
Nešiojamieji kompiuteriai tampa vis galingesni ir patogesni naudotojams. Todėl jau dabar daug kas renkasti įsigyti labai pajėgius bei stilingai atrodančius nešiojamus kompiuterius žaidimams. Su tokiu įrenginiu žaidimus galėsite žaisti ne tik prie stalo, bet ir lovoje, keliaudami ar bet kur kitur. Visgi, pasirinkimų rinkoje netrūksta, tad rasti tinkamą žaidimų nešiojamąjį kompiuterį gali būti nelengva užduotis. Norint, kad investicija būtų vertinga, reikia atsižvelgti į aibę palyginamųjų kriterijų bei techninių parametrų. Šiame gide būtent ir apžvelgsime pagrindinius faktorius, į kuriuos reikia kreipti dėmesį renkantis geriausią nešiojamąjį kompiuterį gaming’ui.
GPU – Grafikos procesorius
Nepasislėpsime nuo to, kad geram žaidimų kompiuteriui reikia atskiro, dedikuoto GPU.
Galima net sakyti, jog GPU tikriausiai yra svarbiausias žaidimų nešiojamojo kompiuterio komponentas, nes nuo jo tiesiogiai priklauso žaidimų grafika, kurią kompiuteris galės atkurti ir našumas žaidžiant. Galingas GPU leidžia nešiojamajam kompiuteriui apdoroti didelės raiškos grafiką, sudėtingas tekstūras ir užtikrinti sklandų kadrų kaitos dažnį. Iš to susideda gera žaidimų patirtis.
Svarbiausi dalykai dėl GPU:
- NVIDIA ir AMD yra du pagrindiniai gamintojai. NVIDIA „GeForce RTX“ serija (pvz., RTX 3000 ar 4000 Series) ir AMD „Radeon RX“ serija yra turbūt geriausi pasirinkimai šioje kategorijoje. Modeliams su tokia įranga dėkite didelį pliusą.
- Svarbu, kad GPU būtų pajėgus susitvarkyti su jam keliamais reikalavimais. Daugumai šiuolaikinių žaidimų, veiksmui high ar net truputėlį aukštesniu nustatymu pakanka nešiojamojo kompiuterio su NVIDIA GeForce RTX 3060 arba AMD Radeon RX 6600M. Šie GPU gali susidoroti su 1080p vaizdu esant labai aukštiems nustatymams ir net palaikyti kai kuriuos 1440p žaidimus. Tačiau norėdami žaisti vadinamuosius AAA (pačius įspūdingiausius žaidimus), visada mėgautis geriausia grafika (4K) arba norėdami įsigyti kompiuterį su GPU, kuris išliks efektyvus kelis metus į priekį – rinkitės ne mažiau nei RTX 4000 Series arba RTX 3070 bei 3080 grafikos procesorius. Tas pats galioja ir darbui bei pramogoms su virtualiosios realybės (VR) programomis.
CPU – Pagrindinis procesorius
Centrinis procesorius arba CPU yra bet kurio kompiuterio „smegenys“. Jos veikia kartu su GPU, kad žaidimai veiktų kuo sklandžiau.
Galingas centrinis procesorius yra nepakeičiamas apdorojant žaidimų logiką (algoritmus), dirbtinį intelektą ir atliekant užduotis, kurios vykdomos fone, kol žaidžiate.
Svarbiausi dalykai dėl CPU:
- Pagrindiniai kompiuterių procesorių gamintojai yra „Intel“ ir AMD. DTarp žaidėjų populiariausi didelio našumo „Intel“ procesoriai „Core i7“ ir „i9“ bei AMD kūriniai „Ryzen 7“ ir „Ryzen 9“.
- Procesoriaus (CPU) pajėgumas – labai svarbu. Nešiojamasis kompiuteris su „Intel Core i5“ (10 kartos ar naujesniu) arba „AMD Ryzen 5“ (5000 series ar naujesniu) procesoriumi paprastai yra pakankamas daugumai žaidėjų poreikių. Tačiau norintiems geriausio ir dirbantiems multi-tasking būdu (daugiaprogramis darbas), rekomenduojamas bent jau „Intel Core i7“ arba „AMD Ryzen 7“ procesorius. Galingiausi – i9 bei „Ryzen 9“ – tik aukščiausiems poreikiams arba tada, kai biudžetas kompiuterio pirkimui yra kone neribotas.
RAM – Operatyvioji atmintis
Operatyvioji atmintis, geriau žinoma RAM pavadinimu yra labai svarbi. Ji leidžia nešiojamajam kompiuteriui greitai pasiekti ir parodyti žaidimo duomenis.
Kuo daugiau operatyviosios atminties tuo daugiau greičio atliekant užduotis, ypač žaidžiant žaidimus su dideliais, detaliais pasauliais arba atliekant kelias užduotis tarp žaidimų ir kitų programų.
Svarbiausi dalykai apie RAM:
- Minimalūs reikalavimai. Bent 16 GB RAM yra būtini žaidimų nešiojamiems kompiuteriams. To pakanka senesniems ar mažiau reikliems žaidimams. Tačiau AAA žaidimams reikės daugiau RAM.
- Rekomendacija „tikriems gamer‘iams“. Nors 16 GB RAM yra laikoma saugiu variantu, nes atminties pakanka sklandžiai paleisti daugumą žaidimų, turintiems aukštus reikalavimus reikalingi nešiojami kompiuteriai iš pigu.lt su dar daugiau RAM. Tiems, kurie nori užtikrinti paleisti labai reiklius žaidimus ir programas, patariame filtruoti modelius su 24 arba 32 GB operatyviosios atminties.
Vidinė atmintis – HDD bei SSD
Saugykla turi du svarbiausius parametrus – talpą bei spartą.
Spartumas turi įtakos tam, kaip greitai nešiojamasis kompiuteris gali įrašyti, įkelti žaidimus, programas bei paleisti visą sistemą. Na, o talpa atspindi kokį kiekį pasiekiamų duomenų galima laikyti vienu metu. Svarbiausia derinti abu šiuos kriterijus.
Svarbiausi dalykai apie vidinę kompiuterio atmintį:
- Du pagrindiniai tipai. Spartieji (SSD) ir kietieji diskai (HDD).
- SSD diskai. Jie yra daug greitesni už HDD, todėl žaidimai įkeliami ir visa sistema reaguoja greičiau. Žaidimams ieškokite nešiojamojo kompiuterio su bent 512 GB SSD. Jei diegiate daug didelių žaidimų, saugu turėti ir 1 TB SSD arba SSD (operacinei sistemai ir žaidimams) ir HDD (papildomai atminčiai) derinį.
- HDD diskai. Jie yra talpesni bei pigesni, tačiau lėtesni už SSD. Jie tinka dideliems failams, pavyzdžiui, vaizdo įrašams ir muzikai, saugoti.
Ekranas
Nešiojamojo kompiuterio ekranas irgi negali būti pamirštas. Jo techninės galimybės turi įtakos tam, kaip gerai ir maloniai atrodo žaidimai.
Svarbiausi dalykai apie ekranus:
- Technologija. Jei galite sau tai leisti, rinkitės kompiuterį su OLED ekranu.
- Skiriamoji geba. Full HD (1080 p arba 1920×1080) – standartas kurios pakanka paprastam žaidimui. Jei pageidaujate geriausios kokybės, rinkitės nešiojamąjį kompiuterį su 1440p (QHD) arba 4K (UHD) ekranu. Turėkite omenyje, kad tada padidės apkrova GPU.
- Atsinaujinimo dažnis. Didesnis atnaujinimo dažnis leidžia sklandesnį žaidimą. Standartiškai nešiojamieji kompiuteriai turi 60 Hz ekranus, tačiau žaidimams rekomenduojame rinktis 120 Hz, 144 Hz ar net 240 Hz ekranus. Tai labai pagerina patirtį.
- Dydis. Žaidimų nešiojamieji kompiuteriai paprastai būna su nuo 14 iki 17 colių įstrižainės ekranu. Didesnis ekranas labiau įtraukia, tačiau išauga ir matmenys bei svoris. Apsvarstykite savo poreikius, susijusius su kompiuterio nešiojimu, kad jis nebūtų per didelis.