Rugpjūčio 29 dieną prieš Telšių rajono savivaldybės tarybos posėdį rajono meras Tomas Katkus sušaukė spaudos konferenciją, kurioje aptarė pastaruoju metu įvykusius svarbius politinius įvykius – buvusios valdančiosios koalicijos griūtį ir naują jos gimimą.
Giedra AKAVICKIENĖ
„Vardan Lietuvos“ nario juokas ne vietoje ir ne laiku
Rajono vadovas T. Katkus kalbėjo, kad nuspręsta sukviesti žurnalistus norint paskelbti apie įvykusius pasikeitimus. Jis priminė, jog liepos 8 dieną buvo gautas didžiosios koalicijos dalies pareiškimas, kad nebemato daugiau galimybių dirbti su viena iš frakcijų – tai frakcija „Vardan Lietuvos“. Pareiškimu buvo pranešta, kad sutartis, kuri buvo pasirašyta 2023 m., yra nutrūkusi.
Po šito pareiškimo, pasak mero, visa koalicija dar kartą susirinko, pasikalbėjo, kokios tos problemos, ar tikrai nebemato sąlyčio taškų.
„Buvo atėję frakcijos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas ir du nariai. Vienas dalyvavo diskusijoje, o kitas juokėsi. Po to turėjome antrą susitikimą. Išsiaiškinome, kad lieka 13 Tarybos narių, kurie nemato darbo su likusia frakcija“, – teigė T. Katkus.
Po to, kaip pranešė rajono vadovas, suorganizavo susitikimus dėl valdančiosios daugumos. Rugpjūčio 19 dieną buvo pasirašytas valdančiosios daugumos susitarimas.
Meras T. Katkus susirinkusiesiems kalbėjo, kad Lietuvos socialdemokratų partijos Telšių skyriaus frakcijos, Darbo partijos Telšių skyriaus frakcijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Telšių skyriaus frakcijos ir frakcijos „Už Telšius“ Savivaldybės tarybos nariai pasirašė susitarimą, kuriuo sutarė sudaryti valdančiąją daugumą, kuri veiks Telšių rajono savivaldybės taryboje iki 2023–2027 metų kadencijos pabaigos.
„Sutarimu susirašėme ir kitas sąlygas, kokiais mes principais sutinkame dirbti, pasirašėme susitarimą dėl kandidatų, kas siūlo kandidatą į vicemero pareigas, kas – į Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. Šitie susitarimai liko nepakitę nuo praėjusios koalicijos sutarties. Į vicemero pareigas savo kandidatą siūlo koalicija „Geriausias pasirinkimas“, o į Administracijos direktoriaus pareigas – Lietuvos socialdemokratų partijos Telšių skyrius“, – tvirtino T. Katkus.
Antrojo vicemero, kuris buvo anksčiau, nuspręsta neskirti. Tos funkcijos, kurias vykdė vicemerė, išdalytos mero patarėjoms.
Prie valdančiosios koalicijos susitarimų pasirašyta ir daugumos programa, kuri, mero teigimu, iš esmės nesikeičia nuo to, ką buvo sutarę tik sukūrę valdančiąją daugumą, tik pradėję eiti pareigas Savivaldybės tarybos nariai.
Nesutarimai dėl vaiko pinigų
Kaip pabrėžė T. Katkus, diskusijų būta su ankstesniaisiais partneriais, ką jie Administracijoje ir viešojoje erdvėje labai išreiškė, kad jie siūlė vaiko pinigus.
„Jų siūlymas buvo 1 000 eurų už gimusį vaiką. Didžioji koalicijos dalis šitam siūlymui nepritarė, nes jeigu mes šiuo metu turime apie 400 vaikų, būdavo apie 500 gimusių vaikų, tai mums reikėtų išmokėti pusę milijono eurų už gimusius vaikus. Koalicijos partneriai nesutiko su tokiu siūlymu. Tokį kiekį pinigų mes geriau skirkime darželių infrastruktūrai, naujoms grupėms steigti, įrangai atnaujinti darželiuose. Buvo sutarta, kad išmokos toliau bus skiriamos ir jos bus kiek didesnės. Dabar 100 eurų, jeigu vaikas gimė iš kito rajono Telšiuose, ir plius 200 eurų, jeigu – rajono gyventojas. Rajono gyventojas iš viso gauna 300 eurų išmoką, o kito rajono – 100 eurų“, – aiškino rajono vadovas.
Pasak T. Katkaus, tokį susitarimą pavyko pasiekti tuo metu, kur buvo kilęs didžiulis ginčas ir kodėl mes tada negalėjome tos programos ir įgyvendinimo plano pasirašyti taip greitai.
„Tokie koalicijos susitarimai. Koalicijos programą pasirašė 13 Savivaldybės tarybos narių ir meras. Netrukus prasidėsiančiame Tarybos posėdyje koalicijos programa bus pagarsinta ir taps galiojanti. Toks valdančiosios daugumos susitarimas“, – pranešimą baigė meras.
Ginčai dėl infrastruktūros mokesčio
Pasisakė ir kiti koalicijos nariai. Socialdemokratas Saulius Urbonas tvirtino, kad vaiko pinigai nebuvo vienintelis nesutarimų atvejis.
Nesutarimų buvo ir dėl infrastruktūros mokesčio. S. Urbono teigimu, koalicijos partneriai ganėtinai griežtai pasisakė nebandydami rasti kompromiso dėl infrastruktūros mokesčio, kuris yra skirtas tam, kad mieste ir rajone būtų užtikrinta infrastruktūros plėtra.
„Mūsų siūlymas buvo numatyti daugiau lengvatų, pavyzdžiui, jaunoms, daugiavaikėms šeimos, kurios kuriasi, bet ne visiškai panaikinti infrastruktūros mokestį“, – teigė S. Urbonas.
Prie infrastruktūros prisideda Savivaldybė ir tie žmonės, kurie statosi.
„Kaip matome, vyksta chaotiška plėtra į rajono pakraščius ir ten įsikūrę žmonės pradeda reikalauti, kad jiems nutiestų kelią, įvestų elektrą, vandenį, kanalizaciją, kad autobusas važiuotų ir t. t. Šis mokestis šiek tiek drausmina, kad žmonės planuodami savo įsikūrimą įvertintų sąlygas“, – nuomonę išsakė S. Urbonas.
Skyrybas išprovokavo „skvernelininkai“
Socialdemokratas Remigijus Macas prisiminė vietinėje spaudoje paskelbtą straipsnį „Gėdingas konkurentų politinis manevras nesustabdė Agnės ryžto dalyvauti rinkimuose į Seimą“.
„Noriu paneigti tą informaciją, kad gėdingas konkurentų manevras. Nebuvo joks konkurentų susidorojimas, kad ji būtų atleista iš vicemerės posto, tiesiog jų frakcijos („skvernelininkų“ – red. past.) žmonių darbas, su kuriais mes dirbome, kartu privedė prie to, kad mums, deja, teko išsiskirti“, – užgarantavo R. Macas.
Aš soceldemokratais visad šventai tikiu jie niekad nemelavo ir nemeluos. Visi kiti melagei ir vagei