
Jaunimo mainų projektas „EcoConnect: jaunimo mainai už ekologiškesnę ateitį“ Nr. 2023-1-LT02-KA151-YOU-000117972 subūrė jaunus žmones iš Lietuvos, Latvijos, Graikijos, Turkijos, Ispanijos ir Rumunijos, siekiant skatinti tarptautinį bendradarbiavimą ir didinti informuotumą bei diskutuoti aktualiomis ekologinėmis problemomis ir spręsti aplinkosaugos klausimus.
Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas ekologijai ir tvarumui. Dalyviams suteikta platforma dalytis įžvalgomis apie savo šalių aplinkosauginę situaciją ir tvarumo tikslus. Šiuo projektu buvo siekiama įgalinti jaunąją kartą imtis aktyvaus vaidmens skatinant ir įgyvendinant tvarią praktiką. Projektas vyko 2024 m. gegužės 23–29 dienomis Paplatelėje, Lietuvoje.
Jaunimo mainų savaitė prasidėjo supažindinus jaunimą su projekto tikslu ir veiklomis. Kartu buvo pristatyta „Erasmus+“ programa ir jos galimybės, aptarta „Youthpass“ nauda.
Pirmoji diena prabėgo žaidžiant įvairius pažinimo žaidimus, formuojant komandas ir ieškant bendrų vertybių. Dalyviai išsakė savo lūkesčius, baimes ir nuogąstavimus. Taip pat visi pagalvojo, kokia patirtimi ir žiniomis gali pasidalyti su kitais.

Kitomis dienomis dalyviai pristatė savo šalių ekologinę situaciją ir priemones, kurių imamasi siekiant tvarumo tikslų. Šiuose pranešimuose buvo akcentuojami unikalūs iššūkiai ir naujoviški sprendimai, kuriuos taiko kiekviena šalis, skatinant jaunimo keitimąsi žiniomis ir gerąja patirtimi. Nuo atsinaujinančios energijos iniciatyvų viename regione iki atliekų tvarkymo strategijų kitame – požiūrių įvairovė pabrėžė visuotinį aplinkosaugos problemų pobūdį ir bendradarbiavimo sprendimų poreikį, ypač kai problemos, su kuriomis susiduriama, vienija šalis.
Projekto dalyviai turėjo galimybę aplankyti Telšius ir pasidalyti praktine patirtimi. Grupė lankėsi Žemaitijos verslo centre, kur iš Telšių rajono savivaldybės vicemero Almanto Lukavičiaus ir Telšių rajono savivaldybės administracijos Aplinkos ir civilinės saugos poskyrio vedėjos Kristinos Jankauskienės sužinojo apie Telšius, jo valdymą, organizuojamas veiklas ir vietos valdžios iniciatyvas skatinant aplinkosaugą bei aplinkos tvarumą. Vėliau lankydamiesi UAB „Telšių vandenys“ projekto dalyviai susipažino su procesais, susijusiais su švaraus vandens tiekimo užtikrinimu – esminiu ekologinės sveikatos komponentu. Praktinę patirtį jaunimas perėmė iš nevyriausybinės organizacijos „Nelik vienas“.
Jaunimas taip pat turėjo galimybę tobulinti savo kūrybingumą ir meninius įgūdžius. Darbo grupėje plėtotos popieriaus perdirbimo galimybės ir meninių idėjų pritaikymas. Ši praktinė veikla ne tik supažindino dalyvius su perdirbimo būdais, bet ir parodė, kaip tokią idėją galima paversti perspektyviu verslu.
Bendromis pastangomis dalyviai ėmėsi teritorijos, kurioje vyko projektinės veiklos, sutvarkymo. Tai buvo daugiau nei įprastas valymas – tai buvo aplinkos tvarkymo ir komandinio darbo pratybos. Surinktos šiukšlės nebuvo tiesiog išmestos, o buvo perkeltos į edukacinius paveikslus. Šie paveikslai, pagaminti iš surinktų atliekų, buvo galingas vaizdinis priminimas apie atliekų tvarkymo svarbą ir kūrybinį perdirbimo potencialą.
Jaunimas per įvairius žaidimus ir šokius taip pat daugiau sužinojo apie turkų, latvių, lietuvių, graikų, ispanų ir rumunų kultūrą ir tradicijas. Jie taip pat patobulino savo daugiakalbes kompetencijas, mokydamiesi naujų žodžių šiomis kalbomis.
Tikime, kad projektu „EcoConnect“ pavyko ugdyti, įkvėpti ir sujungti skirtingų sluoksnių jaunus žmones, siekiant bendro aplinkos tvarumo tikslo. Sujungus teorijos žinias su praktine patirtimi, projektas ne tik padidino informuotumą, bet ir suteikė dalyviams įrankių ir motyvacijos daryti teigiamą poveikį savo bendruomenėse. Vykdant tokius projektus kaip „EcoConnect“ mūsų planetos ateitis atrodo šiek tiek šviesesnė, jaunoji karta skatinama kurti tvarų pasaulį.
Telšių kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų draugija