Telšių „Viltis“ nariai mažina neįgaliųjų socialinę atskirtį, skatina sutrikusio intelekto žmonių, jų tėvų/globėjų socialinę integraciją. Vykdomas neįgaliųjų socialinių ir savarankiškų gyvenimo įgūdžių ugdymas, palaikymas ar atkūrimas, meninių bei kitų gebėjimų lavinimas.
Pavasarį sulaukėme kvietimo dalyvauti NVO labdaros mugėje, kuri vyko Katedros aikštėje, Telšiuose. Mugės metu turėjome galimybę pristatyti visuomenei savo sukurtus ir pagamintus išskirtinius suvenyrus, pavaišinti visus pačių keptais sausainiais. Ugdytiniai, ruošdamiesi mugei, daug piešė, lipdė, klijavo, aplikavo, marmuravo, kūrė fantastiškus darbelius, taikydami enkaustikos techniką. Į savo darbelius įdėjo daug pastangų, šilumos, meilės, kruopštumo ir kantrybės.
Birželio pradžioje vykome į Vilnių, nes buvome pakviesti VŠĮ „Vilties akimirka“ į meninių darbų ir fotografijos parodą „Žvilgsnis į gamtą“. Parodos metu neįgalieji, darbuotojai ir savanorių atstovai dalijosi patirtimi meninės raiškos srityje. Ugdytiniai atskleidė savo kūrybiškumą, išreiškė jausmus, išlaisvino užslopintas emocijas, patyrimus aktyvioje bendroje kūrybinėje veikloje – tai suteikė pozityvių jausmų. Skatinamas bendravimas kūrybiniame procese palengvina adaptaciją kolektyve bei visuomenėje. Po parodos turėjome galimybę aplankyti Europos parką, Trakus. Pasidžiaugėme nuostabiais kūriniais, esančiais gamtos prieglobstyje, Trakų pilies didybe, paskanavome tradicinių to krašto kibinų.
Birželio pabaigoje vykome į Rusnę, Klaipėdą. Pasisėmėme meninio įkvėpimo, grožėdamiesi Rusnės, Nemuno deltos apylinkėmis, Kaimo turizmo sodyba, stebėjome paukščius, Klaipėdoje gėrėjomės kruizinių ir karinių laivų terminalu. Patirtus įspūdžius perteiksime, naudodami įvairias technikas, darbuose ir suruošime parodėlę.
Šaunu dar ir tai, kad Telšių „Viltis“ bendrauja su tarptautine AIESEC studentų organizacija, kurios atstovai liepos 2 dieną apsilankė pas mus. AIESEC – tai tarptautinis tinklas, skirtas jauniems žmonėms, kurie siekia atrasti ir vystyti savo potencialą bei įgūdžius, nori pažinti kitas kultūras, išmokti suprasti ir priimti žmones su skirtinga pasaulėžiūra, mąstymu, sveikatos būkle. Grupė jaunų studentų – savanorių iš pačių įvairiausių pasaulio kampelių (Italijos, Meksikos, Kinijos, Portugalijos, Filipinų, Lenkijos) – su Telšių „Viltis“ projekto dalyviais, Vaikų su negale centro ugdytiniais dalijosi patirtimi meninio užimtumo srityje: muzikavo, žaidė, piešė. Labai įdomi veikla vyko visą dieną, netrukdė net kalbos barjeras. Visi patyrė pačių geriausių emocijų, naujų įspūdžių. Kiekvienas turėjo puikią galimybę parodyti individualią meninę saviraišką.
Kad savarankiškas gyvenimas, meninis ir kūrybinis darbas būtų kokybiškesnis, reikalingos lėšos įvairioms naujoms priemonėms, medžiagoms bei technikai įsigyti, norint dalyvauti parodose, rengti keliones. Tą galimybę suteikia būtent dalyvavimas šiame projekte.
Mūsų supratimu, svarbus ne tik rezultatas, bet ir pats kūrybos procesas, dalyvavimas projekte, leidžiantis neįgaliems asmenims būti užimtiems, pasijusti visaverčiais, savarankiškais žmonėmis ir įgyti daugiau gyvenimiškos patirties. Smagu, kad mokame ir galime ne tik dirbti ir gyventi tuo, ką darome, bet ir paskatinti kitus bendrauti, kurti, draugauti, stiprinti ryšį su sveikaisiais, mažinant socialinę atskirtį.
Jolanta Mikienė ir Loreta Stancelienė