„Sidabriniai balsai“ – kamerinio vokalinio žanro olimpiada, kurios siekis – puoselėti kamerinės vokalinės muzikos žanrą ir skatinti jo atlikėjus. Tai didžiausias šalies vokalinių ansamblių ir solistų konkursas, kurį organizuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras. 1971 m. šie renginiai gavo konkurso statusą ir yra organizuojami kas penkerius metus. „Sidabriniai balsai“ vyksta trimis turais – vietinis, regioninis ir respublikinis.
Didžiausiame šalies vokalinių ansamblių ir solistų konkurse „Sidabriniai balsai“ dalyvavo rekordiškai daug dalyvių – atrankų turuose pasirodymus rengė per 300 kolektyvų. Gruodžio 8 dieną vykusiame konkurso baigiamojo etapo posėdyje paskelbti „Sidabrinių balsų“ laureatai, kuriuos komisija vertino pagal atlikimo meninį lygį, programos originalumą, sceninę kultūrą.
Šis dar 2019 m. prasidėjęs „Sidabrinių balsų“ konkursas dėl pandemijos buvo perkeltas į 2021-uosius ir po pertraukos įvyko virtualioje erdvėje. Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamo konkurso dalyvius vertino ir nugalėtojus rinko kompetentinga komisija: Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Choro dirigavimo katedros prof. Dainius Puišys, Džiazo mokyklos meno vadovas, kompozitorius Artūras Novikas, choro dirigentai Kęstutis Jakeliūnas ir Danguolė Beinarytė, komisijos pirmininkė – choro dirigentė, vokalinės studijos „Kivi“ vadovė Danguolė Aukselienė.
Aurelija Servienė
Kamerinių ansamblių grupėje iš 14 dalyvavusių kolektyvų baigiamajame etape Telšių kultūros centro vokalinės-instrumentinės grupės „Gramofonas“ vokalinis tercetas – Monika Stripeikienė, Sergėj Simonenko ir vadovas Robertas Tekorius – pelnė trečiąją vietą ir tapo pirmojo laipsnio laureatu.
„Gramofonas“ susikūrė 2001 metais Telšių kultūros centre ir yra suburtas iš profesionalų, todėl jų žanras plataus spektro, kuriame persipina populiariosios ir senosios estrados dainos, plokštelių ir kaimiška muzika. Per gyvavimo metus repertuare sukaupę nemenkai kūrinių, aktyviai koncertuoja ne tik Telšiuose ir Telšių rajone, bet ir įvairių Lietuvos miestų, miestelių šventėse – Žemaitijos regiono liaudiškos muzikos kapelų šventėje „Jurgelio valsas“, Klaipėdos Jūros šventėse, Joninėse, LRT rengiamose laidose „Duokim garo“ ir „Gero ūpo“. „Gramofonas“ – nuolatinis Telšių miesto dainų švenčių ir kitų reikšmingų renginių vokalinių kolektyvų akompaniatorius. Šių metų rudenį kolektyvas paminės 20 metų sukaktį koncertu.
Konkurse neliko nepastebėta ir Telšių kultūros centro solistė Ernesta Dargužienė, kuri solistų grupėje įvertinta antrojo laipsnio diplomu.
E. Dargužienė yra Telšių kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Mastis“ meno vadovė. Šiame kolektyve dainų, muzikos ir šokio sinteze puoselėjama ir skleidžiama lietuvių tautinio meno kultūra, pasididžiavimas savo tėvynės kultūros paveldu. Ilgaamžis, 68 metus gyvuojantis, tradicijas ir gausų atlikėjų būrį išlaikęs kolektyvas, prieš metus prie jaunimo šokėjų grupės sukūręs vaikų šokių grupelę „Masčiukai“, jungia net 70 dainininkų, šokėjų, instrumentalistų. Taip pat Ernestos iniciatyva 2007 metais įkurta Telšių kultūros centro dainavimo studija „Šaltinis“, kurioje solinio dainavimo paslapčių mokosi 25 įvairaus amžiaus moksleiviai. „Šaltinis“ – nuolatinis tradicinių Telšių kultūros centro organizuojamų renginių dalyvis, kuris nuolatos atnaujina repertuarą ir pasirodo visose miesto šventėse, įvairiuose festivaliuose bei konkursuose, tokiuose kaip „Dainų dainelė“.
Laisvu laiku ir savaitgaliais Ernesta kaip vargonininkė tarnauja Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje, kurioje gyvuoja keturi sekmadienio šv. Mišių chorai, kuriems ji vadovauja.
Respublikiniame solistų ir vokalinių ansamblių konkurse „Sidabriniai balsai“ antrojo laipsnio diplomą pelnė Telšių rajono savivaldybės Varnių kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Gaivi tėkmė“ (vadovė Alma Pažemeckienė).
Varnių kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Gaivi tėkmė“ susikūrė 2017 m. Jis koncertuoja Telšių rajone ir už jo ribų. Dalyvauja visuose kultūros centro organizuojamuose renginiuose: valstybinių švenčių ir įžymių datų paminėjimo koncertuose, kalendorinėse, pramoginio ir kitokio pobūdžio šventėse ir kt.
2017-aisiais „Gaivi tėkmė“ dalyvavo Telšių kultūros centro rengtoje šventėje-konkurse „Susitikime dainoj“ ir pelnė antrojo laipsnio diplomą, o 2019-aisiais – pirmojo laipsnio diplomą.
2019 ir 2020 m. kolektyvas koncertavo Žemaitijos regiono vokalinių ansamblių festivalyje „Atsiliepk dainoj“ Kaltinėnuose.
Ansamblio repertuare vyrauja lietuvių kompozitorių ir lietuvių liaudies dainų išdailos.
„Sidabriniuose balsuose“ trečiojo laipsnio diplomu apdovanotas Luokės kultūros centro vyrų duetas (vadovas Algirdas Stankus).
Neseniai susikūrusiame duete dainuoja Luokės kultūros centro darbuotojas Algirdas Stankus ir Justinas Pulkis iš Užvenčio.
Pirmą kartą duetas Luokėje pasirodė 2021-ųjų lapkričio pabaigoje tradiciniame romansų vakare „Romanso romantika“. Tikimasi, kad šių vyrų balsai renginiuose suskambės dar ne kartą.
Konkurse „Sidabriniai balsai“ antrojo laipsnio diplomas įteiktas Tryškių kultūros centro moterų vokaliniam ansambliui „Mondriuoses“ (vadovė Lilijana Petraitytė).
Tryškių kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Mondriuoses“ susikūrė 2007 metų pabaigoje, kai Telšių muzikos mokyklos Tryškių skyriaus mokytojos ruošė vaikus artėjančiam advento koncertui – jų mamos nusprendė, kad ir pačios nori padainuoti. Pasirodymas advento vakaro metu buvo toks sėkmingas, jog moterys nusprendė pratęsti savo „muzikinę karjerą“. Muzikinio išsilavinimo neturinčios moterys, padedamos kolektyvo vadovės Lilijanos Petraitytės, netruko perprasti vokalinio dainavimo gudrybes ir vieną po kitos ruošė naujas programas, kuriomis per įvairius renginius džiugino ne tik tryškiškius, bet ir aplinkinių gyvenviečių žmones. Iš tokio užsidegimo veiklai bei jaunatviško maksimalizmo ir kilo žemaitiškas ansamblio pavadinimas – „Mondriuoses“.
2012 metais, švęsdamos savo veiklos penkmetį, „Mondriuoses“ įrašė savo pirmąjį kompaktinį diską „Dainuok, širdie, gyvenimą!“.
2017 metų lapkričio 24 dieną Tryškių kultūros centro moterų vokalinis ansamblis „Mondriuoses“ savo gerbėjus, artimuosius ir draugus pakvietė į jubiliejinį koncertą. Dešimtmečio sukaktį minintis ansamblis sulaukė svečių – kolegų dainininkų ir muzikantų. Jie kartu su vakaro šeimininkėmis žiūrovams padovanojo nepamirštamą, nostalgija alsuojančią kelionę po romansų pasaulį, o sukaktį švenčiančio kolektyvo narės buvo pasidabinusios XX a. pradžios apdarais, atliko to laikotarpio programą.
Ansamblis koncertuoja visoje šalyje, yra lankęsis įvairiausiuose Lietuvos kampeliuose. Atlieka ne tik romansų programą, bet turi paruošęs ir kitokio žanro dainų programą, kuri tinka konkursuose, miestelio šventėse ar vakaronėse.
Kasmet „Mondriuoses“ dalyvauja Telšių rajono savivaldybės kultūros centro rengiamame konkurse „Susitikime dainoj“ ir jau trečius metus iš eilės pelno pirmojo laipsnio diplomą. Ansamblį sudaro dešimt moterų, bet dažnai jį instrumentais papildo Tryškių kultūros centro direktorius Egidijus Einikis, padėdamas akompanuoti kolektyvui.