Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties mūsų šalies savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d.
Per trejų metų laikotarpį įvairiose Lietuvos savivaldybėse pasikeitė 225 savivaldybių tarybų nariai. Telšių rajono savivaldybėje per šią kadenciją pasikeitė 9 Tarybos nariai.
Antanas NEKRAŠIUS
Daugiausia mandatų atsisakyta dėl nesuderinamų pareigų
VRK apžvalgoje teigiama, jog dažniausiai savivaldybių tarybų nariai atsisako mandato dėl nesuderinamų pareigų su tarybos nario darbu. Ši priežastis yra dažniausiai įvardijama nariui išreiškus norą palikti tarybą. Tokių atvejų yra fiksuota 50,67 proc. 17,78 proc. savivaldybių tarybų narių atsisakė mandato dėl asmeninių priežasčių, o 12,44 proc. narių įgaliojimai nutrūko juos išrinkus į Seimą.
Per trejus metus pasitaikė atvejų, kai VRK nutraukė savivaldybių tarybų narių įgaliojimus anksčiau termino jų mirties atveju (7,11 proc.).
Didžiausia savivaldybės tarybos narių kaita – Vilniaus miesto savivaldybėje
VRK duomenimis, per trejų metų laikotarpį VRK dažniausiai svarstė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narių mandatų netekimo klausimus. Šioje Lietuvoje daugiausiai narių turinčioje savivaldybėje nuo 2019 m. pasikeitė 17 tarybos narių.
Biržuose ir Šilalėje keitėsi po 10 narių, Mažeikiuose, Rokiškyje ir Telšiuose – po 9, o Anykščiuose, Kėdainiuose ir Kelmėje – po 7 tarybų narius.
Nuo 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimų Alytaus, Kupiškio ir Vilniaus rajonų savivaldybėse nepasikeitė nė vienas narys. Šiose savivaldybėse liko dirbti tie patys nariai, kuriuos prieš trejus metus išrinko rinkėjai.
Savivaldybių tarybose daugėja moterų
VRK duomenimis, lyginant 2019 m. išrinktų savivaldybių tarybų narių sudėtis ir dabartinius duomenis, pastebima, kad tarybose ima dirbti daugiau moterų. Jų skaičius įvairių miestų savivaldybėse per trejus metus padaugėjo 28-iomis.
Iš viso 469 savivaldybių tarybų narių mandatai priklauso moterims (31,23 proc.), o 1 033 mandatai – vyrams (68,77 proc.).
Lietuvoje yra tik viena savivaldybė, kurios taryboje dirba daugiau moterų nei vyrų. Birštono savivaldybės tarybą sudaro 8 moterys ir 7 vyrai.
Daugumoje savivaldybių vyrų yra ženkliai daugiau nei moterų. Pavyzdžiui, Marijampolės savivaldybės taryboje – 3 moterys ir 24 vyrai. Utenos rajono savivaldybėje – 3 moterys ir 22 vyrai, Druskininkų savivaldybėje – 4 moterys ir 21 vyras, Rietavo savivaldybėje – 3 moterys ir 14 vyrų.
Telšių rajono savivaldybės taryboje dirba 7 moterys ir 18 vyrų.
Lietuvoje nėra nė vienos savivaldybės, kurios taryboje dirbtų vien moterys arba vien vyrai.
Situacija Telšių rajono savivaldybės taryboje
Per šią kadenciją Telšių rajono savivaldybės taryboje daugiausiai permainų buvo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje. Po savivaldos rinkimų susiformavus valdančiajai daugumai Tarybos nario mandato atsisakė ir į Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus kėdę sėdo Imantas Motiejūnas. Jo vietą Taryboje užėmė Remigijus Puplauskas.
Netrukus iš „valstiečių“ frakcijos Taryboje pasitraukė Dovydas Česnauskis. Politikas pareiškė, jog nesutapo jo ir frakcijos narių požiūris į tam tikrus politinius procesus. Nepraėjus mėnesiui D. Česnauskis ant VRK stalo padėjo Tarybos nario mandatą, jo vietą Taryboje užėmė Arūnas Andrijauskas. Pastarasis aktyvioje politikoje išsilaikė truputį daugiau nei metus. Subyrėjus valdančiajai koalicijai iš Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų buvo atleistas I. Motiejūnas. Tad A. Andrijauskui atsisakius mandato į Tarybą sugrįžo buvęs Administracijos vadovas.
Į valdžią atėjusi naujoji koalicija į Savivaldybės administracijos sostą užkėlė Telšių socialdemokratų pirmininką Tomą Katkų. Dėl nesuderinamų pareigų su Savivaldybės tarybos nario darbu naujasis Administracijos direktorius buvo priverstas atsisakyti mandato. Tad į jo vietą Taryboje atkeliavo Remigijus Juška.
Kitas Tarybos nario mandato šioje kadencijoje atsisakęs socialdemokratas buvo Sigitas Motuzas. Laimėjęs Viešvėnų seniūnijos seniūno konkursą dėl nesuderinamų pareigų kaip ir T. Katkus privalėjo pasitraukti iš Tarybos. Jo vietą rajono politikos padangėje užėmė Gitana Ramoškienė.
Pabėgimų būta ir tarp į Tarybą išrinktų „darbiečių“. Pačioje kadencijos pradžioje aktyvią politiką paliko viešosios įstaigos Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktore pradėjusi dirbti Laima Jurytė-Zakarauskienė. Jos vietą Taryboje užėmė Stanislovas Čekanauskas.
Tapęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju su Tarybos nario mandatu atsisveikino Darbo partijos narys Rimantas Adomaitis. Į jo vietą Taryboje atėjo Karolis Andrijauskas.
Šioje kadencijoje Tarybos nario mandatą į direktoriaus pavaduotojo pareigas buvo išmainęs ir Almantas Lukavičius: kadencijos pradžioje pradėjęs dirbti pavaduotoju mandatą užleido pagal partijos Tvarka ir teisingumas iškeltų kandidatų sąrašą išrinktam Martynui Gedvilui. Tačiau koalicijai subyrėjus A. Lukavičius iš pareigų buvo atleistas ir M. Gedvilui atsisakius mandato sugrįžo į Tarybą.