Lytiškai plintančios ligos (LPL) tikrai nėra maloni tema. Bet taip jau yra, jog jos egzistuoja ir kalbėti bei rašyti apie jas yra būtina.
Jeigu turite net menkiausių įtarimų, kad galite turėti lytiškai plintančių ligų – ilgai nelaukite ir suskubkite registruotis tyrimams. Turite žinoti, kad simptomų, kuriais pasižymi LPL yra tikrai nemažai:
- Kamuojantis lytinių organų niežulys.
- Nemalonus lytinių organų kvapas.
- Bėrimai lyties organų srityje.
- Skausmingas, dažnesnis šlapinimasis.
- Išskyros iš šlapimo takų ir / arba lyties organų.
- Nemalonaus kvapo išskyros.
- Pakitusi išskyrų spalva. Ji gali būti nuo geltonai žalsvos iki permatomos.
- Baltos apnašos ant varpos, makšties ar burnoje.
- Padidėję kirkšnių limfmazgiai.
- Kapšelio, pilvo apačios skausmas.
- Kraujo pasirodymas lytinių santykių metu ar po jų, mėnesinių ciklo viduryje.
- Žaizdelės arba pūslelės prie makšties, varpos ar tiesiosios žarnos.
- Skausmas lytinių santykių metu.
- Išeinamosios angos skausmas, perštėjimas.
- Anogenitalinės karpos.
- Sąnarių skausmai.
Žinodami, jog turite nors vieną ar net kelis lytiškai plintančių ligų simptomus, pasikonsultuokite su gydytoju, kokie galimi LPL tyrimai. Vieniems požymiai pasireiškia gana greitai, o kiti juos pajunta tik praėjus tam tikram laikui. Simptomai išryškėti gali net ir po savaitės ar mėnesio. Net gali būti ir taip, jog nejusite jokių kitų infekcijos simptomų, bet galite būti užsikrėtę pvz.: chlamidijomis ar gonorėja. Šios lytiškai plintančios ligos gana dažnai paplitę, bet jokių simptomų pacientai nepajaučia.
Tuomet, kai jau būsite užsiregistravę vizitui pas dermatologą, jokiu būdu neužsiimkite savigyda patys. Netinkamas gydymas gali tapti lėtinių ligų bei galimų komplikacijų priežastimi. Jums turi būti atlikti specializuoti LPL tyrimai, kurių dėka bus nustatyta tiksli liga ir gydytojas galės paskirti Jums pritaikytą gydymą. Turite žinoti, jog visos LPL yra itin pavojingos ir jos gali labai greitai progresuoti. Atminkite, kad Jūs galite pakenkti ne tik sau, bet dar esate ir viruso nešiotojai, t.y. ligos užkratas virsta infekcijos šaltiniu kitiems žmonėms. Tad esant įtarimams dėl lytiškai plintančios ligos geriau susilaikykite nuo intymių santykių ir perspėkite apie tai savo partnerį.
Taigi žinokite, kad visos lytiškai plintančios ligos yra perduodamos vieno asmens kitam lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu arba jos gali būti perduodamos per bendro naudojimo priemones (tai gali būti tiek dantų šepetėlis, tiek ir skustuvas ir pan.). Yra žinoma daugiau nei trisdešimt skirtingų virusų bei bakterijų, kurios gali sukelti lytiškai plintančias ligas. LPL tyrimai yra rekomenduojami visiems, turintiems net ir mažiausią įtarimą, jog galėjo turėti lytinius santykius su lytiškai plintančios infekcijos nešiotoju arba pradedant naujus santykius. Taip pat medicinos specialistai pataria atlikti LPL tyrimus santykių pradžioje, tuomet pradėjus kartu poroje kurti savo ateities planus, ketinate ypatingai rūpintis vienas kitu.