Nuo liepos 1-osios įsigaliojusios Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisos ne vienam vairuotojui sukėlė problemų. Nauja tvarka itin nedžiugina asmenų, transporto priemonėmis besinaudojančių tik tam tikru sezonu. Į redakciją kreipęsis telšiškis prašė pasidomėti, ar nėra galimybių išvengti mašinos išregistravimo, pusmetį nesidraudžiant automobilio privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu.
Monika KRIŠČIŪNAITĖ
Įstatymo pataisos – ne vairuotojų naudai
Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi Telšiuose gyvenantis senjoras. Vyras turi mašiną, tačiau ją naudoja tik šiltuoju metų laiku, kada važiuoja į sodą. Kadangi automobilį senolis eksploatuoja tik pusmetį, privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu jį draudžia taip pat tik pusmečiui – balandžio–spalio mėnesiams. Šaltuoju metų laikotarpiu telšiškis mašinos nedrausdavo, bet, pagal naujai įsigaliojusią tvarką, taip pasielgęs, jis turėtų nemalonumų. Mat jei transporto priemonė nėra apdrausta privalomuoju transporto priemonių savininkų ir valdytojų civilinės atsakomybės draudimu, tuoj pat sustabdomas leidimas ja važinėti, ir jei per 90 dienų šeimininkas transporto priemonės neapdraudžia, ji būna automatiškai išregistruojama. Automobilio valstybinio registracijos numerio ženklai pripažįstami negaliojančiais ir privalo būti nedelsiant grąžinti „Regitrai“. O jei norima transporto priemonę vėl naudoti, ją reikia iš naujo registruoti kaip naujai nusipirktą.
Problemos sprendimas numatytas įstatyme
Ką daryti tiems, kurie neketina automobiliu važinėti visus metus, bet nenori, kad dėl to būtų išregistruota jų mašina, domėjomės Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamente. Specialistai informavo, kad vieno iš Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo straipsnio dalyje nustatyta, kad transporto priemonių vairuotojai, kurie dėl kažkokių priežasčių tam tikrą laiką savo transporto priemone nedalyvaus viešajame eisme, gali patys sustabdyti leidimą dalyvauti viešajame eisme iki 1 metų laikotarpio.
„Aprašyta transporto priemonių naudojimo sezoniškumo problema šiuo metu gali būti lengvai sprendžiama jau minėtu transporto priemonės valdytojo sprendimu sustabdyti leidimą dalyvauti viešajame eisme iki 1 metų. Tokia tvarka sustabdžius leidimą dalyvauti viešajame eisme transporto priemonės valdytojui nebūtina sustabdymo laikotarpiui draustis civilinės atsakomybės draudimu ir jam taip pat netaikomos jokios sankcijos“, – apie telšiškiui rūpimą problemą kalbėjo Vidaus reikalų ministerijos specialistas.
Sustabdyti leidimą dalyvauti viešajame eisme iki 1 metų galima „Regitros“ padalinyje už 10 litų mokestį arba internetu už 8 litus.
Numatoma pratęsti sustabdymo terminą
Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento duomenimis, Seime yra įregistruotas Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo vieno iš straipsnio dalies pakeitimo projektas. Jame siūloma dabar nustatytą leidimo transporto priemonei dalyvauti viešajame eisme sustabdymo terminą pratęsti iki vienerių metų.
„Mūsų nuomone, minėto termino pailginimas visiškai išspręstų transporto priemonių naudojimo sezoniškumo problemą, o tokių transporto priemonių valdytojams nereikės patiems stabdyti leidimo dalyvauti viešajame eisme. Jiems prieš sezoną reikės tik laiku pasirūpinti civilinės atsakomybės draudimu ar technine transporto priemonės apžiūra, ir leidimo dalyvauti viešajame eisme sustabdymas tokiomis transporto priemonėmis būtų panaikintas savaime“, – aiškino Vidaus reikalų ministerijos specialistas.
„Telšių ŽINIŲ“ inf.