Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva kartu su Telšių muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestru lankėsi Austrijos Respublikos Štirijos federalinės žemės St. Annos am Lavantegg savivaldybėje. Draugystė su šia savivaldybe trunka jau 8 metus, 2008 m. tarp savivaldybių buvo pasirašytas Bendradarbiavimo ketinimų protokolas, 2010 m. birželio 18 d. – Bendradarbiavimo sutartis.
Tradicinė miesto šventė – Oninės
Kasmet St. Annos am Lavantegg mieste vyksta tradicinė miesto šventė – Oninės, į kurią visi gyventojai atvyksta apsirengę tautiniais tirolietiškais drabužiais: siuvinėtais marškiniais, odinėmis kelnėmis, pūstais sijonais ir ryškiaspalvėmis prijuostėmis. Šiais metais Oninės prasidėjo šv. Mišiomis ir iškilminga procesija. Vėliau vyko šventė didžiulėse lauko pavėsinėse, kuriose visi St. Annos am Lavantegg gyventojai ir svečiai linksminosi, skanavo nacionalinių patiekalų, klausėsi instrumentinių ansamblių atliekamos muzikos, tiroliečių melodijų.
Šventės metu Savivaldybės meras V. Kleiva pasveikino St. Annos am Lavantegg bendruomenę, pristatė Lietuvos Oninių tradicijas ir įteikė dovanų – naminės duonos kepalą, medaus statinaitę ir rugių puokštę. Telšių muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras padovanojo koncertą. Orkestras pasirodė puikiai, sulaukė daug pagyrimo žodžių bei aplodismentų. Nuo 1997 m. kolektyvui vadovauja Robertas Surblys. 2010 m. šis pučiamųjų instrumentų orkestras tapo „Aukso paukštės“ laureatais ir buvo nominuotas kaip „Ryškiausia Lietuvos žvaigždė“.
Kopimas į Zirbitz kalną
Jau tapo tradicija, atvykus į St. Annos am Lavantegg miestą, kopti į Alpių kalnus. Šį kartą meras Josef Moitzi pakvietė lipti į Zirbitzkogel kalną (aukštis – 2 396 m). Kopti nebuvo lengva, tačiau minčių pasiduoti nekilo nė vienam pirmą kartą į tokią kelionę išvykusiam Telšių muzikos mokyklos atstovui. Visi sėkmingai pasiekę kalno viršūnę, sudainavo lietuvių liaudies dainą „Ant kalno mūrai“. Kelionė paliko neišdildomą įspūdį, lipant žemyn, akį traukė nuostabūs kalnų ežerų vaizdai, miškai, vietinės fermos bei kalnai.
Vakare meras J. Moitzi pakvietė vykti į didžiausią Austrijos planetariumą, kuris įkurtas centrinėje Judenburgo miesto aikštėje, 75 metrų aukščio bokšte. Tai vienas iš 10 moderniausių planetariumų pasaulyje.
Ekskursija po apylinkes
Paskutinę vizito Austrijoje dieną St. Annos am Lavantegg miesto bendruomenė pakvietė pasižvalgyti po apylinkes. Telšių rajono savivaldybės delegacijos nariai aplankė 1894 m. tyrinėtojų ekspedicijos atrastą Lurgrotte urvą. Lydimi gido, telšiškiai įveikė 1 km ilgio trasą, esančią 250 m gylyje po žeme.
Vėliau delegacija pabuvojo lipizanerių veislės žirgų žirgyne. XVI a., Habsburgų dinastijai valdant Ispaniją ir Austriją, reikėjo stipraus, bet vikraus arklio kavalerijai ir aukštojo išjodinėjimo mokykloms. 1562 m. Habsburgų imperatorius Maksimilianas II Austrijoje įkūrė ispaniškų žirgų žirgyną, o vėliau jo brolis Čarlzas II Slovėnijoje, Lipicoje, įkūrė panašų žirgyną, nuo kurio ir kilo veislės pavadinimas. Lipizaneriai buvo išvesti kryžminant vietinius Kraso arklius su Neapolio, Ispanijos, Vokietijos ir Danijos žirgais. 1920 m. Piberio žirgynas Austrijoje tapo pagrindiniu žirgų, naudotų Vienoje, centru. Veisimas buvo labai kruopštus, atrenkami buvo tik geriausi, pasirodydavę Vienos jojimo mokykloje. Įdomu tai, kad lipizaneriai paprastai gimsta juodbėri, bėri ar tamsiai pilki, bet iki 6–10 metų amžiaus tampa balti. Kas 3 metus vienas arklys nepabąla, ir tai laikoma sėkmės ženklu.
Ekskursija po apylinkes baigėsi netoli Vienos įkurtuose Šionbruno rūmuose. Barokinio stiliaus imperatorių vasaros rezidencija statyta XVIII a. viduryje. Šalia rūmų parko yra vienas seniausių pasaulyje zoologijos sodų. 1996 m. Šionbruno rūmai įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Telšių rajono savivaldybės inf.
Meras dalyvavo šventėje, ar daugiau jis nieko nesugeba?
„….pristatė Lietuvos Oninių tradicijas ir įteikė dovanų….“ O kokios tos Oninių tradicijos Lietuvoje? Beje, kokie „nemokšos“ buvo Mileikienė, Radavičius ir kt, kad šių neva tai Oninių tradicijų nepristatė austrams ( telšiečių delegacijos jau n-tąjį kartą vyksta pas minimus austrus)
kas nenorės na šarom pakeliauti? o ypač iš partijos, kol tebėr valdžioje… ir keliauji, ir alga eina. dirbt nereikia, gyvenk ir žvenk