Žmogus mirė 2020 metais ir tik dabar išspręstos teisinės problemos dėl palyginti itin nedidelio jo palikimo. Mat paveldimas turtas paveldėjimo teise pereina valstybei, jeigu nė vienas iš įpėdinių nepriima palikimo.
Telšių apylinkės teismo Telšių rūmuose išnagrinėta civilinė byla pagal ieškovės Lietuvos Respublikos, atstovaujamos Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, ieškinį atsakovei S. N. dėl mirusiojo turto dalies bendrojoje jungtinėje nuosavybėje nustatymo.
Giedra AKAVICKIENĖ
Vienoje sąskaitoje – 1 centas
VMI kreipėsi į teismą su ieškiniu, prašydama nustatyti, kad miręs D. J. santuokos metu su S. N. (buvusi pavardė – J.) lygiomis dalimis po ½ dalį bendrosios jungtinės nuosavybės teise įgijo ir valdė: pinigines lėšas – 0,01 Eur, esančias banko „Luminor“ sąskaitoje; sukauptas pinigines lėšas – 367,47 Eur, esančias UAB „Allianz Lietuva gyvybės draudimas“ pensijų kaupimo sąskaitoje; S. J. (dabartinė pavardė N.) vardu palikėjo mirties dieną kredito unijos „Germanto lobis“ sąskaitoje buvusias pinigines lėšas – 61,14 Eur; S. J. (dabartinė pavardė N.) UAB „Allianz Lietuva gyvybės draudimas“ pensijų kaupimo sąskaitoje palikėjo mirties dieną sukauptus 1 218,97 pensijų fondo vienetus.
VMI ieškinyje nurodyta, kad pradėjo paveldėjimo procedūras turtui, likusiam po D. J. mirties. Palikėjas mirė būdamas santuokoje su S. N. VMI kreipėsi į Telšių rajono notaro biurą dėl palikimo perėjimo valstybei liudijimo išdavimo po D. J. mirties. Tačiau notaro biuras neišdavė liudijimo, kadangi palikėjas turėjo nepilnamečių vaikų.
Be to, kadangi mirusio sutuoktinio dalis sutuoktinių bendrojoje jungtinėje nuosavybėje nenustatyta, notaras atsisakė išduoti palikimo perėjimo valstybei liudijimą. Tad VMI teismo prašo nustatyti mirusiojo ir jo sutuoktinės santuokoje įgyto turto dalis. Turto dalių nustatymas reikalingas tolesnei paveldėjimo procedūrai tęsti.
Atsakovė mirusiojo vaikų motina S. N. pateiktame atsiliepime į ieškinį nurodė, kad su pareikštu ieškiniu sutinka. Kadangi jokio registruotino kilnojamojo ar nekilnojamojo turto mirusysis neturėjo ir jo neįgijo su atsakove būdamas santuokoje, moteris į notarų biurą nei dėl palikimo, nei dėl nuosavybės teisės liudijimo išdavimo nesikreipė. Gavusi ieškinį, S. N. sužinojo, jog piniginės lėšos, esančios banko sąskaitose, taip pat ir gyvybės draudimo pensijų kaupimo sąskaitoje sukaupti pensijų fondo vienetai yra laikomi sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe.
Mama vaikų vardu atsisakė priimti palikimą
VMI atlieka mirusiojo D. J., su kuriuo atsakovė S. N. sudarė santuoką, palikimo perėjimo valstybei procedūras. Ieškovė kreipėsi į Telšių rajono notaro biurą su prašymu išduoti palikimo perėjimo valstybei liudijimą. Kaip minėta, notaro biuras neišdavė liudijimo, kadangi palikėjas turėjo nepilnamečių vaikų. VMI 2021 m. birželio 9 d. raštu kreipėsi į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei prokuratūrą, padedant įgyvendinti nepilnamečių D. J. vaikų teises, tvarkant mirusio tėvo palikimą.
Telšių apylinkės teismo Telšių rūmai, išnagrinėję Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pareiškimą dėl praleisto įstatymų nustatyto termino atnaujinimo ir teismo leidimo išdavimo, 2021 m. rugsėjo 2 d. nutartimi atnaujino terminą S. N. ir leido nepilnamečių vaikų vardu atsisakyti priimti palikimą, atsiradusį po jų tėvo D. J. mirties. Greičiausiai mama vaikų vardu priimti palikimą atsisakė todėl, kad itin nedidelio palikimo gali neužtekti dokumentų tvarkymo išlaidoms padengti.
Notaras 2023 m. lapkričio 8 d. informavo VMI, kad palikimo perėjimo valstybei liudijimo išduoti negalima, kol nebus atidalytas santuokoje įgytas turtas su sutuoktine S. N., ir pasiūlė kreiptis į teismą.
Turtas padalytas lygiomis dalimis
Atsakovei mirusiojo sutuoktinei pripažinus ieškinį, tarp bylos šalių šioje dalyje ginčo nebelieka, todėl mirusiojo ir sutuoktinės santuokos metu įgytas turtas dalytinas lygiomis dalimis, nustatant, kad D. J. santuokos metu su atsakove įgijo ir lygiomis dalimis po ½ dalį sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise valdė pensijų kaupimo fondo vienetus ir aukščiau nurodytas pinigines lėšas.
2024 m. liepos 15 d. teismas nusprendė ieškinį tenkinti – nustatyti, kad D. J., miręs santuokos su S. N. metu, įgijo ir lygiomis dalimis po ½ dalį sutuoktinių bendrosios jungtinės nuosavybės teise valdė anksčiau išvardytą turtą.