
Pokyčiai Telšių lopšelyje-darželyje „Žemaitukas“: vyksta remontas, atliekamas kapitalinis virtuvės atnaujinimas, montuojama šiuolaikiškiausia virtuvės įranga. Nuo šių metų rugsėjo 2 dienos šią ugdymo įstaigą lankantys darželinukai bus maitinami ekologiškai – produktai bus perkami iš ekologinių ūkių ir ūkininkų, o maistas bus gaminamas čia pat darželio virtuvėje.
Ugdymo įstaigos direktorė Edita Andrijauskienė didžiuojasi pokyčiais ir tvirtina, jog darbai vyksta sklandžiai, pagal numatytą grafiką – visa tai atlieka puiki komanda.
Septyniasdešimt darželių Lietuvoje vaikus jau maitina ekologiškai. Telšių rajone pirmasis startuoja darželis-lopšelis „Žemaitukas“.
Aurelija SERVIENĖ
Naujovės darželyje
Mintis apie ekologišką maitinimą lopšelyje-darželyje „Žemaitukas“ direktorei E. Andrijauskienei pradėjo kirbėti dar prieš porą metų. Jau tada ji garsiai kalbėjo apie savo norą, kad vaikai darželyje valgytų kokybišką ir gerą maistą.
Direktorė atviravo, jog ši mintis jai kilo ne be priežasties. Ji visada buvo už sveiką mitybą, taip buvo auklėjama ir šeimoje. Jos močiutė, baigusi smetonišką kulinarijos mokyklą, visada skaniai maitino šeimą, todėl maistas jų namuose buvo labai svarbus. Ši patirtis ir paskatino E. Andrijauskienę siekti, kad darželio vaikai gautų kokybišką maistą. Ji įsitikinusi, jog maistas yra labai svarbus, ir norėjo viską keisti kardinaliai: „Maistas turi būti kaip vaistas, jis turi būti kokybiškas ir geras.“
Taip ir prasidėjo kelionė į ekologišką mitybą. Reikėjo daug visko išsiaiškinti ir susigaudyti. Vyko nuolatinės konsultacijos, susitikimai, skaičiavimai. Kadangi darželyje buvo perkama maitinimo paslauga, natūralu, kad įrengiant virtuvę atsirado daug naujų iššūkių. Tačiau viskas pavyko ir dabar judama pirmyn.
Direktorė daug konsultavosi su Plungės darželiu „Rūtelė“, su kuriuo dabar bendradarbiauja, vyko į Lietuvos ekologinių ūkių kooperatyvo organizuojamą konferenciją, kurioje savo patirtimi dalijosi darželiai, antrus metus maitinantys vaikus ekologiškais produktais.
Buvo daug ieškojimų ir konsultacijų. Jei kas dabar paklaustų jos nuomonės, direktorė patartų viską daryti lėčiau, nes vadovas yra atsakingas ir už kitus darbus, tad laikotarpis buvo gana įtemptas. Visi kiti reikalai niekur nedingsta ir visi darbai turi būti atliekami laiku.

Meniu sudarytas, komanda pasiruošusi
Šiandien, pasak direktorės, darbui jau pasiruošusios trys virėjos, tačiau dar reikės priimti naują darbuotoją – sandėlininką. Meniu taip pat jau yra patvirtintas ir pritarimas gautas.
Jį sudarė ne vienerių metų vaikų maitinimo patirtį turintys specialistai iš įmonės „Santus cibus“.
Direktorė patikino, kad ekologiškas maistas bus tikrai įvairus. Vaikai gaus kokybiškos mėsos, žuvies, grūdinių kultūrų patiekalų. Taip pat valgys košes, pagardintas šaldytomis uogytėmis, lazaniją, balandėlius, kibinukus, lėto virimo jautieną ir panašiai. Bus labai atsižvelgiama į sezoniškumą – kokios daržovės ir uogos tuo metu derės. Rudenį vaikai bus lepinami moliūgų patiekalais.
Žinoma, bus pasirūpinta ir alergiškais vaikais – jiems bus pritaikytas specialus meniu.
Taip pat planuojama įtraukti vaikus į šį procesą, daug kalbėti apie gerą maistą, organizuoti paskaitas tėveliams apie sveikos mitybos svarbą. Ir patys darbuotojai planuoja valgyti darželio valgykloje.
Greit – įkurtuvės
Virtuvės patalpose vyksta paskutinieji darbai – baldai jau nupirkti, belieka juos sumontuoti. Naujoje virtuvėje bus įrengta moderniausia virtuvės įranga. Direktorė šmaikštavo, kad jų virėjoms tikrai nereikės rankomis skusti bulvių.
Patalpose taip pat ruošiama nauja darbo vieta sandėlininkui, nupirktas kompiuteris ir baldai. Sandėlininkas pagal savaitės meniu užsakys produktus, o speciali programa pagal vaikų skaičių paskaičiuos, kiek produktų reikės.
60 procentų produktų (mėsa, grūdinės kultūros, pienas ir kt.) maisto gamybai planuojama įsigyti iš ekologiškų šaltinių, o likusius 40 procentų – iš ūkininkų. Pasak direktorės, produktų tiekėjai buvo kruopščiai atrinkti, visi ekologiniai ūkiai turi turėti sertifikatus. „Labai smagu, kad mes atliepiame savo gamtosauginio darželio kryptį“, – teigė direktorė.
Buvo daug iššūkių
Darželis buvo pastatytas 1987 metais ir nuo tada virtuvės patalpos nebuvo remontuotos. Tad pradėjus virtuvės remonto darbus tikrai buvo daug iššūkių. Direktorė pasidžiaugė skiriamu Savivaldybės dėmesiu, kad jai tikrai rūpi, kas čia vyksta: „Tikrai jaučiame jų dėmesį, palaikymą ir džiaugiamės, kad gavome lėšų. O kaip mums pavyks, pasidalysiu su kolegomis.“
Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu 100 tūkst. eurų yra skirta virtuvės įrangai, o remonto darbams – 50 tūkst. eurų.
Maitinimą gaus 240 vaikų
„Aš esu labai suinteresuota, kad viskas būtų padaryta kaip reikiant. Darbai yra prižiūrimi, stengiamės ir darome kaip sau“, – tikino E. Andrijauskienė. Atsigręždama į nuveiktus darbus, ji sakė, jog labai didžiuojasi darželio kolektyvo nariais, kurie yra savo srities specialistai. „Didžiuojuosi čia dirbančiu kolektyvu, kuris tikrai daug prisidėjo, neskaičiuodamas savo valandų. Visi laukiame rugsėjo 2-osios ir jau kirpsime atidarymo juostelę“, – kalbėjo pašnekovė.
Darželyje bus maitinama 240 vaikų. Mokestis už darželį pasikeitus maitinimui neturėtų ženkliai išaugti. Prisidės 1 euras už vaiką per dieną, kuris bus kompensuojamas iš Europos Sąjungos. Papildomai bus teikiama Nacionalinei mokėjimo agentūrai paraiška gauti ekologinei mitybai kompensaciją. Vaikui per mėnesį bus iki 26 eurų.
Džiuginantys pokyčiai
Pasak direktorės, „Žemaitukas“ išgyvena gražiausias dienas – čia ugdomi nuostabūs vaikai ir dirba puikūs specialistai. Labai smagu, jog jau keletą metų čia puikiai jaučiasi vaikai, turintys specialiųjų ugdymosi poreikių, lankantys jiems įkurtą grupę. Jiems sudarytos puikios sąlygos. Teikiama specialioji pagalba, įrengtas sensorinis kambarys.
Tačiau svajonių, žinoma, yra visokių. Įgyvendinus šiandienos darbus, ši komanda tikrai nežada sustoti. Planuose yra įrengti dvi sporto aikšteles – krepšinio ir futbolo – bei jas apjuosti bėgimo takeliu.
Galėtų atsirasti ir lauko grupė, apie kurią vis dažniau klausinėja jauni tėveliai, grįžę iš užsienio. Beje, darželis jau yra įsirengęs saulės elektrinę, tad kodėl gi gamtosauginiame darželyje negalėtų atsirasti ekologinis daržas ar gėlynas?
Direktorė sakė, kad svajonių jai niekada netrūks, kaip ir jų palaikytojų: „Ateitis parodys, kaip gyvensime toliau.“
Šiandieniniai vaikai
Direktorė įsitikinusi, jog šiandieniniai vaikai yra puikūs: „Vaikas turi savo charakterį, jis gimsta asmenybė ir labai priklauso nuo to, kaip jį augins tėvai ir kokių kompetencijų įgys darželyje. Mūsų siekis, kad vaikas gerai jaustųsi.“ O asmeninis direktorės noras yra, kad kiekvienas vaikas būtų skautas, kad jis mokėtų išgyventi bet kokiomis sąlygomis, nes ji pati nuo 2001 m. yra skautų gretose.
Be džiaugsmų, patiriamų darželyje, direktorę dar labai geromis emocijomis apdovanoja Telšių rajono lopšelių-darželių vadovų draugiškumas, vienybė ir palaikymas. Nors kiekvienas darželis yra skirtingas, tačiau jų vadovų vienybė labai vertintina.