Iš tiesų turbūt tik menas gali daryti tokius stebuklus. Tą suvokė didelis būrys varniškių ir jų svečių, „Lyros“ būrelio ir Varnių Trečiojo amžiaus universiteto narių, tą kovo popietę suburtų svetingųjų Varnių bibliotekininkių Vidos ir Aurikos į šilališkės poetės Dalios Petkevičienės kūrybos pristatymą „Apkabinimas eilėmis“. Į renginį, skirtą Tarptautinei poezijos dienai, poetė atvyko su dar dviem savo draugėmis – taip pat literatėmis, Šilalės literatų klubo „Versmė“ narėmis Violeta Razminiene ir Stefa Minutaite, pirmąja jos lyrikos skaitytoja ir redaktore.
Jau pirmosios renginio akimirkos visus sužavėjo pakilia, poetiška ir nepaprastai šilta nuotaika.
Pakalnučių bažnyčioje skamba varpai.
Kam lakštingala pamaldas laiko?
Iš pakalnės parbėga laimingi vaikai,
Lenktiniu šviežią duoną suraiko.
Kas gali likti abejingas tokiems posmams, kurių autorė iš minčių pina laiko žiedus, kviesdama savo klausytojus pasistiebti „aukščiau, prie žvaigždės“, pamiršti blogus žodžius, nes tik taip, „atgniaužę užspaustas saujas“, galėsime „dangun išleisti šildančią saulę“, o sugrubusios rankos galės „sušilti, apsikabinti, pasidalinti“…
Apie Dalios, draugių švelniai vadinamos Dalyte, kūrybą kalbėjusi Stefa sakė, kad Dalia laiko save labai paprastu žmogum, nors iš tikrųjų jos kūrybos metaforomis, giliaminčiais akrostichais atsiskleidžia nepaprasto skaidrumo ir dvasingumo vidaus pasaulis. Kūrė Dalia nuo pat vaikystės, dirbdama, augindama dukteris. Jau nuo 1984 metų viename iš Šilalės rajono ūkių vyko „Žydinčios vyšnios šakelės“ poezijos konkursai, kuriuose Dalia nuolatos dalyvaudavo, tapdavo laureate. 2012 metais išleido pirmąjį poezijos rinkinį „Prisnigo žiedų“, 2013, 2017 metais vėl tapo konkursų laureate, netruko išeiti antroji jos knyga „Vėjas šakose“. Iškalbingi, originalūs jau jos skyrių pavadinimai: „Išlašėjus po vaiką“ (pagrindinis motyvas – Tėvynė), „Prie tų pačių kryžių“, „Pasėdėkim prie suvežto šieno“, „Bučinio eketės“, „Per pilko šilko gatvę“ (brangios Motulės atminimas), „Laiškai, paslėpti širdyje“, „Vėjas šakose“, „Kelių vedlys“, „Neparašiau aš šiandien nieko“ ir „Esam dulki unt žemiška svieta“ – eilėraščiai gimtąja žemaičių dūnininkų tarme. Stefa pasidžiaugė, kad šilališkiams labai smagu turėti tokią puikią kūrėją, o jos visos daug važinėja, daug kur dalyvauja.
Skamba muzikiniai intarpai, kuriuos klausytojams dovanoja Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijos moksleiviai Gabija Talmantaitė, Matas Jogminas, Lukas Jogminas, Kotryna Jogminaitė ir Gustė Kolyčiūtė. Muzika puikiai derinasi su nuostabiais poezijos posmais, kuriuos deklamuoja poetės draugė Violeta Razminienė. Violeta puikiai interpretuoja Dalios eiles: „Įmanoma rašyti lietų“, „šventai skambėti duoną pjaustant“. Dėkodama poetė Dalia sako, kad nuostabu turėti tokias drauges kaip seseris, be jų ir kūryba nebūtų tokia, Violetos kuriami renginiai – irgi nuostabi kūryba. Parašyti eilėraštį – viena, o pateikti jį žmogui – sunku, reikia, kad jis pamėgtų ir suprastų. Norisi apdalyti klausytojus eilėraščiais, apkabinti juos eilėmis. Taip prasideda nuostabiausias renginio momentas – artimas bendravimas su kiekvienu iš renginio dalyvių. Kiekvienas apdovanojamas gėlėmis ar knyga, jaunimas ruošiasi skaityti gautus posmus, poetė dedasi eiles į skrynelę, jau pilną rankraščių, iš kurių kada nors gims naujas rinkinys… Iš jaunų krūtinių skamba tylios, svajingos eilės. O puikaus jauno muzikinio kolektyvo atliekamos melodijos padeda širdims plaukti poezijos takais į žydrą, viliojančią pavasario padangę.
Pabaigoje bibliotekininkė Vida, taip pat gera viešnių jaunystės draugė, dėkoja joms už nuostabias eiles, už stebuklingą poetinę maldą, šiandien padovanotą dėkingiems klausytojams.
Vlada VENGRIENĖ
Patikslinimas. Viskas labai puiku ir šaunu, tik Varniuose ne Trečiojo amžiaus universitetas, o Telšių Trečiojo amžiaus universiteto Varnių filialas.