Telšių sporto ir rekreacijos centrui šiemet – 70 metų. Nuo pat įkūrimo iki reorganizacijos į Telšių sporto ir rekreacijos centrą įstaiga nuolat augo ir plėtėsi. Šiandien ji yra viena pagrindinių sporto ir fizinio aktyvumo skatinimo centrų Telšių rajone.
Istorija prasidėjo prieš 70 metų
Telšių sporto ir rekreacijos centro (SRC) istorija prasidėjo 1954-ųjų rugsėjo 1 dieną, kai buvo įkurta Telšių sporto mokykla.
Sporto mokyklos direktoriais dirbo Romanas Kryževičius (1954–1967), Povilas Klastauskas (1967–2001) ir Arūnas Razminas (2002–2008).
Sporto mokyklai vadovavęs P. Klastauskas sėkmingai dirbo ir lengvosios atletikos treneriu. Daugiau kaip 30 jo auklėtinių, baigę Sporto mokyklą, tapo sporto meistrais ir kt. 2018 m. P. Klastauskas parašė knygą „Sporto karalienės pavilioti“.
2009-ųjų sausio 1 dieną Telšių sporto mokykla buvo reorganizuota į Telšių sporto ir rekreacijos centrą. Pirmuoju direktoriumi tapo Juozas Simanauskas. Jis vadovavo nuo 2009-ųjų iki 2020-ųjų.
Jam išėjus į užtarnautą pensiją, dvejus metus SRC neturėjo direktoriaus ir laikinąja vadove dirbo dabartinė direktoriaus pavaduotoja ugdymui Valerija Sungailienė.
Garsūs sportininkai
Telšiai yra garsūs savo sportininkais. 1931 m. čia gimė Stanislovas Stonkus, patekęs į SSRS krepšinio rinktinę ir 1952 m. Helsinkio olimpinėse žaidynėse tapęs vicečempionu.
Savo sportinį kelią Telšiuose pradėjo 1980 m. Maskvos olimpinių žaidynių dalyvė ieties metikė Jadvyga Dunauskaitė-Putinienė ir 2012 m. Londono olimpinių žaidynių dalyvė maratonininkė Remalda Kergytė-Dauskurdienė.
Telšiai išaugino žinomus Lietuvos krepšininkus Danutę Kazarinaitę, Adelę Danupaitę, Loretą Gyraitę, Zinaidą Navagreckytę, Algimantą Žukauską, futbolininkus Vytautą Dirmeikį, Liudą Rumbutį, Gediminą Šiugždą, Andrių Tereškiną, Vidą Dančenką, lengvaatlečius Marytę Tiškinaitę, Meilę Latakaitę, Antaną Stančių, šachmatininkę Simoną Limontaitę, stalo tenisininką Stasį Rimeikį, sunkiaatlečius Egidijų Remėzą, kuris 1999 metais tapo pirmuoju sunkiaatlečiu atkurtos Lietuvos istorijoje, iškovojusiu Europos jaunių čempiono titulą, Modestą Šimkų, irkluotoją Danielių Lukošių ir kitus, kuriuos būtų sunku ir suminėti.
Telšių sporto ir rekreacijos centrui nuo 2022 m. balandžio 1 d. vadovauja Vacys Butkus. Apie sportą ir darbą kalbiname direktorių.
– Ar seniai draugaujate su sportu?
– Nuo pat vaikystės. Gimiau ir augau Plungėje. Bandžiau daug sporto šakų: šachmatus, krepšinį, lengvąją atletiką, o galutinis pasirinkimas buvo sunkioji atletika.
Su šia sporto šaka nesiskyriau ir jau gyvendamas Telšiuose. Mane tobulino puikus treneris Alfredas Damanskis. Jis 2021 m., eidamas 73-iuosius, iškeliavo į amžinybę.
Tačiau būdamas 22-ejų gavau traumą ir buvau priverstas palikti sunkiąją atletiką.
1998 m. baigiau Plungės žemės ūkio mokyklą, o 2002-aisiais – Šiaulių universitetą ir įgijau sporto bakalauro kvalifikacinį laipsnį ir mokytojo profesinę kvalifikaciją.
Nuo 2003-iųjų penkiolika metų dirbau kūno kultūros mokytoju Telšių „Džiugo“ gimnazijoje.
Prieš tapdamas Telšių sporto ir rekreacijos centro direktoriumi, šioje įstaigoje nuo 2018 metų dirbau vedėju suaugusiųjų sportui. Buvau atsakingas už rajono suaugusiųjų sporto skatinimą ir plėtojimą, fizinio aktyvumo specialistų veiklos koordinavimą.
Nuo 2015 metų iki šiol dar esu ir VšĮ „Telšių futbolo ateitis“ sporto vadybininkas, dirbu puse etato.
Fiziškai aktyvus esu iki šių dienų. Mėgėjiškai pažaidžiu futbolą, krepšinį, tinklinį, pakilnoju štangą.
– Su kokiomis viltimis atėjote dirbti į Telšių SRC ir kokias užduotis sau išsikėlėte?
– Atėjau su viltimis kasmet didinti sportuojančių vaikų skaičių, kad kuo daugiau mokyklinio amžiaus vaikų įsitrauktų į sportinę veiklą, ugdytų savo fizines galias, tobulėtų, siektų aukšto sportinio meistriškumo.
Vienas iš tikslų – atgaivinti ir buvusių sporto šakų, pavyzdžiui, orientavimosi sporto, tradicijas, ieškoti naujų iniciatyvų, skatinant rajono gyventojų fizinį užimtumą ir neįgaliųjų integraciją į visuomenę per sportinę veiklą.
Stengiamės gerinti sporto bazes, visoms sporto šakoms užtikrinti sportinį inventorių ir, žinoma, siekti, kad tiek treneriai, tiek administracija, tiek aptarnaujantysis personalas džiaugtųsi, jog jie šiuo metu dirba sporto centre.
– Kaip sekasi įgyvendinti tai, ką užsibrėžėte?
– Kol kas didžiąją dalį plano, kuris numatytas SRC sporto strategijoje, pavyksta įgyvendinti. Jaučiame stiprų Telšių rajono savivaldybės palaikymą.
– Kaip sutinkate SRC jubiliejų, kokie jūsų džiaugsmai?
– Jubiliejaus proga nuo pat rugsėjo pradžios organizuojame įvairius renginius miesto bendruomenei. Vyksta turnyrai, šventės, juose gali dalyvauti įvairaus amžiaus ir fizinio pasirengimo žmonės. Šiais renginiais ne tik paminimas Telšių sporto ir rekreacijos centro jubiliejus, bet ir skatinamas bendruomenės narių fizinis aktyvumas.
Džiaugiamės, kad šiemet Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“ mums patikėjo surengti Kūno kultūros ir sporto dieną, kurioje dalyvavo daug sporto mėgėjų iš visos Lietuvos.
Per šventės iškilmingą atidarymą mūsų SRC, švenčiantį 70 metų jubiliejų, pasveikino ir prizą įteikė Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Ypač malonu, kad jubiliejų svariomis pergalėmis sutiko ir mūsų sportininkai.
Į iškiliausių Lietuvos jaunųjų lengvaatlečių gretas įsiveržė trenerės Linos Kaveckienės auklėtinis, buvęs Žemaitės gimnazijos moksleivis Lukas Sutkus, dabar studijuojantis Vilniuje.
Jis pernai Manheime (Vokietija) per „Bauhaus Juniorengala“ tarptautines varžybas pagerino du Lietuvos 400 m bėgimo distancijos rekordus: jaunimo, kuris gyvavo 35 metus, ir devyniolikmečių (46,42 sek.), kurį 1978 metais pasiekė Remigijus Valiulis (46,77 sek.).
L. Sutkaus rezultatas – ketvirtas per visą Lietuvos lengvosios atletikos istoriją.
Dalyvaudamas Europos lengvosios atletikos komandinio čempionato antrojo diviziono varžybose Chožuve (Lenkija), Lukas prisidėjo prie Lietuvos komandos užimtos trečiosios vietos, mišrioje 4 x 400 m estafetėje su draugais pagerino Lietuvos šios rungties rekordą.
2022 metais Baltijos šalių komandiniame lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionate Valmieroje (Latvija) L. Sutkus tapo nugalėtoju 400 metrų distancijoje ir pagerino Lietuvos septyniolikmečių rekordą uždarose patalpose (49,29 sek.).
2022 metais L. Sutkus bandė jėgas pasaulio iki 20 metų čempionate Kolumbijoje ir 400 m bėgimo pusfinalyje, pasiekęs 47,55 sek. rezultatą, buvo 20-asis.
Vertiname ir gerbiame visus mūsų trenerius, jie dirba daug ir nuoširdžiai. Tačiau vienais metais vieniems sekasi geriau, o kitais – kitiems.
Pastarųjų metų trenerių lyderė – lengvosios atletikos trenerė Lina Kaveckienė, kuri mūsų sporto centre vienintelė turi aukščiausią trenerio kategoriją. Per Telšių sportininkų ir trenerių apdovanojimus ji dvejus metus iš eilės buvo pripažinta geriausia rajono trenere.
Dvejus metus iš eilės geriausiais rajono sportininkais buvo pripažinti ir jos auklėtiniai bėgikai Lukas Sutkus ir dvyliktokė Karolina Vaitkevičiūtė.
– Kas neleidžia ramiai gyventi, kokias didžiausias problemas tenka spręsti?
– Nors sporto bazės po truputį atnaujinamos, vis tiek dar jaučiamas nemažas trūkumas, siekiant patenkinti kai kurių sporto šakų poreikius.
Žiemą trūksta bazių lengvajai atletikai, šiuolaikinei penkiakovei. Taip pat sudėtinga pritraukti naujų, jaunų specialistų.
Dažniausiai baigę mokyklą potencialūs treneriai pasirenka studijas ir gyvenimą didesniuose miestuose.
– Kokias tradicijas puoselėja Telšių SRC, kurios jų pačios seniausios ir kurios gimė pastaraisiais metais?
– Tradiciniai sporto renginiai: stalo teniso turnyras Telšių rajono garbės nario Vytauto Giedraičio taurei laimėti, atviros rajono krepšinio pirmenybės, nusipelniusio trenerio Algirdo Šaikūno krepšinio atminimo turnyras, kurį planuojame atnaujinti ir vėl organizuoti.
Prieš porą metų, man pradėjus vadovauti, gimė idėja organizuoti įmonių tinklinio turnyrą. Jame žaidžiu ir aš su savo kolektyvu.
– Ar Telšių rajono savivaldybė sudaro geras treniruočių sąlygas sportininkams, gal turite nors vieną ir nuosavą sporto bazę?
– Rajono savivaldybė kol kas skiria nemažą finansavimą sporto centro veikloms užtikrinti.
Patenkiname pagrindinius savo lūkesčius, užtikriname tinkamą sportininkų atstovavimą Lietuvos čempionatuose.
Sporto centrui priklauso keletas bazių: sporto centro salė, dengta krepšinio aikštelė, universali Kęstučio gatvėje esanti salė, kurioje vyksta dziudo, sunkiosios atletikos ir bokso treniruotės bei varžybos.
Telšių centrinis stadionas tik šiuo metu iki 2026 metų panaudai perduotas VšĮ „Telšių futbolo ateitis“. Keletą patalpų nuomojamės stalo tenisui, tenisui.
– Kiek SRC populiarina sporto šakų, kiek dirba trenerių?
– Šiuo metu kultivuojame 13 sporto šakų: krepšinį, lengvąją atletiką, dziudo, šachmatus, orientavimosi sportą, plaukimą, tenisą, sunkiąją atletiką, boksą, šiuolaikinę penkiakovę, fechtavimą, stalo tenisą ir tinklinį.
Centre pratybas lanko 475 sportininkai, juos ugdo 20 trenerių. Turime ir 9 fizinio aktyvumo specialistus, kurie dirba seniūnijose ir bendruomenes skatina fiziškai sportuoti.
– Telšiai pasirengę atgaivinti ledo ritulį. Kur ketiname jį žaisti ir kaip puoselėti šią patrauklią sporto šaką?
– Tai – Savivaldybės užmojai, neatsakyčiau į šį klausimą. Žinau tik tiek, kad buvo susitikimas su Lietuvos ledo ritulio federacijos atstovais pas merą ir jie kalbėjo ta tema. Šiuo metu pateikti projektiniai pasiūlymai.
– Ar Telšiuose sunku išugdyti olimpietį ir kodėl?
– Manau, kad sunku. Trūksta infrastruktūros, ypač specializuotoms sporto šakoms. Pavyzdžiui, norint treniruoti lengvaatlečius ar ledo ritulininkus, reikalingi maniežai, arenos, kurių kol kas Telšiuose nėra.
Sporto programos ir trenerių atlyginimai reikalauja nemažų finansinių išteklių, o mažesnių miestų biudžetai dažnai yra riboti.
Tai lemia mažesnes galimybes kviestis aukštos kvalifikacijos trenerius arba pritraukti kartu dirbti naujus specialistus.
Paruošti olimpietį reikalinga specialistų komanda: sporto psichologai, kineziterapeutai, dietologai, o jie yra sutelkti didesniuose miestuose.
Ribotos rėmimo galimybės: vietiniai verslai retai turi galimybę remti sportininkus, o didesnės bendrovės dažniau renkasi remti sportą didesniuose miestuose, kur tikimasi daugiau reklaminės naudos.
Marytė MARCINKEVIČIŪTĖ