Lapkričio pradžioje Europos Parlamente Briuselyje vyks Europos piliečio apdovanojimo ceremonija, kurioje dalyvaus ir laureatai iš Lietuvos – paramos Ukrainai organizacija „Blue/Yellow“, kurios įkūrėjas ir vadovas – Švedijoje gimęs režisierius Jonas Ohmanas. Kiek anksčiau J. Ohmano ir jo komandos pagerbimo ceremonija buvo surengta Vilniuje, Europos namuose, kur apdovanotasis ir jo bendraminčiai ne tik džiaugėsi įvertinimu, bet ir atsakė į žurnalistų, susirinkusių iš visos Lietuvos, klausimus.
Lina LIŪNIENĖ
Apdovanojimas – nuo 2008 metų
Turbūt nėra Lietuvoje žmogaus, kuris nebūtų girdėjęs apie „Blue/Yellow“ – organizaciją, kuri nuo 2014 metų remia Ukrainos ginkluotą pasipriešinimą, šalies kariams ir savanoriams už surinktus pinigus pirkdama šalmus, neperšaunamas liemenes, vaistus, aprangą ir kitas priemones. Šią organizaciją Europos Parlamento teikiamam Europos piliečio apdovanojimui pasiūlęs europarlamentaras Petras Auštrevičius teigia: „Jonas ir jo suburta komanda padarė milžinišką darbą pastaruosius aštuonerius metus teikdama visokeriopą paramą ukrainiečių savanoriams, kovojantiems prieš rusų ir kolaborantų agresiją. Jono Ohmano iniciatyvos vertos didžiausios mūsų pagarbos ir dėkingumo, o „Blue/Yellow“ veikla yra bene ryškiausias europietiško solidarumo kovoje už laisvę pavyzdys.“
Europos piliečio apdovanojimas yra teikiamas Europos Parlamento nuo 2008 metų už ES vertybių puoselėjimą, žmogaus orumą, už bendradarbiavimą tarp tautų, piliečių, nevyriausybinių organizacijų. Lietuvoje europarlamentarų siūlymu tokius apdovanojimus yra gavę Trečiojo amžiaus universitetas, Lietuvos neįgaliųjų forumas, „Jurgis ir drakonas“ ir projektas „Mano guru“. Nuo 2020 metų kandidatus siūlyti gali ir piliečiai, o ir pačios organizacijos gali pasisiūlyti.
Įteikė apdovanojimą
Europos namuose Vilniuje, prieš įteikdamas apdovanojimą, europarlamentaras P. Auštrevičius kalbėjo: „Apsispręsti, ką teikti apdovanojimui, man nebuvo sunku, nes „Blue/Yellow“ verta ir apdovanojimo, ir kiekvieno iš mūsų nuoširdžios padėkos, nes jų veikla nėra vienkartinis projektas: sugalvojom, padarėm, pamiršom, ir viskas. Jie veikia jau 8 metus, ir tai – įsipareigojimas Europai, nes Ukraina – Europos dalis.
Simboliška, kad ši organizacija apdovanojimą gauna būtent dabar, kai vyksta karas, kai ukrainiečiams reikia ypatingos paramos. Man džiugu, kad „Blue/Yellow“ bus apdovanota. Ir tai yra didelės komandos ir visos Lietuvos, kurios žmonės aukojo, nuopelnas. Nėra šalyje žmogaus, kuris nežino šios organizacijos, negirdėjo apie jos veiklą. O ta veikla – labai efektyvi. Tiesa, įsikūrę jie labai kukliose patalpose, bet, matyt, ne patalpomis jie didžiuojasi, o savo darbu ir tikslais.
Kai Europos Parlamente savo kolegoms pasakiau, kad Lietuvoje yra tokia organizacija ir kiek paramos yra surinkusi (ji skaičiuojama dešimtimis milijonų eurų), niekam nekilo jokių abejonių, kad „Blue/Yellow“ verta apdovanojimo. Laukiu dienos, kai visus nominantus priimsime Europos Parlamente ir kai ši komanda dar kartą galės papasakoti apie save bei apeliuoti į europiečius, pasakydama, kad tai, ką mes visi padarėme, yra gerai, bet reikės dar daugiau visko padaryti. Jiems, ukrainiečiams, o ir mums visiems Europoje, reikia laimėti šitą karą. Pergalė nėra garantuota be mūsų paramos, pergalė priklauso nuo visų mūsų. Ir dar kartą – dėkui Jonui ir komandai už veiklą.“
Po šio pasisakymo P. Auštrevičius J. Ohmanui įteikė Europos piliečio apdovanojimą, skirtą visai „Blue/Yellow“ komandai.
„Kartu iki pergalės“
J. Ohmanas neslėpė esąs sujaudintas gavęs apdovanojimą ir pelnęs pripažinimą iš ES. Ir džiaugėsi savo komandos žmonėmis, su kuriais jau daug metų kartu dirba, įveikė ne vieną sudėtingą situaciją. „Jeigu stoji į karą, turi žinoti, kodėl tai darai. Lietuvos piliečiai motyvacijos tam tikrai turi. Vienas iš motyvų – skaudi bendra istorinė patirtis: okupacija, priespauda, represijos. Iš tos šalies, prieš kurią dabar kariaujame. Kitas – teisybės troškimas.
Aš didžiuojuosi galėdamas padėti Ukrainai. Žinome tos šalies istoriją, žinome, kas yra Maidanas ir kad Ukraina visada norėjo eiti Europos link, tačiau Rusija to neleido.
Vienas svarbiausių dalykų man – demokratija: galimybė rinkti savo valdžią, priimti bendrus sprendimus. Mums demokratija, kuri yra stipriausias priešnuodis totalitarizmui, atrodo lyg savaime suprantamas dalykas, tačiau kitose šalyse dėl jos dar tenka kovoti. Dar svarbi lygybė – kad visi turėtume vienodas galimybes ir teises reikštis, teikti idėjas, kurti savo gerovę.
Tai, ką matome dabar – tai kova tarp civilizacijų ir kova tarp vertybių. Man ir kitiems demokratinio pasaulio atstovams svarbūs pamatiniai dalykai, leidžiantys mums kartu gyventi, kurti savo visuomenę. Tačiau yra kita pusė, kuri to nenori. Ir mes stojame į kovą prieš tai. Na, o šitas apdovanojimas skatina judėti į priekį, tai pripažinimas, kad pasirinkome teisingą kelią. Juolab kad žinome, jog tai – ne pabaiga.
Mes nesame tradicinė pilietinė organizacija, mes esame kitokie, nes taip reikia, ir reikia, kad visa ES suprastų, jog šįkart elgtis būtina kitaip ir būtina padėti kariaujančiai šaliai. O aš džiaugiuosi turėdamas būrį bendraminčių ir Lietuvoje, ir užsienyje – iniciatyvių, protingų, rimtų, mąstančių žmonių. Su kuriais – kartu. Kartu iki pergalės“, – kalbėjo J. Ohmanas.
„Ir tada likimas mus suvedė su žmogumi…“
Žurnalistų paklaustas, ar tikėjosi karo, J. Ohmanas atsakė: „Negalvojau, kad karas prasidės tuo momentu, ir iki paskutiniųjų tikėjausi, kad galbūt jo visai nebus. Deja… Su Rusija nesusitarsi, tik ginklu.“
„Blue/Yellow“ vadovas džiaugėsi savo komanda – keistuoliais, kurie galėtų dirbti savo darbus, sėdėti kontorose, bet jie įsiliejo į organizaciją. Pasidžiaugė ir visais Lietuvos žmonėmis: „Lietuva šiame kontekste tikrai yra išskirtinė, puikus pavyzdys visam pasauliui – daug aukojanti ir padedanti. Mūsų organizacija Lietuvoje nėra vienintelė, kuri pakankamai įspūdingai reiškiasi, yra ir kitų, tačiau mūsų skaičiai – daug sakantys: vien Lietuvoje esame surinkę apie 35 mln. eurų, iš viso – apie 50 milijonų.“
Žurnalistams pasidomėjus, ar nepavargo nuo šios veiklos, J. Ohmanas pripažino, jog pavargsta, bet tai – ne nuovargis, nes ir pats, ir komanda supranta, kad sustoti negalima, kad privaloma eiti iki galo. Tiesa, aukojimo euforija šiek tiek atslūgusi, bet gaunama parama – stabili ir pakankama geriems darbams daryti.
„O kiek kartų teko atsidurti situacijose, kai jautėte mirties kvėpavimą?“ – domėjosi žurnalistai. „Gal du ar tris kartus buvo taip, kad jau galvojau, jog mirties neišvengsiu. Bet šioje salėje yra ir daugiau žmonių, kurie tai patyrė. Tada suveikia instinktas – nesustok, judėk, bėk. Dar padeda pyktis ir noras įrodyti priešui, kad esi stiprus“, – atsakė organizacijos vadovas.
Pasveikinti J. Ohmano atvyko ir jo bičiuliai iš Ukrainos. „Važiavome daug kilometrų, kad pasveikintume žmogų, kuris padėjo mums, kai buvo ypač sunku. Tariame ačiū už ginklus, su kuriais mūsų vaikinai dabar gina Ukrainą. Mes patys darome daug, bet žinome, kad be Lietuvos, be Jono pagalbos mums nepavyktų. Tai vienintelis žmogus, kuris visada mus girdi.
Įsivaizduokit dieną, kai užmiegi vienoje valstybėje, o atsibundi jau kitoje. Vaikinai į kovą su rusais išėjo kaip stovintys. Be šalmų, neperšaunamų liemenių, o ką jau kalbėti apie termovizorius ar dronus, tai mums buvo iš fantastikos srities. Mums reikėjo visko, ir tada likimas mus suvedė su žmogumi, kuris klausė, ko mums reikia, ir visko suteikė. Sveikinu gavus apdovanojimą ir visos Ukrainos vardu tariu ačiū ir tau, Jonai, ir visai Lietuvai“, – kalbėjo moteris iš Ukrainos.
„Aš ne vienas. Yra komanda, kuri čia sėdi, kuri įveikė begalę kilometrų, paaukojo begalę valandų. Ir dar visuomenė, nes be jos paramos mes nieko nepadarytume. Mūsų pagalba siekia frontą, žmones, kuriems reikia medikamentų, aprangos, prietaisų, ginklų. Todėl nesustokime aukoti. Tik su jūsų pagalba Ukraina nugalės“, – dar sykį paragino J. Ohmanas.