Antradienį posėdžiavusi Antikorupcijos komisija planavo aptarti visus vakarykščiame Savivaldybės tarybos posėdyje priimtų sprendimų projektus ir įvertinti juos antikorupciniu požiūriu. Bet kąsnis, matyt, buvo per didelis ir komisijos nariai jo čiupti nesiryžo. Tačiau nutraukti tyrimą dėl galimos didesnės korupcijos rizikos Regioninėje Telšių ligoninėje jėgų užteko.
Aistas MENDEIKA
„Tyrimas baigtas, bylą – į archyvą“, – po vienbalsiai priimto Antikorupcijos komisijos narių sprendimo užbaigti tyrimą dėl galimos korupcijos rizikos Regioninėje Telšių ligoninėje reziumavo komisijos pirmininkas Algirdas Bacevičius.
Tyrimas buvo pradėtas atsižvelgiant į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atlikto patikrinimo išvadas, kuriose pažymima, jog ligoninei vykdant viešųjų pirkimų procedūras gali būti didesnė rizika atsirasti korupcijos atvejams. Tarnyba taip pat pateikė savo rekomendacijas, kurias įgyvendinus ši rizika sumažėtų.
Pasak Antikorupcijos komisijos pirmininko A. Bacevičiaus, į posėdį buvo pakviesta ir ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė, tačiau ji neatvyko.
„Mes turime teisę pakviesti Savivaldybės įstaigų vadovus. Norėjau užduoti ligoninės direktorei keletą klausimų. Gaila, kad direktorė atsisakė atvykti į posėdį. Tikriausiai nesame solidi komisija. Neatsiuntė ir atstovo“, – sakė A. Bacevičius.
Antikorupcijos komisijos pirmininko A. Bacevičiaus rašte, vadinamajame skunde komisijai, kuriuo prašoma pradėti tyrimą, rašoma:„Kaip teigiama STT ataskaitoje, Regioninėje Telšių ligoninėje vykdant viešuosius pirkimus vyksta šie procesai: viešųjų pirkimų planavimo etape neužtikrinamas skaidrumo principo įgyvendinimas; galima rizika, kad pirkimų iniciatorius, atlikdamas rinkos tyrimą, galėtų nepaisyti pirkimo plane patvirtintų duomenų ir susitarti su tam tikru tiekėju bei nekeičiant pirkimo plano inicijuoti pirkimą, jo metu fiksuoti didesnę arba tam tikram tiekėjui palankesnę perkamo objekto kainą; dokumentais nepagrįsti kai kurie atvejai vertintini kaip korupcijos rizika; neargumentuoti, fragmentiški ir skubotai vykdomi pirkimai (pirkimų procedūros) kelia korupcijos riziką; situacija, kai ne ligoninė, bet paramos teikėjas gali spręsti dėl paramos dokumentų rengimo, yra ydinga, suteikia plačias diskrecijos ribas paramos teikėjui, vienasmeniški vadovo sprendimai dėl paramos lėšų naudojimo yra paremti subjektyvia vadovo nuomone, kuria gali būti siekiama tam tikrų asmenų palankumo, turinčio reikšmės korupcijos rizikos veiksnių atsiradimui; neaišku, kuo remdamasi VšĮ Regioninei Telšių ligoninei UAB „KRKA Lietuva“ skyrė 500 Eur paramą, kuri buvo panaudota iš dalies išlaidoms finansuoti vienos gydytojos užsienio komandiruotės; VšĮ Regioninės Telšių ligoninės interneto svetainėje nėra informacijos apie paramos teikimą, gavimą ir naudojimą.“
Vis dėlto dėl Antikorupcijos komisijos pradėto tyrimo ligoninės vadovai neliko abejingi – atsiuntė išsamų atsiliepimą į skundą.
„Pirmiausia norima aiškiai deklaruoti tai, kad ligoninė šiuo atsiliepimu neketina pasisakyti dėl skundo pirmoje pastraipoje pateiktų teiginių / frazių, kurias pareiškėjas, kaip jau galima suprasti, tiesiogiai paėmė iš korupcijos rizikos analizės išvados konteksto. Tokios pozicijos laikomasi dėl to, kad visa medžiaga, pagal kurią buvo parengta korupcijos rizikos analizės išvada, jau yra / buvo įvertinta pačios Specialiųjų tyrimų tarnybos, kuri, kaip žinome, yra pagrindinė Lietuvos institucija, formuojanti antikorupcinę politiką ir, esant pagrindui, pati tirianti korupcines veikas. Šiuo atveju, kaip jau minėta, daugiau kaip pusantrų metų trukęs korupcijos rizikos analizės procesas pasibaigė po to, kai ligoninė ištaisė / įgyvendino Specialiųjų tyrimų tarnybos nustatytus trūkumus / pasiūlymus“, – teigiama direktorės J. Seiliuvienės pasirašytame rašte.
Iš ligoninės Antikorupcijos komisijos gautame rašte taip pat paaiškinama, kaip buvo ištaisomi STT nustatyti trūkumai.
„Bandoma tirti tai, kas jau ištirta“, – rašte konstatavo J. Seiliuvienė.
Be to, išsakoma ir ligoninės vadovų nuomonė dėl komisijos pirmininko, kaip skundo autoriaus, teisės dalyvauti komisijos pradėtame tyrime.
„Kadangi komisijos pirmininkas ir pareiškėjas yra vienas ir tas pats asmuo, manytina, jog, siekiant atlikti objektyvų tyrimą, Algirdas Bacevičius turėtų būti nušalinamas / nusišalinti ne tik nuo komisijos pirmininko pareigų, bet ir nuo darbo komisijoje, kol bus nagrinėjamas skundas ir atliekamas tyrimas“, – rašoma ligoninės atsiliepime.
Tačiau Antikorupcijos komisijos pirmininkas nusprendė pats nenusišalinti nei nuo vadovavimo komisijai, nei nuo dalyvavimo tyrime, o kiti komisijos nariai tikriausiai irgi nematė reikalo jį nušalinti.
„Siūlymas nusišalinti – jų (ligoninės, – red. past.) gynybinė pozicija. O neateidami į posėdį ligoninės vadovai parodo mums nepagarbą“, – savo nuomonę išsakė A. Bacevičius.
Komisijos pirmininko nušalinimo ar nenušalinimo tema tapo neaktuali apie savo nuomones pradėjus kalbėti kitiems komisijos nariams.
„Siūlyčiau tyrimą nutraukti, nes STT nustatyti trūkumai ištaisyti, nematau pagrindo tęsti tyrimą“, – sakė komisijos narys Mantas Serva.
„Viskas labai aiškiai paaiškinta“, – teigė jo kolegė Gabrielė Narmontaitė, kuriai pritarė ir komisijos narys Rolandas Ladyginas.
Trijų komisijos narių nuomonei nutraukti tyrimą pritarus ir komisijos pirmininkui A. Bacevičiui, nuspręsta apie korupcijos riziką ligoninėje daugiau nekalbėti. Bent jau kol kas.