
Telšių „Džiugo“ gimnazijos bibliotekininkė Janina Pronskienė džiaugiasi, kad tėvai jai davė tokį vardą. Jonines su šeima moteris švenčia nuo vaikystės. Ši šventė jai labai daug reiškia.
Ema GRUBLIAUSKYTĖ
Iš pradžių vardas nepatiko
Janinai jaunystėje toks vardas nepatiko: „Man visada atrodė, kad jis mane labai sendina.“ Pykdavo ant tėvų ir vis klausdavo, kodėl ją pavadino Janina. Tačiau metams bėgant suprato šio vardo reikšmę ir kad turėti tokį vardą jai labai patinka.
Vardo tradicija perduodama iš kartos į kartą – senelio antrasis vardas, o tėčio pirmasis vardas buvo Jonas. Todėl Joninių šventė J. Pronskienės šeimoje yra švenčiama daug metų. Kai Janina dar buvo maža, tėvai visada ją sveikindavo su vardadieniu ir visi kartu švęsdavo Jonines.
„Joninės – labai sena ir graži šventė“, – teigė J. Pronskienė. Jos šeima buvo darni. Tėvai sukūrė jaukią aplinką. Janina užaugo labai šiltame šeimos rate, kuriame graži vardo istorija keliauja iš kartos į kartą ir gilina Joninių prasmę.
Pirmosios knygos autorius – Jonas
J. Pronskienės pirmoji skaityta knyga taip pat siejasi su Joninėmis, nes ją parašė Jonas Biliūnas. Knygos pavadinimas buvo „Laimės žiburys“.
Nuo šio rašytojo kūrybos prasidėjo Janinos domėjimasis knygomis. Turėdama laisvo laiko moteris visad skaito knygas. Nuo jaunystės norėjo dirbti su vaikais, tačiau nenorėjo būti mokytoja. Jos tėvo giminėje yra net dvi bibliotekininkės, o seserys yra lietuvių kalbos mokytojos. Meilė knygoms ir venomis tekantis giminės, kuri domisi knygomis, kraujas ją vedė bibliotekininkės karjeros link: „Likimas man padovanojo tai, ko labai norėjau – dirbti bibliotekininke.“
Joninių tradicijos
Janinai iš jaunystės labiausiai įsiminė apeigos bažnyčioje. Ji giedojo Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios chore ir mėgavosi stebėdama, kaip puoselėjamos visos Joninių šventės tradicijos.
Mėgaudavosi vainikų pynimu ant kalno – tai buvo viena iš įsimintiniausių Joninių tradicijų. Janina stebėdavosi jų grožiu.
Pašnekovės močiutė darydavo labai skaniai kvepiančias bijūnų puokštes ir ateidavo pasveikinti su Joninėmis. Tų puokščių kvapas ir grožis vis dar išlikęs Janinos atmintyje.
Paparčio žiedo paieškos J. Pronskienei nebuvo aktualios, todėl pajuokavo: „Paparčio žiedo niekada neieškojau, bet savąjį nešioju jau per dvidešimt metų.“
Šventė artimųjų rate
Pastaruoju metu Janina švenčia Jonines tik su artimaisiais – vaikais, vyru, seserimis ir keliais draugais. Džiaugiasi, kai visi susirenka pažaisti žaidimų, pakalbėti, ramiai pasėdėti, prisiminti, kaip švęsdavo šią šventę būdami jauni.
J. Pronskienei ši šventė svarbi ir dėl dar vienos priežasties: „Joninės kelia šilčiausius vaikystės prisiminimus.“