekamos liaudies instrumentų muzikos ir dainų. Po valgio visi smagiai sukosi liaudies šokių sūkuryje.
Šis tarptautinis susitikimas ne tik sustiprino ryšius tarp jaunų žmonių iš skirtingų Baltijos šalių, bet ir suteikė jiems vertingos patirties, prisidėjo prie Baltijos jūros išsaugojimo supratimo ir paliko neišdildomą įspūdį apie Telšius ir Lietuvą. Svečiai išvažiavo ne tik su nuostabiais prisiminimais, susiradę draugų, bet ir kupini idėjų naujiems darbams.
Anglų kalbos mokytoja Rasa TĖPELĖ