Spalio 19-ąją Telšių Žemaitės dramos teatre vyko tradicinė ūkininkų šventė „Metų ūkis 2023“. Jos metu pagerbti geriausių rezultatų pasiekę, moderniai ūkininkaujantys ir žemdirbystės tradicijas puoselėjantys Telšių rajono pienininkystės ūkiai.
Monika GIRDVAINĖ
Metai kupini iššūkių
„Metų ūkio“ šventė šiemet jubiliejinė – ji surengta jau trisdešimtą kartą. Iškilmingą ceremoniją, palaiminant simbolinį duonos kepaliuką, pradėjo Telšių vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijos rektorius kunigas doc. dr. Jonas Ačas.
LR Seimo nario Valentino Bukausko vardu žemdirbius sveikino Telšių rajono savivaldybės tarybos narys Rimantas Adomaitis, Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, vicemerė Agnė Jakavičiutė-Miliauskienė, Savivaldybės administracijos Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė, Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Marijus Kaktys, Žemės ūkio rūmų direktorius Sigitas Dimaitis, kredito unijos „Germanto lobis“ administracijos vadovė Inga Navikienė, Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Zita Dargienė.
Pasidžiaugta ūkininkų darbštumu, atkaklumu, sutelktumu ir atsidavimu savo darbui, nepaisant užklumpančių negandų. O iššūkių ūkininkams, kaip teigė pirmininkė Z. Dargienė, šiemet tikrai netrūko.
„Šiandien yra gera proga švęsti, padėkoti vieni kitiems, apžvelgti, ką nuveikėme per visus metus. Kažin ar ūkininkams begali būti blogesnių metų kaip šie? Sėdime pačiame dugne. Metai prasidėjo su ženkliai kritusiomis pieno supirkimo kainomis, vėliau – šalnos, o ko jos neįveikė, pribaigė sausra. Ruduo vėl prasidėjo su ženkliai kritusiomis grūdų, mėsos ir kitų auginamų gėrybių supirkimo kainomis, o dabar pradėjo lyti. Tikėkimės, kad lietus visko nepaskandins ir spėsime atlikti darbus“, – kalbėjo Z. Dargienė.
Rinkimuose – 10 ūkių
„Metų ūkio“ rinkimuose, kurių tikslas – išrinkti geriausius pastarųjų metų ūkius ir paskatinti kitus ūkininkus imtis pažangaus ūkininkavimo, siekti efektyvumo ir ekologinės pusiausvyros, šiemet dėmesys skirtas pienininkystės ūkiams. Rinkimuose dalyvavo 10 mūsų rajone esančių ūkių – po vieną iš kiekvienos seniūnijos.
Ūkiuose rugsėjo mėnesį lankėsi ir juos vertino Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkė Z. Dargienė, vicemerė A. Jakavičiutė-Miliauskienė, kredito unijos „Germanto lobis“ valdybos pirmininkas Vytautas Barsteiga, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Telšių rajono biuro vadovė Rima Skiotienė, praėjusių „Metų ūkio“ konkurso antrosios vietos laimėtojai Jonas ir Palmira Šilingai.
Komisijos nariai sakė, jog dauguma „Metų ūkio“ konkurso dalyvių buvo verti gražiausių sodybų apdovanojimų, o konkurso tikslas – išrinkti ūkius, kurie padarė didžiausią pažangą, plėtrą. Dauguma ūkių sėkmingai dirba, dalyvauja įvairiose Lietuvos kaimo plėtros priemonėse, užsiima ekologiniu ūkininkavimu, diegia modernią techniką.
Gadūnavo seniūnijos Vidmanto ir Raimondos Sasnauskų ūkiui – daugiau kaip 30 metų. Aktyviai dalyvaujama investicijos į žemės ūkio valdas programose. Kaip teigė ūkininkas, verslą pradėjo nuo nulio, pradžia buvo nelengva, o šiandien jau dirbama apie 240 ha žemės, iš kurios daugiau kaip 80 proc. pievos, auginama apie 50 ha kukurūzų. Laikoma apie 300 galvijų, iš kurių yra 110 melžiamų karvių, kurias melžia robotai. Tai pirmasis ūkis, kuris Telšių rajone įsirengė melžimo robotus. V. ir R. Sasnauskams padėkota už meilę ir prieraišumą savo augintiniams.
Alvydas ir Ona Šimkai, puoselėjantys pienininkystės ūkį Upynos seniūnijoje, ūkininkauja daugiau kaip 30 metų, nuo 1992-ųjų. Ūkis kūrėsi nuo penkių telyčių, o dabar auginama 100 melžiamų pieninių karvių ir 50 galvijų prieauglių. Ūkio išskirtinumas – kad karvės turi A2 geną, tad jų pienas nesukelia alergijos. Dirbama apie 200 ha žemės, iš kurios 130 ha nuosavos. Pagal poreikį atnaujinama technika, pakeistas fermos stogas. A. ir O. Šimkai apdovanoti už ilgametį triūsą, už pasirinkimą ir ryžtą kurtis ir dirbti kaime. Deja, bet šiuo metu pieno ūkis parduodamas.
Dariaus ir Oksanos Adomavičių ūkis Tryškių seniūnijoje gana jaunas – ūkininkaujama 12 metų. Klaipėdoje gyvenusi Adomaičių šeima nutarė įsikurti kaime ir ūkininkauti. Ūkis pradėjo kurtis turint tris hektarus žemės ir du veršelius, o šiandien jau dirbama apie 120 ha žemės, iš kurios 20 ha nuosavos. Auginama 80 pieninių galvijų, iš kurių 28 melžiamos karvės. D. ir O. Adomaičiai dirba dviese, turi puikių ūkio plėtros idėjų, planuoja dideles investicijas į naujos fermos statybas. Ūkininkai apdovanoti už idėjos turėjimą ir jos įgyvendinimo siekį, už pasirinkimą ir ryžtą kurtis ir dirbti kaime.
Jolanta Gailienė ekologinį ūkį Varnių seniūnijoje pradėjo puoselėti nuo 2020 m., prieš tai ūkininkavo mama. Dirbama apie 80 ha žemės, auginama apie 60 pieninių galvijų, iš kurių 40 melžiamų karvių. Pagrindinis motyvas ūkininkauti be „chemijos“ – rūpestis vaikų, anūkų sveikata. Todėl ūkis nuo 2009 m. yra ekologinis. Turima puikių ūkio plėtros idėjų. Ūkininkei dėkota už sėkmingą ūkinę veiklą kelių kartų šeimos ūkyje.
Arnas Aušinskis Ryškėnų seniūnijoje ūkininkauja septynerius metus. Augina pieninius bulius, kurių šiuo metu turi 64. Dirba apie 105 ha žemės plotą, augina grūdines kultūras, kukurūzus, pievas. Aktyviai dalyvauja investicijos į žemės ūkio valdas programose. Pats deklaruoja pasėlius, domisi naujovėmis. Ūkininkas pagerbtas už idėjos turėjimą ir jos įgyvendinimo siekį.
Pliuskių šeimos ūkis Viešvėnų seniūnijoje įsteigtas 1999 metais. Ūkininkauti pradėta turint 11 karvių, o šiandien skaičiuojami 105 galvijai, iš kurių 59 melžiamos karvės. Dirbama apie 150 ha žemės, iš kurios 80 ha nuosavos. Auginami šešių rūšių kukurūzai, išskirtinė Žemaitijoje nebūdinga kultūra – sojos. Ūkininkai aktyviai dalyvauja investicijos į žemės ūkio valdas programose. Pliuskiai pagerbti už pasirinkimą ir ryžtą kurtis ir dirbti kaime, už netradicinės žemės ūkio šakos vystymą.
Kęstučio ir Daivos Kriščiūnų ekologinis ūkis Nevarėnų seniūnijoje pradėjo kurtis 2003 metais, turint 5 karves ir kelis hektarus žemės. Šiuo metu dirbama apie 52 ha žemės, iš kurios 36 ha nuosavos. Auginama 21 melžiama karvė ir 21 pieninių galvijų prieauglis. Tai ekologinis pienininkystės ūkis, kuriame Kriščiūnų šeima dirba dviese, pagal poreikį padeda vaikai. Nevarėniškiai apdovanoti už stabiliai tvarkomos sodybos erdvę ir draugišką požiūrį į gamtą.
Prizinės vietos – pažangiausiems
Prizines vietas „Metų ūkio“ rinkimuose pelnė ūkiai iš Degaičių, Luokės ir Žarėnų seniūnijų.
Už entuziazmą ir spartų ūkio proveržį, už idėjos turėjimą plėtojant įvairiapusišką ekologinį ūkį šiemet pirmoji vieta atiteko Dainiui ir Zitai Dargiams. Jų ekologinis ūkis puoselėjamas Degaičių seniūnijoje, ūkininkaujama nuo 2007 metų. Ūkis buvo įkurtas pagal jaunojo ūkininko programą, įsigyta tuo metu pagal ūkio dydį reikalinga technika. Pradėta turint 5 ha žemės, plėtotas augalininkystės ūkis. Einant metams ūkis plečiamas ne tik pagal dirbamos žemės plotą, daugėja ir pastatų: pastatyta ferma, angaras, silosinės, planuojama investicija į mėšlo valymo atnaujinimą, kitam pastatui pakeistas stogas. Ūkis aktyviai dalyvauja investicijos į žemės ūkio valdas programose. Dirbama per 600 ha žemės, iš kurios daugiau kaip 85 proc. plotą sudaro pievos, nes galvijai ganymo laikotarpiu ganosi palaidi pievose. Pagal poreikį sėjamos grūdinės kultūros. Laikoma apie 320 galvijų. Iš jų 150 pieninių galvijų, tarp kurių 80 melžiamų karvių, ir kiti prieaugliai bei 170 mėsinių galvijų.
Už stabiliai tvarkomos sodybos erdvę ir draugišką požiūrį į gamtą Deividui ir Laurai Gerybams iš Luokės seniūnijos atiteko antroji vieta. Šeima ūkininkauja nuo 2015 metų. Aktyviai dalyvaujama investicijos į žemės ūkio valdas programose. Dirbama apie 125 ha žemės, iš kurios 65 ha nuosavos. Laikomi 105 galvijai, iš kurių yra 59 melžiamos karvės. D. ir L. Gerybai ne tik plečia ūkį, kuriame gausu technikos, imasi modernaus ūkininkavimo sprendimų, bet taip pat nuolat tvarko ir puoselėja sodybą ir ūkio teritoriją.
Antanas ir Akvilė Rusiai pagerbti trečiosios vietos laimėjimu. Jiems skirta nominacija už pasirinkimą ir ryžtą kurtis bei dirbti kaime kelių kartų šeimos ūkyje.
Pienininkystės ūkį šeima puoselėja nuo 2020 metų. Ūkis įkurtas pagal jaunojo ūkininko įsikūrimo programą. Prieš tai ūkininkavo tėvai. Iš viso dirbama apie 120 ha žemės, iš kurios 7 ha nuosavos. Ūkininkai dalyvauja investicijos į žemės ūkio valdas programose. Laikoma apie 100 pieninių galvijų, iš kurių yra 50 melžiamų karvių.
„Metų ūkio“ dalyvius ir laimėtojus pagerbė seniūnai, kooperatyvų nariai, įvairių įstaigų ir įmonių atstovai.
Padėkos dalijusiems pieną
Šventėje prisiminta akcija „Nemokamo pieno (ne)būna“, suvienijusi ūkininkus. Jos metu su trimis pienvežiais Telšių rajono ūkininkų sąjungos nariai pieną dalijo penkiuose miestuose – Telšiuose, Mažeikiuose, Kuršėnuose, Šiauliuose ir Kaune. Išdalyta daugiau kaip 40 tonų pieno. Simboliškai pagerbti aktyviausiai prie šios akcijos prisidėję ūkininkai: Jonas Lapinskas, Austė Terzi, Dainius Dargis, Petras Levanauskas, Alvydas Skiotys, Laura Gerybienė, Rima Pliuskienė, Artūras Savickis, Adomas Narmontas, Gintaras Benikas, Tomas Palekas, Janina Termenienė, Tulčių ūkis, Vidmantas Stulpinas, Ieva Stanienė, Gedas Lukoševičius, Gintaras Zikas, Rita Gofmanienė, Arūnas Šimkus, Alvydas Šimkus, Algirdas Kazlauskas, Elena Veselienė, Antanas Kulevičius, Pranciškus Platakis, Vaidas Budreckas, Darius ir Audronė Čegiai, Vaidas Serapinas, Alvydas Blažinauskis, Tomas Vitkevičius, Tadas Milius, Jolanta Gailienė, Eugenija Žaludienė, Ingrida Čiutienė, Jadzė Šerlinskienė, V. Šimkevičius, UAB „Švedijos pienas“.
Šventę vainikavo grupės „El Fuego“ koncertas. Susirinkusiesiems savo pasirodymus taip pat dovanojo Telšių meno mokyklos trimitininkų ansamblis (vad. Darius Jurgutis), Telšių kultūros centro sportinių šokių klubo „Vėlunga“ šokėjai (vad. Daina Butkienė).