Į „Telšių ŽINIŲ“ redakciją kreipėsi Nevarėnų seniūnijos gyventoja, kuri skundėsi, kad vaikai, gyvenantys Nevarėnuose ir lankantys mokyklas Telšiuose, už važiavimą namo autobusu turi mokėti pinigus. Nemokamai mokiniai galėtų grįžti nebent su UAB Telšių autobusų parko autobusu, važiuojančiu jiems nepatogiu laiku. Pamokoms užsitęsus, vaikams nelieka kitos galimybės, kaip tik važiuoti su UAB Mažeikių autobusų parko transportu, kuris nemokamos pavėžėjimo paslaugos nevarėniškiams neteikia.
Savivaldos atstovai aiškino, kad tokia situacija susidaro todėl, kad Telšių rajono savivaldybė nėra pasirašiusi sutarties su Mažeikių autobusų parku. O kodėl tai nepadaroma ir pinigai mokami neteikiantiesiems paslaugos – Telšių autobusų parkui?
Monika KRIŠČIŪNAITĖ
Pinigai mokami – paslaugos nėra
Nevarėnų miestelyje esanti mokykla teikia tik pagrindinį, 10 klasių išsilavinimą, todėl mokiniai, norintys įgyti vidurinį išsilavinimą, važiuoja į Telšiuose esančias gimnazijas.
Telšių rajono savivaldybės biudžeto lėšomis
pavežami 33 Nevarėnų seniūnijoje gyvenantys ir Telšiuose besimokantys mokiniai. 18 iš jų gyvena Nevarėnų miestelyje. Nemokamai šiuos vaikus veža Telšių autobusų parkas, su kuriuo Savivaldybė yra pasirašiusi sutartį. Tačiau nevarėniškiai mokiniai, jų tėvai piktinasi, kad ši firma nesugeba tenkinti visų mokinių poreikių, o pinigai jai mokami. Ir tokia situacija yra jau ne vienerius metus.
Autobusas, važiuojantis kryptimi Nevarėnai–Telšiai, mokinius kasryt paima 7.20 val. Nuvažiuojant, atrodytų, didesnių problemų nekyla, vaikai į Telšius atvyksta laiku, į pamokas nevėluoja. Tačiau kai norima grįžti namo, susidaro keblesnė padėtis. Mat paskutinis Telšių autobusų parko autobusas į Nevarėnus iš Telšių išvažiuoja 13.40 val. Į šį autobusą spėja nebent šešias pamokas ir mažiau turintys bei netoli autobusų stoties ar tarpinių stotelių esančiose gimnazijose besimokantys mokiniai. O kaip elgiasi moksleiviai, beveik kasdien turintys po 7 pamokas, lankantys būrelius?
Jiems lieka galimybė grįžti tik su Mažeikių autobusų parko autobusais, iš Telšių išvažiuojančiais 15.10 bei 18 valandomis. Ši kelionė vaikams kainuoja tiek pat, kiek ir visiems kitiems keleiviams, nes važiuojant kito rajono autobusų parko transportu jų pažymėjimai negalioja ir jokios lengvatos netaikomos. Už kelionę iš Telšių iki Nevarėnų mokiniai kaskart moka 4 litus.
Nežinojimas atleidžia nuo atsakomybės?
Paklausta, kodėl nevarėniškiai mokiniai turi mokėti už kelionę namo, Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė teigė su šia problema anksčiau nesusidūrusi. Vedėja įsitikinusi, kad įstatymiškai kaime gyvenantys vaikai už važiavimą į gimnaziją ir atgal neturėtų mokėti. Pagal Švietimo įstatymą, mokinys į atitinkamą ugdymo programą vykdančią mokyklą mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu nemokamai vežamas Transporto lengvatų įstatymo nustatytą atstumą. Pastarajame teisės akte reglamentuojama, kad kaimuose ir miesteliuose gyvenantiems bendrojo ugdymo programas vykdančių mokyklų 9–12 klasių (gimnazijų 1–4 klasių) mokiniams, į mokyklą važiuojantiems iki 40 km atstumu, pavėžėjimas turi būti nemokamas. Tik 1–8 klasių mokinių pavėžėjimas kompensuojamas iki toliau kaip 3 kilometrai esančios artimiausios atitinkamą bendrojo ugdymo programą vykdančios mokyklos.
Pasidomėjusi esama situacija, vedėja paaiškino, kad miesto gimnazijas lankantys vaikai iš Nevarėnų, važiuodami su Mažeikių autobusų parko autobusu, turi mokėti todėl, kad su šia įstaiga Savivaldybė nėra pasirašiusi sutarties. Tačiau kodėl tai nepadaroma, D. Mažeikienė atsakymo neturėjo. „Jei bus poreikis, transporto komisija svarstys dėl sutarties sudarymo“, – tik tiek pasakė vedėja.
Problemą žada spręsti
Telšių rajono keleivinio transporto organizavimo komisijos pirmininkas Zenonas Mockus apie nevarėniškius kamuojančią problemą taip pat teigė sužinojęs iš „Telšių ŽINIŲ“. Pašnekovas sakė, kad į jį šiuo klausimu iki šiol niekas nesikreipė, tačiau, susipažinęs su esama situacija, pažadėjo kažkaip spręsti šią problemą. Anot Z. Mockaus, vienas geriausių sprendimo būdų būtų sudaryti sutartį su Mažeikių autobusų parku. Kita alternatyva – pakoreguoti Telšių autobusų parko maršrutus. Komisija svarstys ir galimybę mokiniams pristačius kvitukus grąžinti sumokėtą sumą.
Kad ši problema bus išspręsta, žadėjo ir rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva. „Už mokinių pavėžėjimą atsakingi asmenys artimiausiu metu ieškos problemos sprendimo būdų. Gimnazijų mokiniai, kuriems priklauso nemokamas pavėžėjimas, tikrai neturės mokėti už šią paslaugą“, – tvirtino meras.
Mažeikių autobusų parko direktorius Arvydas Šemeta, paklaustas apie galimybę su Telšių rajono savivaldybe pasirašyti sutartį dėl mokinių pavėžėjimo, teigė, jog tai padaryti kliūčių nėra, tik kad niekas nerodo iniciatyvos. „Jeigu Telšių rajono savivaldybė už tuos vaikus mums nemoka, jie gauna susimokėti patys. O mes, nepasirašę sutarties, veltui jų vežti negalime. Manau, kad sprendžiant šį klausimą iniciatyva turėtų kilti iš Savivaldybės, o mes sutartį galime pasirašyti be problemų“, – komentavo direktorius.
autobusų parkas tikmoka pinigus susižerti,o dėl pavežimo…
pirmiau naikina kaimo mokyklas , paskui dašunta, kad vaikus reik vežti i miesta. ir ka gi. mes , mokesciu moketojai uz ta veziojima apmokam. valio debilams valdzioje. kuriuos dar didesni debilai išrinko . da skaitosi pedagogai valdzioj -meras ir visemerai. šuda jie apie mokykla tenuraukia
Šiuo metu iš Nevarėnų į gimnazijas mokytis važiuoja virš 20 mokinių. Atvažiuoti į Telšius lyg problemos nėra, atveža bet iš autobusų stoties nueinant į mokyklą, būtinai pavėluoja, nes autobusas į stotį atvažiuoja apie 8 val, pamokos jau prasidėjusios.
Parvažiuoti tampa problema, po 7 ar 8 pamokų už grįžimą reikia mokėti 4 Lt ar 4,80 Lt žiūrint kieno autobusas Klaipėdos ar Mažeikių. Problema atsirado, kai dėl silpnų (rusų kalbos, anglų kalbos, chemijos, informatikos)Nevarėnuose dirbančių mokytojų, mokiniai patraukė į Telšių gimnazijas (aštuntokų buvo 17 dabar devintoje klasėje bėra tik 6) mokytis.Dalį mokinių tėvai paveža patys (jeigu dirba Telšiuose), o ką daryti kitiems. Suprantame, kad ankščiau švietimo skyrius šios problemos gal ir nežinojo, bet dabar reikia ją spręsti ir kaip galint greičiau. Savivaldybė turi pilnas galimybes šią problemą išspręsti, tik ar panorės. Reikia paderinti autobusų grafikus ir sudaryti sutartis. Kaimo vaikus reikia gelbėti savivaldybės darbuotojai, o ne atiminėti paskutinius grašius. Mere atsibusk, nežadėk, bet dirbk.
tėvų kreipimesi į merą skamba žodžiai:„atsibusk, nežadėk,bet dirbk“. Teisingi žodžiai, tik ar pasieks adresato sąmonę, juolab kad visos objektų atidarymo juostelės jau nukarpytos?