Telšių rajono darželiuose apstu užsiėmimų žemaičių kalba. Mūsų mažieji rajono gyventojai skatinami nepamiršti savo kalbos, papročių. Pristatome, kaip puoselėjamas žemaitiškumas ikimokyklinio ugdymo įstaigose.
Buožėnų mokykloje-daugiafunkciame centre užsiėmimai žemaičių kalba daugiausia vykdomi priešmokyklinėje grupėje. Vaikai mokomi skaityti, skaičiuoti žemaitiškai, taip pat mokomasi žemaitiškų tekstų atmintinai ir ruošiamasi įvairiems konkursams, tokiems kaip žemaitiškų skaitymų konkursas „Truopniū žemaitiū pasirokavimā“. Manoma, jog vaikams užsiėmimai patinka ir yra įdomūs.
Telšių lopšelyje-darželyje „Eglutė“ konkrečių užsiėmimų, skirtų tik žemaičių kalbai, nėra, tačiau kasdienėje veikloje, per muzikinius užsiėmimus vaikai nuolat mokomi žemaičių kalbos. Kasmet organizuojama Žemaičių kalbos diena, kurios metu vaikai žemaitiškai deklamuoja, dainuoja, pasakoja. Ugdytiniai nuolat dalyvauja kitų ugdymo įstaigų organizuojamuose renginiuose, konkursuose, kurie vyksta žemaičių kalba. Visada švenčiamos kalendorinės šventės.
Vaikai noriai dalyvauja šiose veiklose, tačiau ne visi darbuotojai kalba žemaitiškai. Labai dažnai patys tėvai išreiškia pageidavimą, kad ugdymas vyktų literatūrine kalba.
Ubiškės daugiafunkciame centre jau keletą metų kalendorinės šventės organizuojamos žemaičių kalba (Velykos, Užgavėnės). Meninio ugdymo mokytojos į savo programas įtraukia žemaitiškus šokius, žaidimus ir daineles, kurių mokomi vaikai.
Mokyklos etnografijos muziejuje vyksta pasakų popietės žemaitiškai, vaikai supažindinami su Žemaitijos simboliais per kūrybą ir muziejaus eksponatus. Kartu su biblioteka vaikams organizuojamos popietės su kaimo senjorais, kurių metu vaikai išgirsta tikrą žemaitišką šnektą, žaidžiami įvairūs senoviniai žaidimai. Šiais metais planuojama paruošti bendrą programą kartu su rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigomis, kuri būtų patraukli ir mūsų mažieji nepamirštų savo tarmės, papročių. Svarbu, kad mažieji pažintų Žemaitijos kraštą keliaudami. Tikimasi sudaryti žaismingą kelionės po Žemaitiją žemėlapį.
Telšių lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ organizuojama Žemaičių savaitė, kurios metu vyksta įvairi veikla, vaikai ruošiami konkursams, koncertams žemaičių tarme. Dažnai mokytojos į vykdomus projektus ir ugdymo turinį įtraukia žemaičių papročius, kalbą, dainas ir pan.
Telšių lopšelyje-darželyje „Saulutė“ vaikai mokomi žemaičių kalbos per muzikinius užsiėmimus. Švietimo įstaigos ugdytiniai dalyvauja festivaliuose – šiais metais paskutinis vyko Viekšniuose – „Lai Veikšniūs skombies žemaitiška ruoda“. Organizuojami įvairūs projektai (respublikinis ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų projektas „Žemaitėjės spindulele-2023). Buvo sukviesti pedagogai iš 17 įstaigų. Tradiciškai švenčiamos kalendorinės šventės – Ožio diena, Jurginės, katalikiškos vaikų Velykėlės – „šokiniekiam ir judiekiam, kap tėj kiaušinele“. Meninio ugdymo mokytoja dalijasi savo kūrybos dainomis, šiais metais „Mona šeimīna“ buvo atlikta per Šeimos dienos šventę. Įvertinti, ar veiklos patrauklios, ar ne, gali dalyviai. Vaikai veiklų metu yra laimingi, šypsosi ir į jas įsitraukia, tad veiklas galima laikyti patraukliomis.
Telšių lopšelyje-darželyje „Žemaitukas“ užsiėmimai žemaičių kalba vyksta per meninio ugdymo užsiėmimus. Vaikučiai mokosi dainelių, pasakojimų. Aiškinasi žemaitiškų žodžių reikšmes.
Telšių lopšelyje-darželyje „Mastis“ ikimokyklinis ugdymas vykdomas integruojant etninės kultūros ugdymo programą „Cyruliokams“, kuri buvo sukurta 2016 m. įstaigoje dirbančių pedagogų. Programa siekiama sudaryti tinkamas sąlygas pedagogams propaguoti Žemaitijos krašto savitumą, kalbą, muziką, tenkinti pagrindinius vaikų poreikius ir užtikrinti vaikų teisę visapusiškai ugdytis, kurti vaikų saviraiškos sąlygas, skatinti jų savarankiškumą. Taip pat lopšelyje-darželyje „Mastis“ veikia folkloro ansamblis „Cyrulioka“, vadovaujamas muzikos mokytojos Ritos Macijauskienės, kuri vaikus moko Žemaitijos krašto dainų ir šokių.
Telšių lopšelio-darželio „Mastis“ ugdytiniai, žemaitiškų tekstų pasakotojai, yra nuolatiniai etnokultūros renginių (tokių kaip „Tramtatulis“ (dalyvauja daugiau nei 10 metų) su žemaitiškais pasakojimais (organizuoja Lietuvos nacionalinis kultūros centras) ir „Rokoukemies ėr korkēm žemaitėškā“, kurį organizuoja Telšių kultūros centras. Taip pat žemaitiškų skaitinių konkurso Skuode) dalyviai ir laureatai.
Mokytojos metodininkės dalijasi savo etnokultūrinio ugdymo patirtimi seminaruose. Svarbu paminėti, kad mokytoja Jūratė Rubavičienė „Tramtatulio“ akademijoje pristatė savo žemaičių kalbos integravimo į ugdomąjį turinį metodiką.
Tradicinės šventės (Advento vakaronė, Atvelykio šventė, Joninės bei antrus metus švenčiamos Jurginės) yra vedamos žemaičių kalba, o mokytojos dėvi tradicinius Žemaitijos regiono tautinius kostiumus. Šiemet jau 10-ąjį kartą Telšių lopšelyje-darželyje „Mastis“ bus organizuojamas žemaitiškų skaitinių konkursas, suburiantis pasakotojus iš miesto ir rajono ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų. Vaikams tai įdomu, patrauklu ir priimtina. Tai puikiai įrodo ugdytinių pasiekti rezultatai rajoniniuose, regioniniuose ir respublikiniuose konkursuose.
Telšių lopšelyje-darželyje „Berželis“ užsiėmimai žemaičių kalba yra integruojami į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas. Mokytojos, ugdydamos vaikus, išaiškina primirštų žemaitiškų žodžių reikšmę, supažindina su žemaičių tautosaka, darbų ir švenčių tradicijomis, valgiais ir kitais ypatumais. Vaikai mokomi žemaitiškų dainų, šokių, ratelių.
Puoselėjant žemaitišką kalbą 2022–2023 m. m. buvo organizuojami šventiniai rytmečiai Lietuvių kalbos dienų metu. Darželio ugdytiniai su mokytojomis dalyvavo lopšelio-darželio „Mastis“ žemaitiškų pasakojimų konkurse.
Vaikai noriai įsitraukia į veiklas žemaičių kalba, tačiau pastebima, kad žemaičių kalbos vartojimas tampa vis retesnis, vis daugiau vaikų kalba bendrine kalba.