Maudynės žiemą – tai viena iš ekstremalių, bet vis populiaresnių laisvalaikio pramogų, suteikiančių tiek fiziškai, tiek psichologiškai teigiamą poveikį. Nors dažnai šaltasis metų laikas asocijuojasi su šiltu apdangalu ir karštu gėrimu, daugelis entuziastų atranda jėgų ir energijos maudynėms šaltame vandenyje. Visoje Lietuvoje gruodžio 1-ąją sveikuoliai pradėjo žiemos maudynių sezoną. Telšiškiai – ne išimtis.
Diana PUZERĖ
Jovita Varanavičienė grūdintis eketėje pradėjo, kai COVID-19 pandemija užklupo visą pasaulį ir Lietuvoje buvo įvestas visuotinis karantinas. Kol pasaulis ėjo iš proto dėl pandemijos, moteris ieškojo ramybės, stiprybės ir sveikatos gamtoje ir knygose. Jovitą įkvėpė meditacija, knygos apie pasąmonės galią – pradėjo domėtis, kaip išlaisvinti vidinę žmogaus jėgą. Dabar telšiškė drąsiai sako, jog žmogaus psichologinė ir dvasinė stiprybė yra daug galingesnė už fizinę jėgą – viskas yra mūsų mintyse ir pasirinkimuose.
„Supratau, kad žmogus – visatos ir gamtos dalis. Oras, vanduo, žemė, šaltis, karštis – tai gamtos stichijos, prieš kurias žmogaus stiprybė tampa silpna. Maudynės eketėje leido peržengti savo galimybių ribas, įveikti baimes ir pasisemti jėgų iš gamtos“, – apie savo patirtį pasakoja Jovita.
Pradėjusi grūdintis telšiškė pajuto tiek psichologinės, tiek fizinės sveikatos pagerėjimą. Šypsosi, kad net šalikas nebereikalingas šaltomis dienomis, nebent norisi gražaus aksesuaro. Pasak moters, šaltas vanduo suteikia daug energijos visai dienai ar net savaitei. Maudynės eketėje, Jovitos nuomone, – tai ne tik fizinis grūdinimasis, sveikatos gerinimas, bet ir visų emocijų paleidimas. Labiausiai sveikuolė mėgsta maudytis Germanto ežere, kur vanduo gaivus ir skaidrus tarsi šaltinyje.
„Kai pradėjau grūdintis prieš keletą metų, bendraminčių daug nebuvo, tuo metu visi žiūrėjo labai įtariai ir skeptiškai, bet pradėjau daryti tai vedama savo nuojautos, tai, ko norėjosi pačiai. Dabar maudynės labai išpopuliarėjo. Džiaugiuosi, jog vis daugiau žmonių išdrįsta grūdintis“, – sako Jovita.
Moteris mano, jog šiuolaikinio žmogaus gyvenimas yra nuolatinis bėgimas, kupinas streso, kuris galiausiai žmogų susargdina. Labai daug ligų šiais laikais yra būtent psichologinės kilmės. Grūdinimasis leidžia sustoti, atsikvėpti, nuraminti mintis ir atgauti jėgas. Labai svarbu išbandyti ledo vonias ir grūdinimosi techniką po šaltu dušu dar iki maudynių eketėje. Jovita rekomenduoja taikyti šį metodą, kai raumenys jaučiasi įsitempę ir skausmingi po treniruotės. Grūdinimasis gerina sporto rezultatus, raumenys pajėgūs greitai atsigauti. Taip pat šaltas vanduo mažina stresą, gerina nervų sistemą, stiprina imuninę sistemą.
„Dažniausiai renkuosi maudynes mažoje kompanijoje, artimiausių draugių rate arba viena. Man tai tarsi meditacija. Labai džiaugiuosi, kad Telšiuose yra nuostabi bendruomenė, kuri organizuoja „ledinių maudynių“ renginius. Nuostabu, kai yra bendrystė, viena intencija ir draugystė. Tai sustiprina ir padrąsina kitus. Už visa tai turime padėkoti visiems organizuojantiems, ypač Astai Jakštienei, Svajūnui Lapatinskui, Ingridai Jucikaitei ir dar daugeliui kitų“, – džiaugiasi telšiškiais bendraminčiais sveikuolė.
Jovita labiausiai mėgsta maudytis, kai yra sniego – medžiai būna apsnigę, o danguje šviečia saulė. Sako, jog tokiu metu gamta būna nuostabaus grožio. Kiekvienų maudynių metu yra jaučiamas šaltis ir jaudulys, kas kartą reikia perlipti per save, o kai išdrįsta įlipti į vandenį, apima atsipalaidavimas ir mėgavimasis procesu. Sveikuolė tvirtina, jog išties šalčiausia būna ne vandenyje, o tuomet, kai reikia apsirengti suledėjusius rūbus, kai lauke būna 10 ar 15 laipsnių šalčio.
Telšiškė prieš kiekvienas maudynes atlieka sąmoningo kvėpavimo technikas, kartais keletą jogos pratimų. Tačiau svarbiausia, pasak jos, – ramus, sąmoningas, meditacinis kvėpavimas proceso metu. Nors kiekvieną dieną eketėje ir nesimaudo – tą daro maždaug kartą per savaitę, tačiau šalto dušo procedūras atlieka kasdien.
„Norint pradėti maudynes eketėje pirmiausia reikia pradėti nuo mažų žingsnelių, kadangi maži žingsniai veda į didelę pergalę. Pradėti galima nuo kontrastinio dušo namuose, pasivaikščiojimo sniegu basomis keletą minučių, o nuo rugsėjo mėnesio palaipsniui lipti maudytis į ežerą, kad organizmas po truputį priprastų prie grūdinimosi. Svarbiausia laikytis saugumo – nenardyti po ledu, nusimaudyti vandens telkiniuose, kurių nepažįstate“, – dalinasi patarimais Jovita.